SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Nem csak kötőhártya gyulladás miatt vörös!

Családinet [cikkei] - 2016-12-07
A vörös szemek nem mindig jelentenek komoly problémát, de az esetek többségében kezelésre szorulnak. Dr. Tóth Eszter, az Oxygen Medical szemész orvosa szerint nem kizárólag kötőhártya gyulladás állhat a tünet hátterében.

Kötőhártya gyulladás és más okok

A vörös szem jelenség akkor alakul ki, amikor a szemben lévő erek kitágulnak, így a szem fehérje „véreressé” válik. Ez az esetek többségében nem zavarja a látást, de kívülről nézve mindenképpen zavaró látvány, amely mögött leggyakrabban az alábbi okok állnak:

  • fertőzések, gyulladások (kötőhártya-, szaruhártya-, ínhártya-, szivárványhártya-gyulladás),
  • allergiás reakció,
  • zöldhályogos roham,
  • ritka kórképek,
  • szemszárazság.

A kötőhártya gyulladás meglehetősen gyakori, a szem felületén lévő membrán – a kötőhártya – betegségét jelöli, amelyet okozhat baktérium és vírus is. Néha általános fertőzések (pl. influenza vagy megfázás) velejárója is lehet.

Szezonális vagy kontaktallergia is okozhat szemvörösséget. Ezen kívül fizikai, kémiai irritáció miatt is kialakulhat. Ez utóbbi esetben – hideg vizes kimosás után – orvoshoz kell fordulni.
 

Orvosi és házilagos kezelések kötőhártya gyulladás esetén

Tudni kell, hogy a kötőhártya gyulladás döntő részben orvosi segítség nélkül is meggyógyul. Antibiotikumos kezelést csak szakember rendelhet el, ráadásul vírusfertőzés esetén ez nem is szükséges. Az allergia kezelésére szintén rendelkezésre áll számos szemcsepp, ám a hatékony választásban a szemorvos segíthet. 

Otthon is sokat tehetünk a kellemetlenségek enyhítéséért. Ilyenkor érdemes kerülni a szem sminkelését, a kontaktlencse viselését. Fokozottan kell ügyelni a higiéniára, a gyakori kézmosásra, és jó hatású lehet a meleg vizes szemborogatás is. Ha tudjuk, hogy allergia áll a kötőhártya gyulladás mögött, ajánlatos a gyakori ágyneműcsere, a lefekvés előtti mosakodás és a gyakori műkönnycsepp használata.  
 

Mi miatt lehet még vörös a szem?

- A kötőhártya gyulladáson kívül más okok is állhatnak a szemvörösség hátterében. Ilyen például a szemhéjszéli gyulladás, amely viszkethet, éghet, a szemhéjon hámlás is jelentkezhet. Az ínhártya gyulladás hátterében gyakran ízületi betegség szerepel. A kezelés lényege a kiváltó ok megszüntetése. Bár ezek többnyire nem súlyos kórképek, orvosi kezeléssel gyorsabban elmúlnak a tünetek és kivédhetők az esetleges szövődmények – hangsúlyozza dr. Tóth Eszter, az Oxygen Medical szemész orvosa.
- A füst, a monitorhasználat, a kontaktlencse viselés miatt kialakult száraz szem betegség is szemvörösséggel jár, ennek megelőzésére és kezelésére alkalmasak a gondosan megválasztott műkönny-készítmények.

Tisztában kell lenni azzal, hogy komoly szembetegségek is okoznak szemvörösséget. Azért is fontos a szemészeti vizsgálat, hogy kizárható legyen a szaruhártya-fekély, a glaukóma vagy az uveitis, amely a szivárványhártya, a sugártest és az érhártya gyulladásos betegsége. Mindenképpen orvoshoz kell fordulni, ha a szemvörösség mellé fájdalom, fényérzékenység társul, illetve olyan általános tünetek jelentkeznek, mint fejfájás, hányinger, hányás, gyengeség.

Forrás: http://www.oxygenmedical.hu
Fotó: Inkuuz/pixabay

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja