SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

A D vitamin új lehetőség a hajhullás kezelésében

Prof. Dr. Balázs Csaba [cikkei] - 2012-10-31
Ilyenkor ősszel a hajhullás különösen gyakran jelent komoly esztétikai és lelki problémát. Az elmúlt év kutatásai, amelyek a D vitamin hatásait tárták fel, új lehetőséget biztosítanak nemcsak a hajhullás, hanem a kopaszság kezelésében is.

A hajhagymák növekedésének három fázisa van.

1. Az első az u.n. „anagén”, ez a növekedés gyors fázisa, amely időszakban a haj növekedése 28 naponként akár 1 cm-t is elérhet. Ez az időszak néhány évig is tarthat.

2. Ezt követi az u.n. „katagén” szakasz, amely a gyors növekedés végét jelenti és néhány (2-3) hétig tart.

3. Majd a „telogén” fázis köszönt be, amikor a hajhagymák nyugvó állapotba kerültnek. Ez az összes hajszál 10-15%-t is jelentheti és 100-120 napig is eltarthat. Lényeges ez a szakasz is, mert biztosíthatja a kihullott hajszálak utánpótlását. Természetes, hogy fésülködéskor, vagy hajmosáskor több hajat veszítünk, mint egyébként. Normálistól eltérő hajhullásról csak akkor beszélhetünk, ha azt vesszük észre, hogy a korábbinál jobban hullik a hajunk, fénytelenné, töredezetté válik, reggel, ébredés után a párnánkon sok hajszálat találunk, vagy már kisebb fizikai hatás alkalmával is csomókban szakad ki hajunk. Ezekben az esetekben minden alkalommal érdemes kideríteni, hogy milyen okok állnak a háttérben.

1. ábra A hajnövekedés fázisai

A hajhullást számos tényező válthatja ki:

  • Hormonok (tesztoszteron szabad tesztoszteron, PCOS,
  • Fogamzásgátló
  • autoimmun betegség (ez érintheti a hajhagymákat is!)
  • Stressz
  • Mérgező anyagok
  • Gyógyszerek
  • Sugárkezelés
  • Táplálkozási rendellenességek
  • Vitaminhiányok pl. D vitamin hiány

A D vitaminról ma már tudjuk, hogy nem egyszerűen a csontok felépítéséhez fontos anyag, hanem gyakran minden szervünk működésére kihat. Ezért ma már nem is beszélhetünk vitaminról, hanem hormonnak kell tekintenünk, amelynek sokrétű hatásait a 2. ábra mutatja.

2. ábra A D vitamin ismert hatásai

A D vitamin szerkezete alapján ún. szterán vázas vegyület. Bebizonyosodott, hogy jelenősen és kedvező mértékben befolyásolja az immun és az autoimmun folyamatokat. A legújabb kutatások arra világítottak rá, hogy a D vitamin helyi és szájon át történő alkalmazásával a hajhullás megszüntethető. Állatkísérletekben kiderült, hogy a D vitamin hiányában a az egerek szőrzete teljes mértékben kihullott (3 ábra).

3. ábra Egészséges és D vitamin hiányos egér

Ez év nyarán jelentek meg azok a közlemények, amelyek a D vitamin előnyös hatásairól számoltak be. Kiderült, hogy már néhány hetes kezeléssel sikerült a kopaszságot megszüntetni a D vitamin egyik származékának alkalmazásával. (Successful Treatment of Alopecia Areata with Topical Calcipotriol.Ann Dermatol. 2012 August; 24(3): 341–344) (4.ábra). Itt és most is hangsúlyozni kell, hogy törekedni kell az okok megkeresésére, a gyulladásos és hormonális tényezők (pl. pajzsmirigybetegség) gyógyítására. Kétségtelennek látszik, hogy a D vitamin hatásmechanizmusa alapján a kezelés új távlatokat nyit meg a diffúz és a lokális hajhullásban szenvedők számára.

Kezelés előtt Kezelés után
1 hónap múlva
 Kezelés után
3 hónap múlva

4. ábra A D vitamin hatása a körülírt, lokális kopaszodásra.

 

Prof. Dr. Balázs Csaba

Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja