SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Kilencszeresére emelkedett a hepatitis A-val fertőzöttek száma

Családinet [cikkei] - 2014-06-25
Tavasszal tovább növekedett a hepatitis A fertőzéses esetek száma. Az idei évben összesen 288 hepatitis A beteget regisztráltak április végéig, ami kilencszerese a 2008-2011-es évek ezen időszakára vonatkoztatott jellemző középértékének. Éppen ezért kiemelten fontos szerepe van a megelőzésnek.

A márciusi esetszámokhoz képest áprilisban harmadával nőtt a vírushepatitis megbetegedések száma, ezen esetek kétharmadát hepatitis A okozta. Mind a havi, mind az év eleje óta nyilvántartásba vett A típusú hepatitis megbetegedések száma meghaladta a korábbi évek azonos időszakát jellemző értékeket. Az országban a közép-magyarországi régió mellett Szabolcs-Szatmár-Bereg, Jász-Nagykun-Szolnok és Borsod-Abaúj-Zemplén megyéből jelentették a legtöbb hepatitis A esetet.[1]

Május elején nagyszabású hepatitis A megelőzési program indult „Ne sárgulj be!” szlogennel. Ennek célja, hogy felhívja a lakosság figyelmét a fokozott fertőzésveszélyre, az egyre szaporodó megbetegedésekre és a megelőzés lehetőségeire.

A vírusnak kedveznek a rossz higiénés viszonyok, akár egy koszos, székletürítés után nem megmosott kéz révén is fertőzhet. További veszélyforrás lehet a szennyezett vízből származó tengeri herkentyűk fogyasztása, ha azok nincsenek kellőképpen hőkezelve, illetve az ürülékkel trágyázott földekben termesztett zöldségek nyersen való megevése is. Nagyobb problémát és a tömeges fertőzés lehetőségét hordozza magában, ha a vírus belekerül a vízhálózatba.

A fertőzötteknek kezdetben lázzal, étvágytalansággal, gyengeséggel, hasi fájdalommal kell számolniuk. Néhány nap elteltével a tünetek között felbukkanhat a hányás, hasmenés, sárgaság vagy a szem besárgulása is. További veszélyt jelenthet, hogy a gyerekek gyakran tünetmentesen hordozzák a vírust, ennek ellenére képesek fertőzni vele.

A megelőzésben fontos szerepe lehet a higiénés szabályok betartásának és a védőoltás alkalmazásának. Utóbbira két mód is kínálkozik. Kérhetünk átmeneti (6 hétig tartó) védelmet biztosító, gamma-globulint tartalmazó oltást, amely elsősorban akkor lehet előnyös, ha rövidebb időre olyan helyre utazunk, ahol nem megfelelő a köztisztaság vagy az ivóvíz fogyasztása nem ajánlott. A másik típusú védőoltás elölt hepatitis A vírust tartalmaz, és kétszer kell beadni. A második alkalmat követően 10-15 éven keresztül ellenállóvá válhatunk a vírussal szemben.

Forrás: VIPR Kommunikációs Ügynökség, Országos Epidemiológiai Központ


[1] EPINFO 21. évfolyam 21. szám, 2014.05.30.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja