SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Mit tehet értünk a propolisz télen, és egész évben?

Családinet [cikkei] - 2015-01-19
 [X]

A propolisz görög eredetű szó, magyarul annyit tesz, hogy a "város védelme". Az elnevezés abból ered, hogy a dolgozó méhek propoliszt használnak a kaptár lyukainak a "betömködéséhez", a fertőtlenítéséhez és a baktériumok távol tartásához. A méhek a propoliszt a növények (például a fűzfa) rügyének a nedvéből állítják elő, ezért nem meglepő, hogy a propolisz közel fele növényi gyanta.
Mit tehet értünk a propolisz télen, és egész évben?

A fennmaradó rész illóolajok, virágpor, viasz és értékes tápanyagok keveréke. A propolisz összetétele azonban változó, nagy általánosságban úgy tartják, hogy szezononként, évszakonként és terültetekként változó, és attól is függ, hogy mikor, milyen anyagot sikerült a méheknek összegyűjteniük a propoliszhoz.

A propolisz ragacsos, gyantaszerű anyag. Már az ókori görögök felismerték jótékony hatását. Hipporkatész, „a modern orvostudományok atyja” a propoliszt a gyulladások és a fekélyek külső és belső kezelésére egyaránt hatásos szerként írta le. 

A tudomány mai állása szerint a propolisz valóban hatásos bizonyos problémák és betegségek megelőzésére, enyhítésére és kezelésére. A propoliszból gyógyszereket is készítenek egyes gyógyszergyárak.

Mindez annak köszönhető, hogy a gyakran csak „méhszuroknak” nevezett anyag olyan értékes tápanyagokat rejt magában, mint  az aminosavak, vitaminok és ásványi anyagok, illetve a bioflavonoidok. A világ egyik vezető gyógyszerkutatási lapja, a Trends in Pharmacological Sciences a következőképpen írt a bioflavonoidokról:

„...A természetben előforduló flavonoidoknak allergiaellenes (antiallergiás), gyulladáscsökkentő és vírusellenes tulajdonságaik vannak, és általában egy normál étrend részét képezik...”

A modern orvostudomány szerint a propolisz baktériumölő, antivirális és immunerősítő, amolyan természetes antibiotikumként működik. Egyik legfontosabb tulajdonsága, hogy a modern kutatások szerint a propoliszhoz nem képesek a baktériumok és vírusok törzsei alkalmazkodni!

A propolisznak különösképpen nagy hasznát vehetjük az őszi – téli időszak bekövetkeztével. Az év ezen szakaszaiban ugyanis a hűvös és nyírkos, majd egészen hideg időjárás beköszönttével párhuzmosan elkezdődik a „beteges időszak.” Ősszel és télen ugyanis hajlamosabbak vagyunk betegségeket és egyéb nyavajákat elkapni, amelyeket vírusos fertőzések okoznak.

Sok ember olyan alsó– és felsőlégúti problémákkal kell megküzdjön, mint a nátha, a torokgyulladás vagy éppen a hörghurut. Az immunrendszert alaposan legyengítő influenza is ilyentájt tombol. Mindezekkel szembeni küzdelmünkhöz kitűnő „fegyverünk” lehet a propoliszból készített tinktúra vagy cseppek.

A gyermekeket különösképpen érintik az őszi és téli megbetegedések, megfázások, hiszen az ő szervezetük még sokkal gyengébb, immunrendszerük nem képes olyan fokú védelemre, mint egy felnőtt esetében.

A propolisszal kiválóan támogatható és ersíthető az immunrendszer. A propolisz cseppek fogyasztása ajánlott a láz, a megfázás és a nátha tüneteinek az enyhítésére. Ezenkívül a propolisz fájdalomcsillapító, felgyorsítja a szervezet regenerációját és szembeszáll temérdek baktériummal és vírussal.

A propolisz talán legismertebb tulajdonsága az antioxidáns-hatás, na és persze az a közel sem elhanyagolható tény, hogy gyorsítja a C-vitamin felszívódását, és felerősíti az értékes vitamin erejét.

A propoliszról tudni kell, hogy ismert mellékhatásai nincsenek. A méhészeti termékekre allergiásoknak illetve vesebetegeknek nem ajánlott a fogyasztása.


Javasolt propolisz oldalak és méhészetek:

Propolisz Bolt: http://propolisz.bolt.hu/
Propolisz + Méhpempő: http://propolisz.mehpempo.com/

A propolisz cseppekből az ajánlott napi adagolás felnőtteknek 3x1 teáskanálnyi. Gyerekeknél a legegyszerűbb adagolási arányt a testsúlyhoz viszonyítsuk: fele annyi csepp, mint amennyi a gyermek testsúlya (példaként: egy 30kg-os gyereknél 15 csepp).

A propoliszos készítményeket a reggeli és déli étkezést megelőzően 15 perccel érdemes fogyasztani, lefekvés előtt pedig 2-3 órával korábban.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Azt mondta egy férfi az apának, hogy szerelmes a 13 éves fiába - akkorát kapott, hogy életveszélyes sérüléseket szenvedett

Azt mondta egy férfi az apának, hogy szerelmes a 13 éves fiába - akkorát kapott, hogy életveszélyes sérüléseket szenvedett

A Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Főügyészség vádat emelt az apával szemben.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.

A szerkesztő ajánlja