Így gyarapodik az újszülött súlya
A csecsemők súlya alapvetően két dologtól függ. Az egyik a születési súly, a másik pedig az azon felüli gyarapodás. Ahogy a születési súly is eltér egyénenként, úgy a baba hízásakor sem beszélhetünk mindenkire érvényes számokról. Arra viszont lehetőségünk van, hogy az átlagos értékeket alapul véve meghatározzuk az „ideális” gyarapodás mértékét.
Az újszülött átlagosan 3000-3500 grammal jön a világra. Ám súlya a kezdeti néhány hétben ennél kevesebb is lehet. Többnyire a csökkenés mértéke 10%, amely abból ered, hogy a gyermek teste tartalmaz még olyan többlet folyadékokat, amelyekre a születés után nincs szüksége. Körülbelül 2 hét eltelte után megindul a csecsemő súlyának növekedése.
A kezdeti csökkenést követően − az első hónap végére − megközelítőleg 400 grammal gyarapszik a baba súlya. A következő hónapokban, egészen fél éves koráig várhatóan 600 gramm/hó a hízás mértéke. Innentől kezdve kissé lelassul a fejlődés. Ám ez természetes, aggodalomra nincs ok! Fél év elteltével egészen a baba egy éves koráig, kb. 500 grammot hízik havonta.
Ha az értékek nem is egyeznek meg minden csecsemő esetében, az viszont általános, hogy megfelelő táplálás mellett a gyermek fél éves korára megkétszerezi a születési súlyát, egy éves korára pedig megháromszorozza azt.
Forrás: http://csecsemo-fejlodese.hu/csecsemo/csecsemo-sulygyarapodasa
Kép: Wikimedia commons
Közösségi hozzászólások: