Jaj, ne, hüvelyfertőzés! De melyik?
Legtöbbször valamely fertőzésre utaló, kellemetlen panasszal keressük fel a nőgyógyászt, aki vizsgálat útján állítja fel a pontos diagnózist. Az orvosok legtöbb esetben, a közhiedelemmel ellentétben, nem candida fertőzést, hanem bakteriális vaginózist állapítanak meg. Biztosra csak így mehetünk, de kár is lenne tagadni, hogy előzetesen – az internet segítségével - azért mindig gondosan felállítjuk a saját kis diagnózisunkat, még az ilyen kényes, intim területek esetében is.
A három leggyakoribb hüvelyfertőzésre jellemző tüneteket ismertető ábránk segítségével, nagy valószínűséggel megállapítható, van-e fertőzésünk, és ha igen, melyik betegséggel állunk szemben. Ne feledkezzünk meg róla, hogy az is előfordulhat, hogy bár valakinek tényleg hüvelyfertőzése van, mégsem jelentkezik nála az összes tünet! Sőt, sajnos az is lehet, hogy egyidejűleg több fertőzéssel is meg kell küzdenünk. Az ábra útmutatóként szolgál, nem tartalmazza az összes lehetséges betegséget és nem helyettesíti az orvosi diagnózist.
A trichomonas vaginalis (TV) pozitív nők több mint a fele panaszmentes. Akiknél tünetet is okoz a betegség, azok gyakori vizelésről, a szeméremtájék irritációjáról, szexuális aktus közben észlelt fájdalomról és gyakran hüvelyi és/vagy genitális viszketésről számolnak be. Ez a fertőzés bőséges, sárgás-zöldes, habos, kellemetlen szagú folyással jár. A tünetek menstruáció alatt rosszabbodnak. A fenti, komplett tünet együttest csak ritkán lehet észlelni. Gyakran BV-vel együtt fordul elő.
A bakteriális vaginózis (BV) kialakulásában kulcsszerepet játszik a tejsav termelésért felelős Lactobacillusok számának jelentős csökkenése, és ennek következtében a pH érték emelkedése. BV esetén az első, amit a betegek észrevesznek, a szeméremtájék felől észlelhető, kellemetlen, halra emlékeztető szag, mely szexuális együttlét közben még intenzívebb. A BV-re jellemző szürkés-fehér folyás a menstruációt és a szexuális együttlétet követően válik erőteljesebbé. Ha a fennálló panaszaink a leggyakrabban előforduló bakteriális vaginózisra utalnak, bátran alkalmazzuk a tejsavat és glikogént is tartalmazó Lactofeel gélt, amely segít helyreállítani a hüvely természetes baktérium flóráját.
Az akut vulvovaginitis candidosára (VVC, vagy ismert nevén egyszerűen csak candida) jellemző a hirtelen fellépő viszketés, égő érzés. A fertőzés következtében a szeméremtest vörös, vizenyős gyulladása tapasztalható, a hüvelynyálkahártyán pedig jellegzetes, túrószerű, fehér, lekaparható váladék jelenik meg.
Dr. Várkonyi Viktória bőr- és nemi gyógyász álláspontja szerint pusztán a páciens panaszai alapján a fertőző ágensre, a kiváltó okra az esetek jelentős részében nem lehet következtetni. A rendellenes hüvelyi folyással jelentkező betegek hatékony kezeléséhez meg kell találni a tüneteket kiváltó valódi okokat. Ehhez számtalan vizsgálati módszer áll rendelkezésre, célszerű a modern mikrobiológiai diagnosztika kínálta lehetőségekkel is élni. A vizsgálatokat követő szakorvosi értékelések függvényében kezdhető el a megfelelő, célzott terápia.
Közösségi hozzászólások: