SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Italos kartondobozgyűjtés újratöltve - Majdnem hetvenezer gyerek szelektálhat

Családinet [cikkei] - 2012-11-27
Az idei tanévben, 20 városban és 60 kistelepülésen, 300 oktatási intézmény és több mint 68.500 gyermek részvételével kerül megrendezésre az Italos Karton Környezetvédelmi Egyesülés (IKSZ) iskolák és óvodák számára meghirdetett italos kartondoboz gyűjtőprogramja. Az immár harmadik tanévben útjára induló környezetvédelmi program célja az, hogy a gyerekek elsajátítsák az italos kartonok szelektív gyűjtésének helyes gyakorlatát.

Az IKSZ a környezeti nevelés segítése mellett, anyagi támogatást is biztosít a programban résztvevő intézmények számára a visszagyűjtött tejes és gyümölcsleves dobozok mennyiségével arányosan. A legsikeresebb intézmények ezen felül akár 100.000 forintos különdíjban is részesülhetnek. Az egyesülés a helyi közszolgáltatók szakmai bevonásával valósítja meg a programot Békéscsabán, Debrecenben, Egerben, Esztergomban, Gödöllőn és környékén, Kaposváron, Miskolcon, Nyíregyházán, Pécsett, Siófokon, Szegeden és környékén, Székesfehérváron, Tatabányán, Tiszafüreden, valamint Veszprémben.

Az IKSZ dobozgyűjtő programja a 2009-2010. tanévben került először megrendezésre, amelyben összesen 21 000 gyermek vett részt. Ezt a szám a tavalyi évben 58.000-re emelkedett és az idén már 68.500 gyermek gyűjti az italos karton dobozokat országszerte. Az IKSZ célja, hogy a tavalyi program keretében begyűjtött 95 tonnát a 2012-2013 –as tanévben tovább növelje.

Az oktatási intézmények az összegyűjtött mennyiséggel arányosan növekvő kilógrammonkénti díjazásban részesülnek. 100 kgösszegyűjtött mennyiségig 10 forintot, 100 és 300 kg között 20 forintot, míg 300 kilogramm fölött 30 forintot fizet az egyesülés a résztvevő intézményeknek. Mindezen felül a tanév során egy tonna szelektíven gyűjtött italos kartondobozért 100.000 forint különdíj is jár a szorgalmasan gyűjtő iskola vagy óvoda részére.

„A környezetvédelem és a szelektív hulladékgyűjtés terén komoly javulást tudunk elérni az oktatással és a szemléletformálással” – Baka Éva, az Italos Karton Környezetvédelmi Egyesülés ügyvezető igazgatója.„Az IKSZ programjának célja éppen ezért az, hogy a gyermekek oktatásán keresztül formájuk a szülők szelektív hulladékgyűjtéssel kapcsolatos attitűdjét” - tette hozzá az igazgató.

Egy átlagos tejes vagy gyümölcsleves doboz minimum 75 százalékban jó minőségű papírból készül, egyéb összetevői a műanyag és az alumínium. Hazánkban évente több mint 12.000 tonna, vagyis 450 millió darab italos kartondoboz kerül forgalomba, azonban ennek csupán 19%, azaz 100 dobozból 19 kerül szelektív visszagyűjtésre. Mindez már önmagában is elgondolkodtató, de ha figyelembe vesszük, hogy a szelektíven gyűjtött italos kartondobozokból a papír visszanyerésével egyszerűen készíthető újrapapír és különböző papíripari termékek. Fontos lenne, hogy ez az arány növekedjen és, hogy minél kevesebb fát kelljen kivágni papír előállítása céljából.

 

 

 

 

 

 

 

Kérjük, ne feledje: TAPOSSA LAPOSRA!

További Információ:  www.italoskarton.hu

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja