SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEKHÚSVÉT

Élethosszig tartó hormonkezelés?

Prof. Dr. Balázs Csaba [cikkei] - 2012-12-03
A pajzsmirigybetegségek kezelése gyakran a hiányzó hormon pótlásával valósul meg. A betegekben ekkor joggal merül fel a kérdés, vajon meddig tarthat ez az állapot, életük végéig szükségük lesz-e a kiegészítő hormonkezelésre?

Csak indokolt esetben

A pajzsmirigyhormon pótló kezelésre akkor van a beteg élete végéig szükség, ha például pajzsmirigyének nagy részét valamilyen okból műtéti úton eltávolították – magyarázza Prof. Balázs Csaba endokrinológus, a Budai Endokrinközpont orvosa. Szintén hosszantartó kezelést tesz indokolttá, ha a beteg nagy  dózisú izotóp kezelésben részesült, vagy hosszú évek során, valamilyen gyulladás - leggyakrabban autoimmun folyamat, ill. vegyszerek - hatására a pajzsmirigy jelentős része elpusztult. Amennyiben a gyulladásos folyamat oka idejében kiderül és a beteg megfelelő kezelésben részesül, akkor nem kell élete végéig gyógyszert szednie.

A dózis sincs kőbe vésve

A pajzsmirigy funkció, a hormon iránti igény a betegség egyes szakaszaiban (pl. terhesség esetén) változhat, ezért a dózis változtatására kerülhet sor. A meddőség, a terhesség esetén más-más egyénre szabott dózisra van szükség – hivja fel a figyelmet Prof. Balázs Csaba.  Ezt még akkor is hangsúlyozom, ha napjaink orvosi gyakorlata az uniformisszerű ún. protokollkezeléseket helyezi előtérbe. Az adagolás évszakonként is eltérő lehet. Télen a dózis emelésére, a nyári kánikulában pedig csökkentésre van szükség.  Feltétlen egyéni mérlegelést kíván, ha a betegnek más betegsége is van - ez a leggyakoribb eset. Ezen kívül a következő állapotok is egyéni elbírálást igényelhetnek:

  • Szívbetegségek, magas vérnyomás: általában a dózis csökkentése szükséges, ha ritmuszavar áll fenn.
  • Menzesz zavarokban szenvedőkben a dózis emelése válhat szükségessé
  • Csökkent libidó esetén növelni célszerű a dózist
  • Nagyfokú aluszékonyság fennállásakor – amennyiben a pajzsmirigyműködés korábban már csökkent volt - szintén több gyógyszerre van szükség

Elhagyható?

A betegeim nagyon meglepődnek, amikor a gyógyszeres kezelés felfüggesztésének kérdése felmerül – számolt be tapasztalatairól a professzor. Amennyiben a pajzsmirigy működése a korábbi kezelések hatására normalizálódott és az autoimmun folyamata megszűnt, akkor a kezelés felfüggesztése, majd elhagyása indokolt.  Mivel az alapbetegség fellángolhat, ezért az évenkénti endokrin kontroll vizsgálat ilyen esetekben is szükséges.

A legjobb döntés: a megelőzés

A pajzsmirigy problémák esetében is igaz, hogy a jobb a bajt megelőzni. A következő panaszok felvetik a pajzsmirigybetegség gyanúját, esetükben célszerű ezért endokrinológiai vizsgálatot kérnünk:

  • a családban  pajzsmirigy vagy más immunológiai betegség előfordulása,
  • olyan menzeszzavar van, amelynek oka nem derült ki,
  • férfi, vagy női meddőség esetén,
  • nem magyarázható hízás, ill. fogyás esetén,
  • a jelentős hajhullás nem, vagy alig befolyásolható,
  • „ismeretlen” eredetű szívritmuszavar áll fenn,
  • más autoimmun betegség: bőrpigmentzavar (vitiligo), cukorbetegség,  bélgyulladás, ízületi  gyulladás áll fenn,
  • a tartós szemgyulladás oka nem derült ki,
  • allergiás eredetű betegségei vannak.

 www.endokrinkozpont.hu
 

Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)
Hozzászólások (2 - 1)
csaladinet
#2 2013. február 11. 08:54:36 | hétfő
Kedves zenmester! A professzor úr válasza:

Tisztelt Kérdező!

1.A pajzsmirigy hormonjai közvetlenül nem hatnak az ösztrogén termelésre, de indirekt módon hatnak rá.
2. A D vitaminról ma már tudjuk, hogy hormon, ezért egészen másképpen kell rá tekinteni. Amennyiben a D vitamin szintje a vérében csökkent, akkor az alkalmazása javasolt.

Jó egészséget kívánok.

Kedves kérdezők! Legközelebb, ha lehet a professzor úr fényképe alatt a kérdezz-felelek linkre kattintva tegyétek fel a kérdéseiteket, mert akkor közvetlenül Ő kapja meg, és gyorsabban tud rá reagálni!
Köszönjük!
Családinet
zenmester
#1 2013. február 06. 09:49:52 | szerda
Nekem a doktor ur előbb válaszolt a Femarával kapcsolatban,és elképedtem,hogy bár nem utaltam rá,valahogyan rájött,hogy a pajzsmirigyemmel is van galiba.Illetve volt egy golyvám,és Hashymoto thyreózisom,és 10 éve háromnegyedrészét kivették.Mosz napi 50,néha 75 -ös Euthyroxot szedek,igíy benne vagyok a kivánatos tartományban.Akkorhát azt is megkérdezném,hogy a pajzsmirigyhormonok közrejátszanak e az ösztrogéntermelésben,és ez a Femara dolog ezzel együtt is a helyén va?Mási kérdés,hogy jó e,ha szedem a D vitamint,volt már kálciumoxalátkövem,és azoknak nem engedik,vagy mégis lehet?
Köszönöm.

LEGOLVASOTTABB

Letartóztatták a holtan talált berekfürdői kisfiú anyját

Elrendelte a bíróság szerdán a holtan talált berekfürdői kisfiú német állampolgárságú anyjának letartóztatását - közölte a Jász-Nagykun-Szolnok Vármegyei Főügyészség az MTI-vel.

Holtan találtak egy tízéves német fiút Berekfürdőn

Holtan találtak egy tízéves német állampolgárságú fiút a Jász-Nagykun-Szolnok vármegyei Berekfürdőn - közölte honlapján a rendőrség vasárnap délután.

Kegyetlen bántalmazás a csepeli technikumban: diákok kínozták meg fiatalabb társukat

Négy 19 éves diák brutális módon bántalmazta 15 éves iskolatársát a csepeli Weiss Manfréd Technikumban. Az eset során a fiút megverték, lekötözték, majd vízzel fojtogatták.

Tragédia az arizonai tavon: négy hónapos csecsemő hunyt el az extrém hőség miatt

Egy családi hajókirándulás tragédiába torkollott Arizonában, amikor a négy hónapos Tanna Rae Wroblewski életét vesztette a szélsőséges hőmérséklet következtében. Az eset rávilágít a hőség veszélyeire és a megelőzés fontosságára.

Közeledik a tavasz, gyakoribb a migrén?

A migrénesek pontosan tudják, melyek azok a triggerek, amelyek kiváltják náluk a görcsös fájást. Leggyakrabban bizonyos ételeket, fényt, hangokat, stresszt szokás emlegetni, de sokan vannak, akiket az időjárásváltozás visel meg. Dr. Para Szabolcs, a Neurológiai Központ neurológusa a közeledő tavaszi frontok kapcsán beszélt a migrén kezelési lehetőségeiről.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja