SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Elegendő-e a vörösvértestszámunk a sportoláshoz?

Családinet [cikkei] - 2013-05-31
A normális vörösvértestszám 4-5,2 millió darab mikroliterenként. De mennyi elegendő a sportoláshoz? A sport és a vörösvértestek kapcsolatáról dr. Szélessy Zsuzsanna a Trombózisközpont hematológusa beszélt.

Szervezetünk legnagyobb energia átalakító szerve az izomzat. Szénhidrátokban, zsírokban, fehérjében tárolt kémiai energiát alakítja át "égetéssel" mozgási energiává. Ehhez az égetéshez oxigén szükséges, melyet légzéssel a levegőből nyerünk - magyarázza Szélessy főorvosnő. A tüdőbe jutó levegőből az oxigént a vörösvértestek szállítják el szöveteinkhez, így izmainkhoz is. Az izom működését befolyásolja, hogy a levegőből mennyi oxigént sikerül az izomhoz juttatni. Amennyiben csökken a levegő oxigén tartalma - pl. magas hegyekben -, vagy romlik a tüdő légző funkciója - pl. tüdőgyulladásnál -, vagy csökken a vér oxigén szállító képessége - pl. csökken a vörösvértestek száma, vagy bennük a hemoglobin mennyisége, az izmok oxigén ellátása kárt szenved, az izom teljesítménye csökken.

Az izmok oxigén ellátásának biztosítására a szervezet többféle mechanizmust is használ: rövidtávon megnöveli a légzésszámot és a pulzusszámot, hosszútávon, pedig a vörösvértest-számot emeli meg.

A vörösvértestek számának emeléséhez szervezetünk egy hormonszerű anyagot termel, aminek hatására a csontvelőben megnövekedik a vörösvértestek képződése. Ezt az anyagot eritropoetinnek hívják, és a vesében elhelyezkedő speciális sejtek termelik, termelésének ingere a veseszövet oxigén nyomásának csökkenése. Természetesen a fokozott vérképzéshez fokozott alapanyag bevitel is szükséges, fokozni kell a vas és folsav, B vitamin, stb. bevitelt is.

Légszomj az edzőteremben

Utóbbi időkben megfigyelhető, hogy - jellemzően edzőtermekben - az izom mennyiségének növelését nem követi a vörösvértestek számának növekedése, relatív vérszegénység alakul ki. A jelenség magyarázata egyszerű: míg a testépítő fokozott fehérje bevitellel figyel az izom növelésére, elfelejti elfogyasztani a vörösvértestek képződéséhez szükséges vasat, folsavat. Az izommennyiséggel nem arányos teljesítmény, kifáradás esetén érdemes vérkép-vizsgálattal ellenőrizni a vörösvértestek mennyiségét és állapotát, kiegyensúlyozott táplálkozással a vérképzést segíteni.

Teljesítmény-fokozás vörösvértestek segítségével

A sportolás másik oldala, amikor szándékosan a vörösvértest-szám emeléssel történik az izmok teljesítményének fokozása. Ennek egyik módja a ritkább légköri nyomáson történő edzés, ami tartósabb sportteljesítményt ad, mert a hormonrendszer, a keringés, az anyagcsere is alkalmazkodik. Másik módja a mesterségesen, alkalomszerűen adott eritropoetin. Ilyenkor a szervezet egészének alkalmazkodása elmarad - mindössze a vörösvértestszám emelkedik meg 10-15%kal, ezért az izom teljesítményének növelése rövidebb, időzítéstől függő.

A felelőtlenül doppingszerként használt Eritropoetin bajt is okozhat, nevezetesen a vér sűrűbbé válik, könnyebben jöhet létre trombózis, akár kis izomsérülést követően is.

A hétköznapi sportoláshoz a 4-5,2 millió mikroliterenkénti vörösvértestszám elegendő. Emellett azonban minden sportolónak ajánlott odafigyelni a vörösvértest képzést segítő táplálkozásra: fogyasszon húsokat, májat, zöld növényeket, salátaféléket. Illetve megfelelő kivizsgálás alapján orvosi tanácsra érdemes folsavat és vasat gyógyszer formájában bevinni - tanácsolja dr. Szélessy Zsuzsanna.

Forrás: Trombózisközpont (www.tromboziskozpont.hu)

Kép: Victor Habbick, freedigitalphotos.net

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja