SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Újra itt a rotavírus szezon!

Családinet [cikkei] - 2014-11-20
5200 regisztrált eset és közel félmilliárd forint éves költségteher - ez a rotavírus - fertőzések éves mérlege 2012-ben Magyarországon. Az elterjedtsége miatt gyakran tévesen alábecsült betegség egy hazai felmérés szerint a legkisebbeket veszélyezteti igazán: 100 súlyos rotavírus-fertőzés miatt kórházban ápolt kisgyermekek közül 61 két éven aluli.

Szakemberek szerint a lehetséges szövődmények miatt ajánlott a megelőzés. Hazánkban két fajta - két és háromadagos - fájdalommentes, szájon át adható rotavírus elleni oltóanyag van forgalomban. A két adagos  vakcina segítségével 12 hetes korra kialakítható a védettség, míg a három adagossal, 4 héttel később. Az igazoltan hét rotavírustörzs ellen védő, gyengített humán vírust tartalmazó kétadagos vakcina szinte 100%-ban kivédi következő súlyos, kórházi kezelést igénylő fertőzést. A háromadagos oltóanyag 5 törzs ellen nyújt védelmet.

  • Friss adatok szerint Magyarországon a rotavírus fertőzés okozta szövődmények miatt kórházba kerülő gyermekek átlagosan közel 6 napot töltenek kórházban és többségük - 61 százalékuk - 2 éven aluli.
  • A 6-24 hónapos korosztály a legveszélyeztetettebb, de 5 éves korára szinte minden gyermek legalább egyszer átesik a betegségen.
  • A rotavírus-fertőzés okozta hazai költségteher közel félmilliárd forint volt 2012-ben.
  • A kétadagos védőoltással már 12 hetes korra kialakítható a rotavírus elleni védettség.
  • Jelenleg már 9 uniós ország nemzeti oltási programjának része a rotavírus elleni immunizáció.

A rotavírus a csecsemők, kisgyermekek és felnőttek hasmenéssel, hányással járó megbetegedéseinek egyik leggyakoribb kórokozója világszerte. Az óvodáskor végére a kisgyermekek általában legalább egyszer átesnek a fertőzésen, földrajzi helytől, nemtől, szociális helyzettől és higiéniai körülményektől függetlenül.

A rotavírus-fertőzés rendkívül gyakran előforduló betegség: a gyermekorvosnál hasmenés miatt megforduló kis páciensek közül minden harmadik rotavírussal fertőzött. Az EU tagállamaiban a rotavírus 3,6 millió megbetegedést okoz évente, ebből 700 ezren fordulnak orvoshoz a vírus miatt kialakuló tünetek miatt.

Nem szabad lebecsülni a rotavírus-fertőzés kockázatait, hiszen a betegek közül mintegy 87 ezren kerülnek kórházba, és sajnos még Európában is előfordul halálozás rotavírus következtében.

Magyarországon évente mintegy 5000 rotavírus fertőzött beteget regisztrálnak. A rendkívül kellemetlen tünetekkel – magas lázzal, hányással, hasmenéssel – járó betegség legsúlyosabb szövődménye ugyanis a kiszáradás – ez pedig különösen a 2 év alatti korosztályra veszélyes.

Minél magasabb a láz, illetve gyakoribb a hasmenés és a hányás, annál fokozottabb a szervezet folyadék- és ásványianyag-vesztesége. Ha ezek pótlása – melyre leginkább kórházi körülmények között van lehetőség – nem indul el időben, akkor akár a keringés is összeomolhat, sokkos állapot, szívritmuszavar alakulhat ki, és a beteg akár meg is halhat.

Mindenhol ott van

A rotavírus feko-orális úton terjedő fertőzés, azaz a fertőzött széklettel, szennyezett tárgyakkal, és kézzel jut a vírus az ember szájába, ennek következtében emberről-emberre nagyon könnyen terjed. Ehhez hozzájárul, hogy a fertőzöttek jelentős mennyiségű vírust üríthetnek székletükkel már a tünetek jelentkezése előtt, és a betegség elmúlását követően is, így tünetmentes állapotban is fertőzhetik környezetüket.

Ráadásul a rotavírus kifejezetten ellenálló vírusfajta, az emberi kézen legalább 4 órán át, míg száraz nem porózus felszíneken (például játékok) akár 10 napon keresztül is életképes. Mivel a vírus ellenáll számos hagyományos fertőtlenítőszernek, zárt közösségekben, (pl. bölcsődék, óvodák, család, kórházi osztályok) a fertőzés szinte megállíthatatlanul terjed gyermekről gyermekre, illetve gondozókra, szülőkre és testvérekre.

Súlyos költségek

A betegség a családok pénztárcáját is megterheli: a súlyos tünetekkel járó rotavírus fertőzött gyerekek és szüleik átlagosan közel 6 napot kénytelenek kórházban tölteni, ami a lelki megterhelésen felül komoly kiadásokat is jelenthet a családok számára. A betegség átvészelése sem olcsó, hiszen a mindennapos babaápolási termékekből – pelenka, törlőkendő, fertőtlenítőszerek – jócskán megnövekedhet a fogyasztás és ehhez adódhat még a bébiitalok, a sópótlók, és a bélflóra helyreállítását segítő gyógyszerek költsége is.
Ezt csak tetézi, hogy a rotavírus masszív ellenálló képessége miatt gyakran az egész család - testvérek, szülők, nagyszülők - átesik a fertőzésen.

A rotavírus szövődményeinek gyógyítása számottevő teher az államnak, amelynek legnagyobb hányadát a kórházi kezelés jelenti. Egy beteg súlyos rotavírus fertőzésének teljes finanszírozói költségterhe (a kialakulástól a kórházi kezelésen és az utógondozáson keresztül) megközelíti a 100 ezer forintot, melyből a kórházi ellátás költsége több mint 80%-ot tesz ki.

Egy hazai kórházakban végzett legutóbbi felmérés szerint 2012-ben közel félmilliárd forintot jelentett a rotavírus fertőzöttek gyógyítása, de az esetek aluljelentése miatt a valós anyagi ráfordítás ennél magasabb is lehet.   

Megelőzés

A rotavírus okozta gyomor- és bélhurut elleni védettség kialakítására kétfajta szájon át adható, teljesen fájdalommentes vakcina érhető el Magyarországon. Az oltások már 6 hetes kortól alkalmazhatóak. A három adagos oltást állati és emberi rotavírusok felhasználásával állították elő. A  két adagos oltást legyengített,  humán rotavírust tartalmaz.  Az ízében is gyermekbarát vakcina korai alkalmazásának előnye, hogy a következő súlyos, vagy mérsékelten súlyos tünetekkel járó betegséget csaknem 100%-ban kivédi.

A két adagos vakcinával akár már a 12 hétre kialakítható a csecsemők rotavírus elleni védettsége, míg a 3 adagossal 4 héttel később. A két adagos vakcina biztonságosságát és hatékonyságát széles körben végzett klinikai vizsgálatok bizonyították: 7 különböző rotavírus törzs ellen alakít ki védettséget, szemben a 3 adagossal, mely 5 rotavírus törzs ellen véd.

A két adagos oltóanyag mellékhatásai közül az oltást követően gyakorinak tekinthető, azaz 10 vakcina adagból kevesebb mint 1 esetben fordul elő a hasmenés és az ingerlékenység. A „nem gyakori mellékhatás”, azaz 100 vakcina adagból kevesebb mint 1 esetben fordul elő bélgázosság és a hasi fájdalom.

A betegség elterjedtsége, a súlyos szövődmények és a költségteher miatt egyre több európai ország egészségügyi irányítása dönt úgy, hogy oltási programjába emeli a vakcinát. Míg 2012-ben Ausztriában, Belgiumban, Finnországban, Luxemburgban, illetve 75%-os költségviseléssel Görögországban volt a nemzeti oltási program része a rotavírus elleni vakcina, azóta további négy ország alkalmazza oltási naptárjában a védőoltást.

További információk: www.rota.hu
Fotó:
zh.wikipedia.org

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

"Ez egy csoda, hogy ő itt van" - Gryllus Dorka nem számított rá és észre sem vette, hogy 47 évesen újra babát vár

Gryllus Dorka, a népszerű színésznő őszintén mesélt családi életéről és váratlan terhességéről Kadarkai Endre "Nőszintén" című műsorában. A most 52 éves színésznő elárulta, hogy 47 évesen, amikor már lemondott a gyermekvállalás lehetőségéről, hatalmas meglepetésként érte, hogy ismét babát vár.

Tragédia Győr mellett: Gyógyíthatatlan beteg volt a gyermek, akivel az anyja a vonat elé lépett

Győr közelében, Ménfőcsanak mellett egy 41 éves nő végzetes döntést hozott: péntek este karjában hároméves kisfiával egy száguldó vonat elé lépett. A környékbelieket sokkolta az eset, amelyet egyesek szerint az anya kétségbeesése váltott ki, mivel gyermeke gyógyíthatatlan betegséggel küzdött. Az asszony vélhetően tudatosan választotta ki a helyszínt, ahol a vonatok nagy sebességgel haladnak, és ahol nem maradt esély a túlélésre.

Tragédia Tatabányán: öngyilkos lett egy általános iskolás diák

A rendőrség közigazgatási eljárás keretében nyomozást indított az ügy kivizsgálása érdekében.

Mi történik? Több mint 120 iskolában van bombariadó az országban

Csütörtök reggel bombariadókat jelentettek több budapesti és később vidéki iskolából is, miután fenyegető e-maileket kaptak az intézmények. Az érintett iskolák között vannak csepeli, óbudai és újpesti intézmények, valamint a XVII. kerületi Kőrösi Csoma Sándor Általános Iskola és Gimnázium, illetve a Zrínyi Miklós Általános Iskola is.

Családi tragédia Győr közelében: karján a kisgyermekével lépett a vonat elé egy édesanya

Tragédia történt péntek este Győr-Ménfőcsanak közelében: egy édesanya, karján a gyermekével a vonat elé lépett. Az édesanya azonnal meghalt, a gyermek életéért a gyorsan kiérkező mentők küzdöttek, de nem tudták megmenteni – írja a MÁV-csoport Facebook-oldala.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja