SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Ami tényleg segít a porckorongsérven

Családinet [cikkei] - 2016-06-02
A porckorongsérv olyan gyakori gerincbetegség, amely megkeserítheti a mindennapokat és kezeletlenül súlyos következményekkel járhat. Szász Anna, az Oxygen Medical gyógytornásza az orvosi kezelés mellett szóba jöhető megoldásokat vette számba.

Mit jelent a porckorongsérv?

A gerincoszlop csigolyákból épül fel és közöttük találhatóak a porckorongok. A porckorong kívülről körkörös gyűrűkből épül fel, belülről kocsonyás anyag alkotja. A porckorongok feladata, hogy biztosítsák a gerinc rugalmasságát, hajlékonyságát és teherbíró képességét, valamint csillapítják a gerincre ható erőket, rezgéseket.

A porckorongsérv kialakulásához hozzájárul, hogy körülbelül 20 éves kortól a csigolyák közötti porckorongok víztartalma csökkenni kezd, a folyadéktartalom mérséklődése miatt csökken a gerinc rugalmassága és terhelhetősége is. A kopott porckorong könnyebben megsérülhet, így hirtelen megnövekvő terhelésre a gyűrűk átszakadhatnak, a porckorongban lévő anyag hátrafelé vándorolhat és létrejöhet a porckorongsérv. A hirtelen terhelés lehet egy rossz mozdulat, emelés, vagy akár hosszabb kihagyást követően, megfelelő bemelegítés nélkül, túl intenzíven végzett mozgás.

Ha kiszakad a porckorongsérv, ha nem, gyakran okoz derékfájást. A sérv tipikus tünetei még a heves, éles fájdalom, valamint kisugárzó panaszok nyaki sérv esetében a felső végtagba, míg ágyéki sérvnél az alsó végtagba. A tünetek néha csak lassan alakulnak ki. Sok esetben neurológiai tünetek is jelentkezhetnek, mint a végtagok izmainak gyengülése, érzészavarok (zsibbadás, érzéketlen bőrterületek), de a legsúlyosabb esetben a széklet és vizeletürítés kontrolljának a zavara is fennállhat.
 

A kezelés lehetőségei

A kivizsgálást reumatológus, ortopéd orvos vagy idegsebész szakorvos irányítja, diagnózis egyértelműen csak modern képalkotó vizsgálatokkal (CT vagy MR) állapítható meg. A porckorongsérv diagnózisának felállítását követően az első lépés - kevés kivétellel - a konzervatív (nem műtéti) kezelés. Ez enyhébb esetekben pihenést, gyógyszeres kezelést jelent.

Műtét

Akut műtéti indikáció, ha inkontinencia alakul ki a betegnél.
Ha neurológiai tünetek (érzészavar, izomgyengülés) alakulnak ki, vagy a heves fájdalmak a fenti kezelések mellett 4-6 hét alatt nem enyhülnek, műtéti kezelés javasolható – de csak az esetek kevesebb, mint 10 százalékában. Ez minden esetben a szűkületet okozó, gerincvelőt és idegszálakat nyomó porckorongsérv eltávolítását jelenti.

Gyógytorna

Amennyiben 1-2 hét alatt a fájdalom jelentősen csökkent, a következő lépés a szakértő gyógytornász vezetésével végzett gyógytorna. A gyógytornász kezében számos eszköz van, amelyekkel képes enyhíteni a panaszokat, valamint segít megakadályozni a gerincsérv vagy egy derékfájós epizód ismételt kialakulását.  

A McKenzie módszer egy speciális, nemzetközileg elismert terápia a gyógytornakezelésben, amely hosszú távú, hatékony kezelési módnak bizonyult az évek során.  Ez a technika annak felismerésére épül, hogy a beteg tünetei alapján meghatározhatjuk a gerincben lezajló statikai változásokat – ismerteti Szász Anna, az Oxygen Medical gyógytornásza. - Alapos mechanikai diagnózis után meghatározzuk, melyek azok a gerincfájdalmak, amelyek bizonyos mozgásokkal csökkenthetők, megszüntethetők, így pedig jelentős életminőség javulás várható és a páciens újra fájdalommentes, teljes életet élhet.              

Forrás: http://www.oxygenmedical.hu
Fotó: Ambro/FreeDigitalPhotos.net

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja