SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Egyre több a szexuális úton terjedő betegség

Családinet [cikkei] - 2014-10-20
Nemcsak a nemi betegek, hanem a nemi betegségek száma is növekszik: mára hatszor annyi vírus, baktérium és gomba okoz fertőzést, mint néhány évtizede - hívja fel a figyelmet Dr. Nagy Károly, a Semmelweis Egyetem Orvosi Mikrobiológiai Intézet egyetemi tanára. Ráadásul van olyan fertőzés, ami évekig tünetmentes, de akár köhögés vagy szemgyulladás is utalhat nemi betegségre.

Nem feltétlenül szükséges az egyéjszakás kaland után mindenkinek kivizsgáltatnia magát, ám az együttlétet követő két hétben fokozottan figyeljenek a tünetekre, mert a legtöbb nemi betegség tünetei ennyi idő alatt jelentkeznek. Ha viszketés, folyás, illetve kiütések jelennek meg a nemi szerven, mindenképp orvoshoz kell fordulni, ám vannak szexuális úton terjedő betegségek, amelyek nem feltétlenül csak a nemi szerven okoznak elváltozásokat – hangsúlyozza Dr. Nagy Károly. A szem gyulladása például chlamydiára, a koordinációs problémák és a megduzzadt nyirokcsomók szifiliszre, a láz herpeszvírusra, a köhögés és a homályos látás pedig akár AIDS-re is utalhat. Előfordul, hogy a tünetek egy része egy időre elmúlik, majd hónapokkal, vagy akár évekkel később visszatér, ám addigra sokkal nehezebb a kezelés, gyógyítás. A betegek ráadásul tünetmentes állapotban is fertőznek, ezért úgy adhatják tovább a betegséget, hogy nem is tudnak róla.

A szexuális úton terjedő betegségek többsége egyszerű gyógyszeres kezeléssel gyógyítható. Probléma viszont, hogy mivel a manapság használatos jó minőségű készítmények két-három nap alatt megszüntetik a tüneteket, sokan nem szedik az előírt ideig. Tudni kell azonban, hogy a gyógyszer akkor pusztítja el teljesen a szervezeten belüli mikroorganizmusokat, ha tíz napig, két hétig, tehát már a tünetek megszűnését követően is szedi a beteg – emeli ki a szakember. A legtöbb szexuális úton terjedő betegség újból elkapható, tehát az elszenvedett, kikezelt kór sem nyújt védelmet.

A fejlett világ társadalmi változásainak, a határok megszűnésének illetve az alkalmi kapcsolatok elterjedésének következtében számos eddig ismeretlen szexuális úton átvihető fertőző betegség jelent meg. Magyarországon a romló tendenciához a korábbi országos nemibeteg-gondozó hálózat tíz évvel ezelőtti megszüntetése is hozzájárult – mondja Dr. Nagy Károly. Az orvosi diagnosztikai eljárások azonban sokkal fejlettebbek, számos betegség kimutatható otthoni gyorsteszttel is, éppen ezért nem kell robbanásszerű járványtól tartani – tájékoztat a szakember. Kapható már például olyan HIV teszt, ami húsz perc alatt nyálból kimutatja a fertőzöttséget. Tudni kell viszont, hogy ezeknek a teszteknek nem 100 százalékos a biztonsága, ezért gyanú esetén, vagy ha fertőzést mutat ki, feltétlenül fel kell keresni a szakorvost.

Forrás: Semmelweis Egyetem
Fotó: PublicDomainPictures/Pixabay.com

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

A herecsavarodás okai, tünetei és kezelése - az újszülöttek és a kamaszok nagyobb veszélyben vannak

A herecsavarodás (heretorzió vagy torsio testis) egy ritka, de súlyos állapot, amely leginkább újszülötteknél és a serdülés korai szakaszában járó fiúknál fordul elő, de bármely életkorban kialakulhat. A probléma a herekocsány megcsavarodásával jár, amely a herék vérellátását gátolja. Ez kezelés nélkül a here elhalásához is vezethet.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja