SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Férfi meddőség: az alacsony tesztoszteron szint okozza?

Családinet [cikkei] - 2013-04-24
Az erősebbik nem tagjai rendszerint nem szívesen beszélnek egészségügyi gondjaikról. Számukra kényes, a férfiasságukat érintő problémával pedig még nehezebben fordulnak orvoshoz. Az alacsony tesztoszteron szint a testi tünetek mellett az életminőséget is jelentősen befolyásolja, azonban a kezelés sem minden esetben szövődményektől mentes.

Az alacsony tesztoszteron szint tünetei

A tesztoszteron a férfi nemi jelleg – izomtömeg, szőrnövekedés, a libidó és az erekció képességének - kialakításáért felelős hormon. Normális esetben a hormon 10-30 nmol/l mennyiségben van jelen a férfiak szervezetében – magyarázza dr. Koppány Viktória endokrinológus, az Endokrinközpont orvosa. Magasabb érték esetén a külső férfias jellegek erősödése és a magatartás változása: agresszív viselkedés figyelhető meg. Az átlagosnál alacsonyabb érték is kedvezőtlen hatásokat idéz elő a szervezetben. A hormon képtelen betölteni eredeti funkcióit és megjelennek az alacsony tesztoszteron szint jellegzetes tünetei: gyengébb izomzat, ritkuló testszőrzet, a herék méretének csökkenésével párhuzamosan az emlők növekedése.

Férfi klimax?

A hormon normál szint alá csökkenése nem csak testi tüneteket produkál. A tesztoszteron az önbizalom és a koncentrálás képességének kialakulásában is fontos szerepet játszik. Hiányában depresszió, szétszórtság, fáradtságérzet tapasztalható. A nemi vágy csökkenése mellett erekciós problémák is jelentkezhetnek. A felsorolt tünetek középkorú férfiak körében az andropauza, vagyis férfi klimax idejét is jelezhetik, melynek gyakori velejárója – csakúgy, mint nők körében – a csontritkulás rizikójának növekedése. Oszteoporózis férfiaknál is jelentkezhet, kialakulását pedig nagy mértékben elősegíti az alacsony tesztoszteron szint. A hormon mértékének normál szint alá esése a csontállomány csökkenését, a csontok elvékonyodását okozza, ezáltal fokozódik a csonttörések veszélye.

Tesztoszteron és meddőség

A hormon szint alacsony értéke sok esetben a szexuális együttléteket és a gyermekvállalást is megnehezíti. A nemi vágy és az erekció képessége mellett a tesztoszteron felel a szervezetben a spermiumok előállításáért is. Alacsony tesztoszteron szint mellett a spermiumok száma is csökken, így a gyermekáldásra váró párok esetében a megtermékenyítés gyakran ez okból nem jön létre.

Korral és betegségekkel is járhat

A tesztoszteron szint csökkenése az életkor előrehaladtával természetes folyamat. Sok esetben azonban fiatalabb korban, például bizonyos betegségek - 2-es típusú diabétesz, máj-, vagy vesebetegségek, COPD, hipofízis rendellenességek - szövődményeként jelentkeznek a szokatlan tünetek. A felsoroltak mellett balesetek – a férfi nemi szervek területét érintő sérülések - is járhatnak a tesztoszteron szint csökkenésével. A kezelések közül a kemoterápia és bizonyos szteroid tartalmú készítmények szintén előidézhetik a panaszokat.

Hormonpótlás férfiaknak

A tesztoszteron szint ellenőrzését a felsorolt betegségek és tünetek esetén mindenképp javasolt elvégeztetni. A hormon szint mértéke vérvizsgálattal kimutatható. A vizsgálat elvégzésére rendszerint a reggeli órákban kerül sor, a hormon mértéke ebben az időszakban a legmagasabb. Alacsony érték esetén a vizsgálatot rendszerint megismétlik egy következő alkalommal. Amennyiben az eredmények és a tünetek alapján megállapításra kerül az alacsony tesztoszteron szint diagnózisa, a kezelőorvos hormonpótlást írhat fel a beteg részére. Ez történhet injekció, tabletta, vagy tapasz formájában is. A kezelés eredményessége egyéntől függő, sok esetben valóban képes teljesen megszüntetni a korábbi panaszokat, azonban számolnunk kell mellékhatások jelentkezésével is – figyelmeztet a doktornő. A hormonpótlás hatására alvási apnoé, prosztata megnagyobbodás, a bőrön pattanások jelentkezhetnek, megnő a szív- és érrendszeri betegségek kockázata. Kutatások a tesztoszteron hosszútávú alkalmazásainak veszélyeire is felhívják a figyelmet. Családban előforduló prosztata daganat esetén 40, egyéb esetben 50 év felett, minden tesztoszteron pótlásban részesülő férfi számára javasolt az évenkénti szűrésen való részvétel.

www.endokrinkozpont.hu

Kép: David Castillo Dominici, freedigitalphotos.net

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja