SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

A fiatal felnőttekre is veszélyes a magas vérnyomás

Családinet [cikkei] - 2014-02-13
A legtöbb ember, amikor magas vérnyomásra gondol, azt hiszi, hogy ez csakis az idősek betegsége. Pedig valójában a fiatalabb korosztály tagjait is veszélyezteti, ráadásul nem is akárhogy! A problémáról dr. Kapocsi Judit tanárnő, a Trombózisközpont magas vérnyomás specialistája beszélt.

Egy friss amerikai tanulmányban 4700 embert követtek nyomon, melyben kiderült, hogy a pre-hipertóniával küzdő fiatal felnőttek esetében is érvényes az, hogy a tartósan fennálló magasabb vérnyomás az ér belső felszínének mikroszkóppal látható sérülését idézi elő. Ez pedig oda vezet, hogy fokozódik az ér-összehúzódást eredményező anyagok termelődése, és az ér belső felszínén egyenetlenség jön létre. Emiatt apró vérrögök képződhetnek, illetve az érfalban meszesedés következik be. Ilyen módon, az évek során pedig kialakul a számtalan szövődményt okozó arteriosclerosis.

Norrina Allen, a Northwestern University Feinberg School of Medicine munkatársa és a tanulmány vezetője szerint nagy hiba lenne megvárni a középkorúságot, hogy az illető foglalkozni kezdjen a hipertóniával. Ez az üzenete azonban nem csak a betegeknek, hanem az orvosoknak is szól, ugyanis gyakran ők sem fordítanak kellő figyelmet arra, ha egy fiatalnak van mérsékelten magas vérnyomása.

Jó hír azonban az, hogy enyhe emelkedés esetén terápiaként még sokszor elegendő a helyes táplálkozás és a rendszeres testmozgás, viszont súlyosabb problémaesetén már gyógyszeres kezelés is indokolt.

Így csökkentheti a vérnyomását

  • csökkentse a só fogyasztását
  • mozogjon rendszeresen (séta, futás)
  • DASH diéta
  • ne dohányozzon
  • adja le a súlyfeleslegét
  • próbálja meg csökkenteni a stresszt

A szakemberek azt javasolják, hogy mindenkinek érdemes időközönként megmérnie otthon a vérnyomását – főleg, ha a családjában már többször előfordult hipertónia-, hogy még időben közbe lehessen avatkozni, mert ha a 40-es, 50-es éveiben kezd el az illető törődni a betegségével, akkor könnyen lehet, hogy az évek alatt olyan nagy károkat okozott már a probléma, amit már lényegesen nehezebb kezelni.

„Mivel a hipertóniának leggyakrabban nincsenek tünetei, nem szabad figyelmeztető jelekre (fejfájás, szédülés) várnia. A legcélszerűbb, ha olykor megméri a vérnyomását, és ha a normálistól eltérő értéket kap, akkor érdemes szakemberhez fordulnia és 24 órás vérnyomásmérést kérnie.”- tanácsolja dr. Kapocsi Judit, a Trombózisközpont magas vérnyomás specialistája.

Forrás: Trombózisközpont
Fotó:
Stoonn - FreeDigitalPhotos.net

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja