SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

OTP Fogászati Roadshow - A helyes fogápolás fontossága

Családinet [cikkei] - 2012-11-15
2012-ben közel 4300 magyarországi és határon túli iskolás és óvodás gyermek fogait vizsgálták és kezelték az NGYSZ önkéntes fogorvosai

Az ingyenes fogászati szűrést és tanácsadást kínáló OTP Fogászati Roadshow idén májusban – tizennyolcadik alkalommal – indult útjára a Nemzetközi Gyermekmentő Szolgálat (NGYSZ) szervezésében. A korábbi évekhez hasonlóan a gyógyító körút első és utolsó állomása 2012-ben is Székelyföld volt.

Az OTP Fogászati Roadshow - melynek keretében a Nemzetközi Gyermekmentő Szolgálat mozgó fogászati busza 1995 óta járja az országot - idén május és október között Csíkszentdomokos mellett tizenhárom magyarországi helyszínen fordult meg, elsősorban olyanokon, ahol nincs vagy csak részlegesen megoldott a fogászati szűrés és kezelés: Jászberényben és Fóton értelmi- és mozgássérült gyermekek, Hencidán, Esztáron, Kisvárdán és Pécsett halmozottan hátrányos helyzetű gyermekek, fiatalok is részt vettek a szűrésen. Az OTP Fogászati Roadshow során összesen 4300 magyarországi és székelyföldi gyermek fogait vizsgálták meg, kezelték és hívták fel a figyelmüket fogászati problémákra.

A mozgó fogászati rendelő fogorvosai az idei szűrések során is azt tapasztalták, hogy még mindig nagyon sok gyerek fogazata rossz, és a kisebb településeken élő gyermekek fogainak állapota jóval rosszabb, mint a nagyobb városban élőké. Az itthon végzett vizsgálatok azt mutatták, hogy a gyerekek, fiatalok fogainak átlagosan a 60 százaléka ép vagy kezelt, míg a vizsgált tejfogak közel 40 százaléka szuvas.

A szakemberek örömmel tapasztalták, hogy azokon a településeken, ahová a busz évek óta visszatér, a korábban kiszűrt, rossz fogakat kezeltették, és a gyerekek emlékeztek a helyes fogápolási technikára is, ami kulcsfontosságú a megelőzésben. A fogorvosi busz a legnagyobb szolgálatot Hencidán tette, ahol a gyerekek többségének volt szuvas foga és maradó fogaik is nagyon rossz állapotban voltak; mindez a helytelen táplálkozásnak is tudható be.

A székelyföldi szűrések során a fogorvosok idén tapasztaltak először fejlődést és látható eredményt, ami a több éve tartó – évente kétszeri – szűrésnek és kezelésnek is köszönhető. Idén először találkoztak kevesebb szuvas foggal, így az orvosoknak a kezelések mellett több idejük maradt a fogvédelemre (barázdazárásra) és a helyes fogmosási technikákra, amit folyékony plakkfestéssel demostráltak.

A fogorvosok a Roadshow helyszínein igyekeztek a helyes, alapos fogápolásra ösztönözni a gyerekeket, hiszen a maradandó fogakat a sok szuvas tejfog is károsíthatja.

A Gyermekmentő Szolgálat szerint az idei magyarországi és határon túli szűrés eredményei is azt támasztják alá, hogy milyen fontos a felvilágosítás, a megelőzés és a helyes fogápolásra történő játékos figyelemfelkeltés.

Az OTP Bank társadalmi felelősségvállalási programjában immár 18. éve kap kiemelkedően nagy hangsúlyt a Gyermekmentő Szolgálat egészségügyi tevékenysége. A két szervezet „OTP Fogászati Roadshow” néven minden évben megszervezi szájhigiénés szűrő- és oktatóprogramját. A fogászati rendelő támogatása mellett a hitelintézet műtétek, gyógykezelések és fejlesztések finanszírozását is segíti. Köszönet jár az OTP Banknak, amiért ezekben a gazdaságilag nehéz években is gondol a legrászorultabbakra, és segíti őket.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja