SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Mégsem vagyok allergiás?

Családinet [cikkei] - 2012-06-27
Az allergiavizsgálat olykor téves, álnegatív eredménnyel zárul. Mihez kezd a beteg, ha tünetei vannak, de a teszt alapján nem allergiás?

Vizsgálati módszerek

Az allergia több vizsgálati módszerrel is igazolható. Légúti allergia esetén a beteg köhögésről, tüsszögésről, orrfolyásról, orrdugulásról, szemviszketésről panaszkodik, ezek a legjellemzőbb tünetek – mondta el dr. Balogh Katalin allergológus, a Budai Allergiaközpont főorvosa. A betegek többsége ekkor fordul orvoshoz. A részletes kikérdezést követően az allergia diagnózisához szükséges az alkaros bőrteszt, vagy vérvétel elvégzése. Az, hogy kinél, melyik módszert alkalmazzuk több tényezőtől is függ. Az első, a beteg életkora. 2 évesnél fiatalabbak esetében rendszerint a vizsgálat rendszerint vérvétellel történik, illetve ezt a módszert alkalmazzuk kismamák esetében is. Bőrbetegség esetén, vagy ha a vizsgálatra allergiaszezonban kerül sor, szintén a vérvételt javasoljuk. A másik lehetőség az alkaros bőrpróba, vagy nevén Prick-teszt, melynek során az allergén kivonatát helyezik a bőrre, majd a bőrt megkarcolva elősegítik, hogy az allergén érintkezhessen a szaruréteg alatti szövetekkel. Ezek után mérik a bőrön kialakuló allergiás tünetek mértékét.

A teszt is tévedhet

Az alkaros bőrteszt eredménye 20-30 percen belül leolvasható, az adott területen látható vörösség, duzzanat jelzi az allergiát. A vérvizsgálat az egyes allergének ellen, a szervezetben termelődött specifikus ellenanyagok vérből történő kimutatását jelenti, az eredményre ez esetben pár napot várnunk kell. Mindkét esetben előfordulhat, hogy a beteg panaszai ellenére sem igazolható az allergia, ún. álnegatív eredmény születik. Ilyen esetekben a másik módszerrel is vizsgáljuk az allergiát, ha az első esetben bőrtesztet végeztünk, akkor vérvizsgálattal, vagy épp fordítva – magyarázza a főorvosnő. Ez azért különösen lényeges, mert a tünetek meglétén túl az allergia megfelelő kezeléséhez a specifikus IgE ellenanyagok jelenlétének igazolása is szükséges.


Mi okozhat álnegatív eredményt?

Ha a vizsgálatok a tünetek ellenére sem mutatnak allergiát, annak több oka is lehet. A bőrpróba során a specifikus IgE ellenanyag, hízósejtekben lekötött formája mutatható ki. Kezdődő allergia esetén ezért előfordulhat, hogy a heves tünetek ellenére a bőrben még nincs a reakció kialakulásához elegendő ellenanyag. Kisgyermekkorban, időskorban, rossz vérkeringési viszonyok között, vagy antihisztamin tartalmú készítmények szedése esetén a bőrpróba álnegatív lehet. Vérvizsgálat során az ellenanyag vérben oldott formája mutatható ki. Itt is adódhatnak azonban olyan körülmények, amelyek az eredményeket befolyásolják, ezért fontos, hogy fennálló tünetek és negatív eredmény esetén mindkét vizsgálatra sor kerüljön.

A kezeléshez diagnózis kell

Álnegatív eredmény esetén tüneti kezelésre van lehetőség, vagyis a megfelelő szerekkel a panaszok a pontos diagnózis felállításáig enyhíthetők. Ha azonban a beteg tartós megoldást keres, az immunterápiás kezeléshez mindenképp szükséges a tüneteket kiváltó allergén azonosítása. Allergén immunterápiát javaslunk minden betegnek, aki a gyógyszeres kezelés eredményével nem elégedett, aki nem szeretne tartósan gyógyszereket szedni és azoknak, akik tartanak az allergiás asztma kialakulásától, és azoknál az enyhe asztmás betegeknél, akik tartanak az asztmájuk súlyosbodásától. Az allergiavizsgálat eredményétől függően a kezelés során a beteg azt az allergént kapja szigorúan ellenőrzött, tisztított formában, amire allergiás. Az immunterápia segítségével, 3-5 év alatt tartósan megszüntethető az allergia, azonban ehhez a kezeléshez az említett okok miatt nélkülözhetetlen az allergiavizsgálat, a tüneteket okozó allergén pontos azonosítása.

www.allergiakozpont.hu

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja