SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Jaj, ne, hüvelyfertőzés! De melyik?

Családinet [cikkei] - 2014-09-10
Tünetellenőrző ábránk segítségével megállapítható, hogy melyik hüvelyfertőzéssel állunk szemben, így a nőgyógyászunkhoz már megalapozott, előzetes információval fordulhatunk.

Legtöbbször valamely fertőzésre utaló, kellemetlen panasszal keressük fel a nőgyógyászt, aki vizsgálat útján állítja fel a pontos diagnózist. Az orvosok legtöbb esetben, a közhiedelemmel ellentétben, nem candida fertőzést, hanem bakteriális vaginózist állapítanak meg. Biztosra csak így mehetünk, de kár is lenne tagadni, hogy előzetesen – az internet segítségével - azért mindig gondosan felállítjuk a saját kis diagnózisunkat, még az ilyen kényes, intim területek esetében is.

A három leggyakoribb hüvelyfertőzésre jellemző tüneteket ismertető ábránk segítségével, nagy valószínűséggel megállapítható, van-e fertőzésünk, és ha igen, melyik betegséggel állunk szemben. Ne feledkezzünk meg róla, hogy az is előfordulhat, hogy bár valakinek tényleg hüvelyfertőzése van, mégsem jelentkezik nála az összes tünet! Sőt, sajnos az is lehet, hogy egyidejűleg több fertőzéssel is meg kell küzdenünk. Az ábra útmutatóként szolgál, nem tartalmazza az összes lehetséges betegséget és nem helyettesíti az orvosi diagnózist.

A trichomonas vaginalis (TV) pozitív nők több mint a fele panaszmentes. Akiknél tünetet is okoz a betegség, azok gyakori vizelésről, a szeméremtájék irritációjáról, szexuális aktus közben észlelt fájdalomról és gyakran hüvelyi és/vagy genitális viszketésről számolnak be. Ez a fertőzés bőséges, sárgás-zöldes, habos, kellemetlen szagú folyással jár. A tünetek menstruáció alatt rosszabbodnak. A fenti, komplett tünet együttest csak ritkán lehet észlelni. Gyakran BV-vel együtt fordul elő.

A bakteriális vaginózis (BV) kialakulásában kulcsszerepet játszik a tejsav termelésért felelős Lactobacillusok számának jelentős csökkenése, és ennek következtében a pH érték emelkedése. BV esetén az első, amit a betegek észrevesznek, a szeméremtájék felől észlelhető, kellemetlen, halra emlékeztető szag, mely szexuális együttlét közben még intenzívebb. A BV-re jellemző szürkés-fehér folyás a menstruációt és a szexuális együttlétet követően válik erőteljesebbé. Ha a fennálló panaszaink a leggyakrabban előforduló bakteriális vaginózisra utalnak, bátran alkalmazzuk a tejsavat és glikogént is tartalmazó Lactofeel gélt, amely segít helyreállítani a hüvely természetes baktérium flóráját.

Az akut vulvovaginitis candidosára (VVC, vagy ismert nevén egyszerűen csak candida) jellemző a hirtelen fellépő viszketés, égő érzés. A fertőzés következtében a szeméremtest vörös, vizenyős gyulladása tapasztalható, a hüvelynyálkahártyán pedig jellegzetes, túrószerű, fehér, lekaparható váladék jelenik meg.

Dr. Várkonyi Viktória bőr- és nemi gyógyász álláspontja szerint pusztán a páciens panaszai alapján a fertőző ágensre, a kiváltó okra az esetek jelentős részében nem lehet következtetni. A rendellenes hüvelyi folyással jelentkező betegek hatékony kezeléséhez meg kell találni a tüneteket kiváltó valódi okokat. Ehhez számtalan vizsgálati módszer áll rendelkezésre, célszerű a modern mikrobiológiai diagnosztika kínálta lehetőségekkel is élni. A vizsgálatokat követő szakorvosi értékelések függvényében kezdhető el a megfelelő, célzott terápia.

Fotó: Serge Bertasius Photography/FreeDigitalPhotos.net

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

A herecsavarodás okai, tünetei és kezelése - az újszülöttek és a kamaszok nagyobb veszélyben vannak

A herecsavarodás (heretorzió vagy torsio testis) egy ritka, de súlyos állapot, amely leginkább újszülötteknél és a serdülés korai szakaszában járó fiúknál fordul elő, de bármely életkorban kialakulhat. A probléma a herekocsány megcsavarodásával jár, amely a herék vérellátását gátolja. Ez kezelés nélkül a here elhalásához is vezethet.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja