SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Inkább beszéljünk halkan, de ne suttogjunk, ha gégegyulladásunk van!

Családinet [cikkei] - 2016-03-08
A vírusos gégegyulladás kezeléséhez az esetek többségében elegendő az odafigyelés és a gége, a hangszalagok kímélése. A gyorsabb felépüléshez dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter, a Fül-orr-gége Központ orvosa ad tanácsokat.

Akut, vagy krónikus gégegyulladás?

A gége a torok hátsó részének a folytatásaként kapcsolódik a légcsőhöz. A gégében találjuk meg a hangszalagokat, amelyek épsége elengedhetetlen a tiszta hangképzéséhez. A gége megbetegedése ezért gyakran okoz rekedtséget, vagy akár rövid időre a hang teljes elvesztését is. Az akut gégegyulladást döntően vírusok okozzák. Krónikus tüneteket – elhúzódó rekedtséget – általában a hang túlerőltetése, allergia, reflux, dohányzás, nyaki trauma, rheumatoid arthritisz, lupusz, vagy bizonyos gyógyszerek szedése okozhat.


Jellegzetes tünetek

A betegség rendszerint a nyak első részén észlelhető erős torokfájással jelentkezik, majd röviddel ezután a hang rekedtessé válik. A fertőzés miatt a hangszalagok is begyulladhatnak, ami akár átmenetileg teljes némaságot is okozhat az érintetteknek. Enyhe hőemelkedés, köhögés is jelentkezhet. A gégegyulladás sokszor más betegségekhez - torok -, vagy mandulagyulladás, nátha, influenza - társul. Dr. Holpert Valéria elmondta, hogy ilyen esetben a felsoroltak mellett a betegek egyéb tünetekről - fejfájásról, fáradtságról, orrfolyásról, izom- és ízületi fájdalmakról, duzzadt nyaki nyirokcsomókról - is beszámolnak.


A betegség lefolyása

A gégegyulladás tünetei rendszerint az első 2-3 napban rosszabbodnak, majd ezt követően egyre inkább enyhülnek, a teljes gyógyulás általában egy hetet vesz igénybe. A hang ezután még egy ideig rekedtes, vagy a megszokottól eltérő lehet, mert a gyulladás megszűnését követően a hangszalagoknak hosszabb időre van szüksége a regenerálódáshoz.


Tanácsok a gyors felépüléshez

Fogyasszunk sok folyadékot, mert így a gyulladt gége is gyorsabban tud gyógyulni! Igyunk akkor is, ha a nyelés fájdalmas, mert a dehidráltság fejfájást, fáradtságot is okozhat.
A láz- és fájdalomcsillapítók szedése enyhítheti a tüneteket, a gargalizálás, vagy a különböző cukorkák, spray-k azonban csak a torokfájás ellen hasznosak, mert használatuk során a gégét nem, csak a torok hátsó részét tudjuk elérni. Párásítani viszont nagyon is érdemes, a nedves levegő belégzése – hasonlóan a bőséges folyadék fogyasztáshoz – képes enyhíteni a gyulladást és megkönnyíti a váladék felszakadását. A cigarettafüst, az alkohol és a koffein kerülendő, mert irritálhatja a gyulladt területet.


Írjunk, vagy suttogjunk

Mivel a betegség során a gyulladás a hangszalagokat is érinti, ezért a gyógyulás ideje alatt a beszéd nem javasolt. Ha mindenképp közölni valónk van a környezetünkkel, akkor inkább írásban tegyük, vagy halkan, levegősen, rekedten mondjuk el, a suttogás ugyanis jobban igénybe veszi a gégét, mint a halk beszéd. Ha erre nem ügyelünk, akkor a normál hang visszanyerése jóval több időt vehet igénybe – figyelmeztet dr. Holpert Valéria.


Mikor forduljunk orvoshoz?

A gégegyulladás tünetei egy hét alatt rendszerint elmúlnak, ezért mindenképpen orvosi vizsgálat javasolt, ha a tünetek erősödnek, vagy ennél tovább is megmaradnak. A rekedtség tovább is tarthat, de ha három hét alatt sem múlik el, akkor forduljunk orvoshoz. Duzzadt nyaki nyirokcsomók, vagy 3-4 nap alatt sem múló magas láz esetén szintén. Sürgősségi ellátást igényel, ha a gégegyulladás mellett nehézlégzés is jelentkezik, ilyenkor ne várjuk meg a tünetek rosszabbodását, kérjünk mielőbbi segítséget!

Forrás: http://www.fulorrgegekozpont.hu
Fotó: Simon Smetryns/freeimages

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja