SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

A térdfájdalom csökkentésének lehetőségei aktív fájdalomcsillapítással

Családinet [cikkei] - 2014-06-04
A térd fájdalma gyakori panasz, sok embernél már az 30-as években jelentkezik, és a kor előrehaladtával a fájdalom csak erősödik. Hátterében legtöbbször ízületi elhasználódás, porckopás áll. Dr. Váradi Éva, a Fájdalomközpont főorvosnője és az aktív fájdalomcsillapítás specialistája megosztotta, milyen terápiás lehetőségeket érdemes alkalmazni a térdfájdalom esetén.

A térd porckopásának okai 

A térd az egyik legbonyolultabb, legösszetettebben működő testrészünk, így számtalan probléma forrása lehet. Porckopás - azaz artrózis - esetén az ízületeket borító porcréteg folyamatosan elvékonyodik. Ennek oka lehet többek között megerőltető fizikai munka, sérülések, betegségek (pl. endokrinológiai zavarok), illetve születési rendellenesség. Természetesen a kor is közrejátszik a porckopás kialakulásában, hiszen az idő előrehaladtával egyre inkább felborul a porcképződés és leépülés természetes egyensúlya.

Az állapot bizony fájdalommal jár, mivel az ízületi folyadék mennyisége csökken, a porc és az ízületi tok gyulladt állapotba kerül, porc-csont találkozásnál apróbb kinövések keletkezhetnek. Ennek következtében a térízület mozgatása fájdalmassá válik, duzzanat és mozgáskorlátozottság jelentkezik.

Aktív fájdalomcsillapítással a fájdalommentes járásért

Porckopás esetén a fájdalomcsillapítás elsődleges feladata a porc kopásának megállítása, a csökkent mennyiségű porcanyag visszapótlása, a porcot roncsoló gyulladás csökkentése. Emellett fontos az ízület feszültségmentesítése, a környező izmok lazítása, az ízületi statika helyreállítása. Aktív fájdalomcsillapítással célzottan a probléma forrására hatunk, így a hatás hosszú távon érződik. - mondja dr. Váradi Éva, a Fájdalomközpont főorvosnője és az aktív fájdalomcsillapítás specialistája

Hialuronsavas injekciós kezelés: ebben az esetben, a szervezetben is termelődő hialuronsavat juttatunk az ízületbe. A hialuronsav szerepe egyrészt az ízületek kenése, az érintkező porcfelületek akadálytalan mozgásának segítése, másrészt segíti a porcsejtek működését, csökkenti a gyulladást.

Guna terápia: a guna terápia remek kiegészítő kezelése a térd porckopásának, a mozgásszervi fájdalomcsillapítás kedvelt módszere. Dr. Váradi Éva szerint a guna terápia a fájdalmas területen alkalmazva a fennálló izomfeszülések oldásával, a helyi keringés javításával és a környéki ödéma csökkentésével hat. Méghozzá úgy, hogy elősegíti a fájdalomért és gyulladásért felelős biokémiai anyagok gyorsabb eltávozását.

Akupunktúra: az akupunktúra a testszerte található akupunktúrás pontos stimuláció révén eredményesen csökkenti a térdfájdalmat, mivel beindítja a szervezet fájdalomcsillapító és öngyógyító mechanizmusait. Bár sokan szkeptikusak hatásosságát illetően, ám a legfrissebb tanulmányok szerint nem placebo hatásról van szó. Megállapították ugyanis, hogy az akupunktúrás pontok szakszerű ingerlésével jelentősebb javulás érhető el, az úgynevezett „hamis”akupunktúrával, amikor csupán randomszerűen alkalmazták az akupunktúrás tűket. Az eljárásról tudni kell, hogy leginkább kiegészítő kezelésként hatásos porckopás esetén, fájdalomcsillapító hatása révén.

Forrás: Fájdalomközpont
Fotó: samarttiw/FreeDigitalPhotos.net

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja