SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Az élet fészke - figyelj rá!

Családinet [cikkei] - 2013-04-26
A Magyar Rákellenes Liga és az Angel’s Army közös rendezvénye a petefészekrákról.

Tegnap este tartotta petefészekrákról szóló eseményét a Magyar Rákellenes Liga az Angels’ Army csapatával karöltve. A rendezvény célja az volt, hogy a Nemzeti Rákellenes Nap alkalmából felhívja a figyelmet a betegségre. A rendezvényen résztvevők megkapták a petefészekrák elleni küzdelmet szimbolizáló kék szalagot, amit az esemény kezdetekor a Vigadó térnél lévő Kutyás lány szobrára is felhelyeztek a szervezők, hogy így irányítsák a figyelmet a betegség elleni küzdelemre. A petefészekrák korai felismerése azért is különösen fontos, mert ugyan a tünetek jellegtelennek tűnnek, de a nőgyógyászati daganatok közül a legtöbb halálesetért a petefészekrák felel.

A petefészekrák a nyolcadik leggyakoribb rosszindulatú daganatfajta, ami nagyjából 140 000 nő halálát okozza évente világszerte. Mivel a petefészekrák korai jelei alig észrevehetők és nem jellegzetesek, gyakori a téves diagnózis vagy a késői felismerés. A daganatos statisztikák szerint petefészekrákban az öt éves túlélésre a betegek mindössze 45%-ának van esélye, míg emlőráknál ugyanez a szám 89%-ra tehető. Ezért ennél a betegségtípusnál különösen fontos a betegség lefolyásának, a kialakulást elősegítő okoknak és  a tüneteknek a  pontos ismerete. Ráadásul a legtöbb esetben az elsőként alkalmazott kezelések (a műtét és a kemoterápia) nem akadályozzák meg a daganat kiújulását.  Ezen okok miatt régóta szükséges volt a petefészekrákos betegek kezelésére egy új és hatásos kezelési módot találni, hiszen az elmúlt 15 évben nem állt rendelkezésre új terápia.

A fenti tények tudatában indított kampányt „Az Élet fészke – figyelj rá!” szlogennel a Magyar Rákellenes Liga, hogy felhívja a fiatalabb és idősebb nők figyelmét a petefészekrákra és annak kezelésére. A rendezvényen szakértők beszélgettek a betegségről és átadták a fő üzenetet: miszerint a nőknek a legenyhébb tüneteket is célszerű komolyan venni és orvoshoz fordulni annak érdekében, hogy a petefészekrák korán felismerésre kerülhessen. A figyelemfelkeltő esemény a Magyar Rákellenes Liga kezdeményezésére és felkérésére az Ördög Nóra és Törköly Erika által fémjelzett Angels’ Army közösség közreműködésével valósult meg.

A rendezvényen Dr. Pete Imre, az Országos Onkológiai Intézet osztályvezető főorvosa a betegség nehezen felismerhető tünetegyütteséről, és a kezelés lehetőségeiről beszélt a résztvevőknek. „Mivel a tünetek nem típusosak, fontos, hogy a nők tudatában legyenek annak, hogy bizonyos jelek mögött akár petefészekrák jelenléte is megbújhat, ezért időben kérjenek szakorvosi segítséget. Ugyanis ha a betegség korán kerül felismerésre, jó eséllyel gyógyítható. ” – emelte ki Dr. Pete Imre.

Az esemény nyitóakkordjaként a résztvevők Ördög Nóra és Prof. Dr. Simon Tamás, a Magyar Rákellenes Liga elnökének vezetésével elhelyezték a petefészekrákot szimbolizáló kék szalagot a Vigadó téren található Kutyás lány szobrán.

„A Nemzeti Rákellenes Nap és a Nemzetközi Petefészekrák Nap adta az alkalmat arra, hogy beszéljünk erről a női daganattípusról, amelyről ma sajnos olyan kevés szó esik. A kampányunk szlogene: „Az élet fészke – figyelj rá!” pontosan kifejezi azt a tudatosságot, amivel a nőknek a családjuk és gyermekvállalás érdekében a saját egészségükről gondoskodniuk kell.” –hangsúlyozta Prof. Dr. Simon Tamás.

„Nagyon örültünk, hogy a Magyar Rákellenes Liga ilyen fontos témában épp minket talált a legmegfelelőbbnek arra, hogy segítségünkkel felhívja a nők figyelmét a petefészekrák veszélyeire. Reméljük, hogy az üzenet eljut a fiatal lányokhoz és az édesanyákhoz egyaránt, akik majd ezáltal felismerik és komolyan veszik a betegség jeleit” – mondta a kampány kapcsán Ördög Nóra, az Angels’ Army egyik ötletgazdája. 

A kerekasztal beszélgetés Körtvélyes Éva, újságíró, az Egészség Hídja Összefogás Egyesület elnökének személyes történetével kezdődött. Éva az egészségtudatos életmódra nevelés és az emlőrák elleni küzdelem országos kampányában 12 éven át végzett munkájáért idén tavasszal kapta meg a Magyar Köztársaság Arany Érdemkeresztjét. Körtvélyes Éva ez alkalommal mesélt először közönség előtt a petefészekrákkal vívott küzdelméről.

Az eseményen a kerekasztal beszélgetést követő kötetlen eszmecsere során az Angels’ Army két alapítója, Ördög Nóra és Törköly Erika, Szily Nóra, pszichológus, műsorvezető, az Angels’ Army lélekmentora, valamint Kovács Gyöngyi, az Angels’ Army egészségszakértője a klubestre ellátogató nőkkel együtt járta körbe az egészségtudatos életmód, a betegség lelki okai és a gyógyulás lehetséges útjának témakörét.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

A herecsavarodás okai, tünetei és kezelése - az újszülöttek és a kamaszok nagyobb veszélyben vannak

A herecsavarodás (heretorzió vagy torsio testis) egy ritka, de súlyos állapot, amely leginkább újszülötteknél és a serdülés korai szakaszában járó fiúknál fordul elő, de bármely életkorban kialakulhat. A probléma a herekocsány megcsavarodásával jár, amely a herék vérellátását gátolja. Ez kezelés nélkül a here elhalásához is vezethet.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja