SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Autista jegyeket fedeztek fel hiperaktív gyerekekben amerikai kutatók

Családinet [cikkei] - 2013-08-27
A hiperaktív gyerekek majdnem ötödénél tapasztalhatók autizmusra jellemző vonások, ami hátrányosan érinti a mindennapi életüket - mutatta ki egy amerikai kutatás.

A figyelemhiányos, hiperaktív zavarral (ADHD) diagnosztizált gyerekek 18 százalékánál figyelhetők meg autisztikus viselkedésminták, míg a nem ADHD-s gyerekeknek csak egy százaléka mutat ilyen vonásokat.

Az ADHD-s és autisztikus jellemzőket mutató gyerekek nagyobb eséllyel keverednek verekedésbe, gyakrabban utasítják el őket a kortárs csoportok, gondjaik vannak az iskolában és testvéreikkel, mint azok az ADHD-sok, akiknél nem tapasztalhatók autisztikus jegyek - írták a kutatók a Pediatrics című szaklapban hétfőn megjelent tanulmányukban.

A mindkét tünetcsoporttal diagnosztizált gyerekeknél nagyobb valószínűséggel fordultak elő egyéb pszichiátriai kórképek is, például rombolási hajlam, hangulati zavarok, szorongás és nyelvi nehézségek.
A kutatás során 240 ADHD-s, a kontrolcsoportban 227 egészséges, ADHD-tünetektől mentes gyereket vizsgáltak meg. Többségük 8-14 éves volt, és viselkedésükről szüleiket kérdezték ki. A kutatók felmérték, mutattak-e a gyerekek autistáknál tapasztalt tüneteket, például a visszahúzódást vagy a társas érintkezés nehézségeit, bár a tünetek egyik résztvevőnél sem voltak olyan gyakoriak, hogy autizmust állapítottak volna meg náluk.


Korábbi tanulmányok szerint bizonyos génváltozások mind az ADHD-s, mind az autista gyerekeknél kimutathatók, ami a bostoni Massachusetts Általános Kórház ADHD-kutatói szerint arra utal, hogy a két betegségnek közös eredete lehet. Az ADHD-s, autista vonásokat mutató gyerekek azonosítása a kutatók szerint abban segít, hogy számukra speciális kezelést dolgozzanak ki, például gyógyításuk során erősebben koncentráljanak a társas képességekre.
Miután a vizsgálatban többnyire fehér gyerekek vettek részt, lehetséges, hogy más etnikai csoportokra nem alkalmazhatók az eredmények - figyelmeztetnek a kutatók.

http://www.livescience.com/39160-traits-autism-kids-adhd.html

Forrás: MTI

Fotó: David Castillo Dominici - FreeDigitalPhotos.net

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja