SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Játékos rehabilitáció az ORFI legkisebb betegeinek

Családinet [cikkei] - 2014-12-15
Egymillió forintos eszközadományban részesült az Országos Reumatológiai és Fizioterápiás Intézet (ORFI) a közelgő ünnepek kapcsán, melyet Dr. Jakab Zoltán az AbbVie Kft. ügyvezető igazgatója adott át Prof. Dr. Poór Gyulának, az intézet főigazgatójának.

Az immunológiai eredetű gyulladásos sokízületi megbetegedések jellegzetessége, hogy főleg a kisízületeket támadják meg, és hosszú évtizedek alatt azok anatómiai és funkcionális károsodásával járnak.

Bár többségében a felnőtteket érintik (például a reumatoid artritisz), léteznek olyan speciális formái, melyek fiatalok, sőt egészen kicsi gyermekek esetében jelentkeznek. Ezeket a kórképeket összefoglaló néven fiatalkori, ismeretlen eredetű ízületi gyulladásnak nevezzük (JIA). Mivel a JIA esetében is egy egész szervezet érintő rendszerbetegségről van szó, az érintett gyermekek gyakran nem csupán a fájdalmas ízületi gyulladástól szenvednek, hanem már szerveik is érintettek lehetnek. Gyakori például a szem szivárványhártyájának gyulladása, mely látásromláshoz, nem megfelelő kezelés esetében akár látásvesztéshez is vezethet. Mivel a gyermek és serdülőkorban a csontrendszer és az ízületek is nagy változásokon mennek keresztül a növekedés során, kiemelten fontos, hogy az ízületek épségét –ezáltal a mozgáskészséget- mind teljesebb formában megőrizzük, és a betegséggel járó funkcionális veszteséget minimalizáljuk.

„Az ORFI kiemelt országos intézményként évtizedek óta foglalkozik a fiatalkori ízületi gyulladásban szenvedő kis betegek kezelésével és rehabilitációjával. Olyan, több szakterületet felölelő csapat dolgozik nálunk, akik a gyermekek komplex kezelését valósítják meg kiemelkedő eredményekkel. Az egyre fejlődő gyógyszeres terápia mára lehetővé tette az ízületi károsodás megállítását, ehhez azonban körültekintő team munkára és kellő szintű intézményi háttérre van szükség. A gyógyszeres terápiát fizikoterápiával egészítjük ki, amit a gyermekek életkori sajátosságára szabunk.”- mondta Prof. Dr. Poór Gyula az ORFI főigazgatója.

A most átadásra kerülő eszközadomány az ezen a területen szakmai tapasztalatot szerzett gyógytornászok által összeállított játékokból és sporteszközökből áll, amik célzottan fejlesztik és támogatják azokat a mozgásformákat, melyek sérülhetnek ezeknél a betegeknél. A mozgás-, és ergoterápiához járulnak majd hozzá azok a tárgyak, amelyeket a szakemberek által összeállított lista tartalmaz.

„Azért döntöttük a fiatalkori ízületi gyulladásban szenvedő gyermekek támogatása mellett, mert ők vannak a legsérülékenyebb helyzetben. Életkoruknál fogva a mostani kezelés hosszú évtizedekre meghatározza a jövőjüket, azt hogy mennyire tudnak teljes, korlátozottságtól mentes életet élni. Ehhez minden tekintetben a legjobb minőségű ellátásra – szakemberek, gyógyszerek, fizikoterápia - van szükség. És végül az is fontos szempont volt, hogy ezekkel a játékokkal és mozgásfejlesztő eszközökkel a fizikoterápia ne a kezelés, hanem a gyermekeknek természetes játék része legyen”-mondta Dr. Jakab Zoltán az adomány átadása kapcsán.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

A herecsavarodás okai, tünetei és kezelése - az újszülöttek és a kamaszok nagyobb veszélyben vannak

A herecsavarodás (heretorzió vagy torsio testis) egy ritka, de súlyos állapot, amely leginkább újszülötteknél és a serdülés korai szakaszában járó fiúknál fordul elő, de bármely életkorban kialakulhat. A probléma a herekocsány megcsavarodásával jár, amely a herék vérellátását gátolja. Ez kezelés nélkül a here elhalásához is vezethet.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja