Rangos Európai Uniós elismerést kapott a Szülők Háza Központ
Az Európai Unió által működtetett Alapítvány kitüntetésének hátterében az áll, hogy a Szülők Háza modell mind szakmailag, mind a működőképesség tekintetében példaértékű, ezért hálózattá alakulva hatékony megoldást képes biztosítani a gyermekellátás problémáira.
A 2007-ben Regős Judit szociálpolitikus által létrehozott Szülők Háza Családi Konzultációs Központ két fontos szempont alapján vívta ki az Európai Alapítvány az Élet- és Munkakörülmények Javításáért (Eurofound) „Best practice” minősítését. Egyrészt azzal, hogy alulról építkezve, az együttműködő közösségi erőre építette fel a szülőtámogatást, amelynek eredményeképpen nemcsak a Központban dolgozó profi szakemberek - családterapeuták, pszichológusok, animátorok - képesek segíteni a szülőket, hanem maga a szülői közösség is megoldást nyújthat egy-egy család problémáira. Az elismerés másik fontos szempontja az, hogy a Szülők Háza modell működése több pilléren alapszik, megteremtve ezzel a pénzügyi fenntarthatóság, és a hálózattá alakulás lehetőségét. Ezek a pillérek az üzleti vállalkozás mellett az önkormányzatok által nyújtott gyermekjóléti támogatások, a különböző minisztériumi és uniós pályázatok, illetve az üzleti szféra CSR programjaihoz való csatlakozás.
Dr. Herczog Mária, az Eurochild brüsszeli központú, a gyerekek és fiatalok életminőségének javulásáért dolgozó, európai szervezeteket tömörítő szervezet elnöke szerint „A szülőtámogatás módszertana egy elismert módszertan szerte Európában, hasonló intézmények Magyarországon is működnek elszórtan. A Szülők Háza Központ azért tudta modell értékűvé kinőni magát, mert egyaránt képes biztosítani a professzionális szakmai hátteret, és a fenntartható működés elvét. Ezért döntött úgy az Eurofound, hogy a modellt átvételre javasolja, amelyből működő hálózat alakulhat ki. Bízom benne, hogy a modell alappillérei: az önkormányzatok, a Minisztérium, az üzleti szféra és a vállalkozók széles körben felismerik saját lehetőségeiket a Szülők Háza intézményekben, mert a hazai alternatív gyermekellátás kiteljesedése érdekében óriási szükség van ezekre a Központokra.” – tette hozzá a gyermekvédelem egyik legrangosabb hazai képviselője.
A XI. kerületi Önkormányzat mintaértékű együttműködést alakított ki a Szülők Házával. Az elmúlt években a közösség ereje a kerületben több száz családnak segített átlendülni konfliktushelyzeteken, pénzügyi problémákon: édesanyák, családapák találtak munkára a közösség tagjainak segítségével, és gyermekközösségből eltanácsolt gyerekeket sikerült visszavezetni a bölcsődei, óvodai környezetbe. Győrffyné Molnár Ilona, a XI. kerületi Önkormányzat Humánszolgálati Igazgatóság vezetője az alábbiak szerint mutatta be az Önkormányzat és a Szülők Háza Központ együttműködését: „Az önkormányzat mindig hangsúlyt fektetett a családok megsegítésére, ezért a kezdetektől együttműködik a Szülők Háza Központtal. Nagyon büszke vagyok rá, hogy sikerült kialakítanunk egy egyedülálló szülőtámogató modellt, amely szerint az Önkormányzat a Humánszolgáltatón keresztül bízza meg a Szülők Házát, hogy egy célzott támogatással a rászoruló családok is részesülhessenek a gyerekek szellemi, szociális és lelki fejlődését, és a szülőket segítő szolgáltatásokból.”
Az üzleti szférával való hatékony együttműködésre a Szülők Háza és a Vodafone Magyarország Alapítvány kapcsolata mutatja meg a példát. „A Vodafone Főállású Angyal programjában 2009-ben ismerte el Regős Judit munkáját a Szülők Háza szakmai modell kidolgozásáért, amelynek eredményeképpen a szociálpolitikus szakembert egy éven át anyagi támogatás segítette a hálózati modell kifejlesztésében. A jelen eredményeket látva megbizonyosodhattunk afelől, hogy a Vodafone társadalmi felelősségvállalás programja maximálisan elérte célját Regős Judit mint Főállású Angyal támogatásával. Biztos vagyok benne, hogy a mi jó példánk alapján a jövőben az üzleti szféra más képviselői is megtalálják az együttműködés lehetőségét a Szülők Háza hálózattal.” – nyilatkozta Nyilas Orsolya, a Vodafone Magyarország Kft. belső kommunikációs és vállalati felelősségvállalás igazgatója.
A modell megálmodója és létrehozója, Regős Judit két forrásból merítette a küldetés megvalósításához szükséges tudást. Egyrészt szociálpolitikusként, terapeutaként széles körű ismeretekre tett szert a hazai családok körül fennálló problémákról, másrészt négygyermekes édesanyaként saját tapasztalataira is építhetett. A Szülők Háza modell kialakításához emellett azonban számos profi szakember munkájára is szükség volt. „Az Eurofound szakmai elismerése, amely szerint a Szülők Háza a magyarországi alternatív gyermekellátásban „Best practice” minősítést kapott, óriási lépést jelent számunkra.” – nyilatkozta Regős Judit. „Ezzel ugyanis a szakmai és szakpolitikai támogatást is a modell mögött tudhatjuk, amely lehetővé teszi az országos hálózat elindítását. Jelenleg hét, indulásra kész Szülők Háza projekt várja a TÁMOP pályázat pozitív elbírálását, amellyel a fővárosból kilépve Debrecentől Győrig több száz család számára nyílhat meg a helyi Szülők Háza kapuja.”
Kérjük, támogasd munkánkat!
Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!
Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás
Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:
Közösségi hozzászólások: