SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Inkább beszéljünk halkan, de ne suttogjunk, ha gégegyulladásunk van!

Családinet [cikkei] - 2016-03-08
A vírusos gégegyulladás kezeléséhez az esetek többségében elegendő az odafigyelés és a gége, a hangszalagok kímélése. A gyorsabb felépüléshez dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter, a Fül-orr-gége Központ orvosa ad tanácsokat.
Inkább beszéljünk halkan, de ne suttogjunk, ha gégegyulladásunk van!

Akut, vagy krónikus gégegyulladás?

A gége a torok hátsó részének a folytatásaként kapcsolódik a légcsőhöz. A gégében találjuk meg a hangszalagokat, amelyek épsége elengedhetetlen a tiszta hangképzéséhez. A gége megbetegedése ezért gyakran okoz rekedtséget, vagy akár rövid időre a hang teljes elvesztését is. Az akut gégegyulladást döntően vírusok okozzák. Krónikus tüneteket – elhúzódó rekedtséget – általában a hang túlerőltetése, allergia, reflux, dohányzás, nyaki trauma, rheumatoid arthritisz, lupusz, vagy bizonyos gyógyszerek szedése okozhat.


Jellegzetes tünetek

A betegség rendszerint a nyak első részén észlelhető erős torokfájással jelentkezik, majd röviddel ezután a hang rekedtessé válik. A fertőzés miatt a hangszalagok is begyulladhatnak, ami akár átmenetileg teljes némaságot is okozhat az érintetteknek. Enyhe hőemelkedés, köhögés is jelentkezhet. A gégegyulladás sokszor más betegségekhez - torok -, vagy mandulagyulladás, nátha, influenza - társul. Dr. Holpert Valéria elmondta, hogy ilyen esetben a felsoroltak mellett a betegek egyéb tünetekről - fejfájásról, fáradtságról, orrfolyásról, izom- és ízületi fájdalmakról, duzzadt nyaki nyirokcsomókról - is beszámolnak.


A betegség lefolyása

A gégegyulladás tünetei rendszerint az első 2-3 napban rosszabbodnak, majd ezt követően egyre inkább enyhülnek, a teljes gyógyulás általában egy hetet vesz igénybe. A hang ezután még egy ideig rekedtes, vagy a megszokottól eltérő lehet, mert a gyulladás megszűnését követően a hangszalagoknak hosszabb időre van szüksége a regenerálódáshoz.


Tanácsok a gyors felépüléshez

Fogyasszunk sok folyadékot, mert így a gyulladt gége is gyorsabban tud gyógyulni! Igyunk akkor is, ha a nyelés fájdalmas, mert a dehidráltság fejfájást, fáradtságot is okozhat.
A láz- és fájdalomcsillapítók szedése enyhítheti a tüneteket, a gargalizálás, vagy a különböző cukorkák, spray-k azonban csak a torokfájás ellen hasznosak, mert használatuk során a gégét nem, csak a torok hátsó részét tudjuk elérni. Párásítani viszont nagyon is érdemes, a nedves levegő belégzése – hasonlóan a bőséges folyadék fogyasztáshoz – képes enyhíteni a gyulladást és megkönnyíti a váladék felszakadását. A cigarettafüst, az alkohol és a koffein kerülendő, mert irritálhatja a gyulladt területet.


Írjunk, vagy suttogjunk

Mivel a betegség során a gyulladás a hangszalagokat is érinti, ezért a gyógyulás ideje alatt a beszéd nem javasolt. Ha mindenképp közölni valónk van a környezetünkkel, akkor inkább írásban tegyük, vagy halkan, levegősen, rekedten mondjuk el, a suttogás ugyanis jobban igénybe veszi a gégét, mint a halk beszéd. Ha erre nem ügyelünk, akkor a normál hang visszanyerése jóval több időt vehet igénybe – figyelmeztet dr. Holpert Valéria.


Mikor forduljunk orvoshoz?

A gégegyulladás tünetei egy hét alatt rendszerint elmúlnak, ezért mindenképpen orvosi vizsgálat javasolt, ha a tünetek erősödnek, vagy ennél tovább is megmaradnak. A rekedtség tovább is tarthat, de ha három hét alatt sem múlik el, akkor forduljunk orvoshoz. Duzzadt nyaki nyirokcsomók, vagy 3-4 nap alatt sem múló magas láz esetén szintén. Sürgősségi ellátást igényel, ha a gégegyulladás mellett nehézlégzés is jelentkezik, ilyenkor ne várjuk meg a tünetek rosszabbodását, kérjünk mielőbbi segítséget!

Forrás: http://www.fulorrgegekozpont.hu
Fotó: Simon Smetryns/freeimages

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Életét vesztette Sallai Nóra ötéves kisfia az autóbaleset következtében

Életét vesztette Sallai Nóra ötéves kisfia az autóbaleset következtében

Szeptember 27-én történt a súlyos karambol, melyben Sallai Nóra színésznő és kisfia életveszélyes sérüléseket szenvedett - azóta kórházban ápolták őket. A szörnyű baleset mára azonban felfoghatatlan tragédiává változott.
Október 2024-ben is a látás hónapja

Október 2024-ben is a látás hónapja

A látás hónapját minden évben megrendezik világszerte, így Magyarországon is. A látás hónapjának kezdetben elsősorban az optikai látásjavítás (szemüveg- és kontaktlencse-viselés) volt a fő témája. Az évek során azonban a látás, elsősorban a látásélesség megőrzésének és javításának figyelemfelhívó hónapja lett. Professzor Dr. Holló Gáborral, a Szemészeti Központ vezetőjével, glaukóma specialistájával a mai alkalommal a 2024. évben is aktuális látásmegőrzéséről és az éleslátást leginkább veszélyeztető betegségekről, valamint ezek korai felismeréséről beszélgettünk.
Minden ultrafeldolgozott élelmiszer káros? A dietetikus válaszol

Minden ultrafeldolgozott élelmiszer káros? A dietetikus válaszol

Egyre többet hallani az ultrafeldolgozott élelmiszerek veszélyeiről, a tájékozottabbak egyenesen a szív-érrendszer legnagyobb ellenségeinek tekintik azokat. Ugyanakkor érdemes tudni, hogy ezek az élelmiszerek nem mind ugyanolyan feldolgozással készülnek, és bizonyos típusaik akár még csökkenthetik is a kardiológiai kockázatokat. Czakó Bettina, a Kardioközpont dietetikusa, okleveles táplálkozástudományi szakember MSc egy új elemzés kapcsán beszélt a témáról.
Csúnyán köhög a gyermek: mi a teendő?

Csúnyán köhög a gyermek: mi a teendő?

"Csúnyán köhög" - panaszolják aggódva a szülők, amikor náthás és napok óta köhögő gyermekeikkel felkeresik az orvost. Dr. Mezei Györgyi, a Tüdőközpont gyermektüdőgyógyász, allergológus és klinikai immunológus szakorvosa arra hívja fel a figyelmet, hogy a vírusfertőzésekkel együtt járó köhögés 3-4 hétig is fennállhat.
Mennyit tudunk a szem egészségéről?

Mennyit tudunk a szem egészségéről?

Legtöbben jobban félünk a látásvesztéstől, mint a rák, a stroke, a szívbetegség és más súlyos betegségek kialakulásától, legalábbis erre mutatnak rá különböző nemzetközi tanulmányok. Bár azt feltételezzük, hogy jól ismerjük a jó látás megőrzéséhez szükséges tudnivalókat, valójában a többségnek csekély a tudása ezen a területen. Ez az ismerethiány pedig növeli egy-egy szembetegség kialakulásának kockázatát.
A szerkesztő ajánlja