SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Figyelem: a járművezetői képességet vénymentes gyógyszerek is befolyásolhatják!

Családinet [cikkei] - 2014-10-21
Bárki, az "úrvezetők", a hivatásos busz-, villamos-, vonatvezetők, kamionsofőrök, pilóták, vagy a magasban dolgozók számára fontos tudnivaló, hogy egyes, vény nélkül is kapható gyógyszerek álmosságot okozhatnak. Ezáltal bizony befolyásolni képesek az illető járművezetői képességeit. Adott esetben ez veszélyes, és baleseti helyzeteket okozhat.
Figyelem: a járművezetői képességet vénymentes gyógyszerek is befolyásolhatják!

A vénymentesen, bárki által megvásárolható gyógyszerek is rendelkeznek természetesen betegtájékoztatóval, amelyben részletes leírás szerepel a gyógyszer egyes tulajdonságairól (javallat, adagolás, ellenjavallat, figyelmeztetés, kölcsönhatás, mellékhatások stb.)

A vénymentes elérhetőséget minden esetben a gyógyszerhatóság (nálunk az OGYI) dönti el és nyilván ebbe a kategóriába azok a gyógyszerek kerülhetnek, amelyek alkalmazása kevésbé veszélyes, szakorvosi (vagy háziorvosi) ellenőrzést nem igényelnek, és a beteg, megfelelő információk birtokában azokat egyes panaszaira saját maga is képes alkalmazni.

Gyógyszerek hatása a járművezetésre

Természetesen a vénynélküli gyógyszerek alkalmazásának is vannak kockázatai. Ezek közül az egyik a gépjárművezetésre gyakorolt hatás. (Csak hogy lássuk a többit: pl. májműködésre, veseműködésre gyakorolt hatás, alkalmazás terhesség és szoptatás idején, laktóztartalom, alkalmazás gyermekkorban, időskorban.)

Az amerikai (USA) gyógyszerhatóság, az FDA egyik szakértője így nyilatkozik a vény nélkül kapható szerekről: "Ami a gépjárművezetésre gyakorolt gyógyszerhatást illeti, előfordulhat, hogy rövid időn belül jelentkezik és lecseng a hatás, de lassú felszívódású készítményeknél hosszú ideig eltarthat. Egyes esetekben a másnapossághoz hasonló érzést kelt az illetőben, és valóban még másnap is érezhető ez az elhúzódó hatás."

Egyébként is fennálló alvászavar mellett a gyógyszer okozta álmosság még fokozhatja ezt a problémát a nappali álmosság- és fáradtságérzés felerősödhet. A volán mögött álmosnak lenni igen veszélyes.

Járművezetők: mi a jó gyógyszerválasztás titka?

Mit érdemes tehát figyelni egy vény nélkül kapható gyógyszer leírásában, betegtájékoztatójában?

1. Hatóanyagok: ha valaki esetleg más gyógyszert is szed/kap, meg kell nézni, hogy a hatóanyag nem azonos-e. Ez azért fontos, mert ha igen, a járművezetésre gyakorolt esetleges álmosító hatás éppúgy összeadódhat, mint minden egyéb hatás és mellékhatás.

2. Figyelmeztetés: nézzük meg alaposan ezt a részt. Ha egyéb betegségekre, állapotokra hívja fel a figyelmet, tehát mikor NEM javasolt alkalmazni, vagy mikor kell abbahagyni a kezelést, ennek tisztázására érdemes orvossal, egészségügyi szakemberrel konzultálni.

Főként az alábbi megállapításokat kell figyelni a járművezetőknek:

- a gyógyszer álmosságot okozhat,
- szedése közben jelentős mértékű álmosság, fáradtságérzés fordulhat elő
- gépjárművezetők és veszélyes gépen dolgozók számra fokozott óvatosság ajánlott
- a gyógyszer szedése idején nem ajánlott/nem javasolt/tilos a gépjárművezetés, vagy veszélyes gépek üzemeltetése

Feltüntetésre kerül általában, hogy a gyógyszer kölcsönhatást mutat-e alkohollal, nyugtatókkal, egyéb álmosító (központi idegrendszeri működést mérséklő) hatású szerekkel.

Ha mindezek szerepelnek a betegtájékoztatóban, és mindenütt említésre kerül a (fokozottabb) álmosság, fáradtságérzés, érdemes átgondolni, és másik vénymentes gyógyszert keresni ugyanolyan főhatás mellett. Bizonyára találunk olyan szert, vagy kombinációt a vénymentesek között, amely nem befolyásolja a gépjárművezetői képességeket.

Lássuk, a gyakrabban használt vény nélküli szerek közül melyek okozhatnak ilyen mellékhatást!

• Antihisztaminok: a szénanáthával kapcsolatos tünetek kezelésére (orrdugulás, orrfolyás, könnyezés, szemvörösség, torokkaparás stb.) alkalmazott szerek. Egyes antihisztaminok a megfázással kapcsolatos köhögést is csillapítják. Szokás együtt alkalmazni ezeket a megfázás ellen alkalmazott készítményekkel (köhögés-, láz-, fájdalomcsillapítók). Egyes antihisztaminok álmosító hatásúak, és csökkentik a reakciókészséget.

• Hasmenésgátlók: a hasmenés csökkentésére alkalmazott szerek némelyikének is lehet álmosító mellékhatása. Érdemes elolvasni a tájékoztatót e tekintetben!

• Hányáscsillapítók: a hányinger, hányás tüneti kezelésére adott szerek, mivel pl. a mozgásbetegséget (tengeribetegséget) is kezelik, okozhatnak álmosságot, fáradtságérzést.

A vénynélküli (és természetesen a vényköteles) gyógyszereknél tehát fokozottan kell figyelnünk a gépjárművezetéssel kapcsolatos megjegyzésekre, figyelmeztetésekre.
Adott esetben ugyanis nemcsak magunk, hanem utastársaink, utasaink, és a közlekedésben részt vevő más partnerek egészségét is veszélyeztethetjük.

Szerző: dr. Székely Gábor
Forrás: Egészségkalauz
Fotó: Hans/Pixabay.com

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Azt mondta egy férfi az apának, hogy szerelmes a 13 éves fiába - akkorát kapott, hogy életveszélyes sérüléseket szenvedett

Azt mondta egy férfi az apának, hogy szerelmes a 13 éves fiába - akkorát kapott, hogy életveszélyes sérüléseket szenvedett

A Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Főügyészség vádat emelt az apával szemben.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
A fűtési szezon buktatói: ezért erősödhetnek fel allergiás panaszaid

A fűtési szezon buktatói: ezért erősödhetnek fel allergiás panaszaid

A fűtési rendszerek beüzemelésével számos olyan beltéri allergén kerülhet a levegőbe, ami panaszt okozhat az allergiások számára. A beltéri levegő minőségének az sem tesz jót, hogy a fűtési szezonban sokan igyekeznek megóvni otthonaik melegét, és a fűtési költségeket is szeretnék minimalizálni, ezért ritkábban és rövidebb ideig szellőztetik a lakótereket - hívja fel a figyelmet Dr. Hidvégi Edit, az Allergiaközpont gyermek- és felnőtt-tüdőgyógyász szakembere, akit a fűtés okozta allergiás panaszokról kérdeztünk.
Agyhártyagyulladás miatt zártak be iskolákat és óvodákat Nagybányán

Agyhártyagyulladás miatt zártak be iskolákat és óvodákat Nagybányán

Nagybányán december 2-án a közoktatási intézményekben fertőtlenítés miatt felfüggesztették az oktatást, miután két diáknál agyhártyagyulladást állapítottak meg.

A szerkesztő ajánlja