SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Grapefruit dzsúsz (juice) és a pajzsmirigy

Prof. Dr. Balázs Csaba [cikkei] - 2012-05-03
"Sok van mi csodálatos, de az embernél nincs semmi csodálatosabb" (Szophoklész)
Ez jutott eszembe valamelyik nap, amikor az egyik beteg levelében részletesen leírta panaszait, gondját. A lényeg az volt, hogy pajzsmirigyműködésének csökkent voltát véleményezték és el is kezdték kezelését, de valahogyan mégsem jártak sikerrel.

Amikor felkeresett, akkor azt mondta „megáll az eszem, hogy nem lehet a TSH szintjét a gyógyszerrel jól beállítani”, majd egy egész köteg leletet borított az asztalomra elkeseredésében. Részletes kikérdezése, megvizsgálása valóban a strúmát, az autoimmun gyulladást és a csökkent működést (hipotireózist) igazolt. A kedves hölgy meggyőzően hangsúlyozta, hogy „tessék elhinni és szedem a gyógyszert, sőt egyre nagyobb dózisban, hiszen az én érdekem és mégis az a fránya TSH sehogy sem akar beállni!”  Próbáltam ecsetelni neki, hogy az ember sokkal komplikáltabb, mint egy laboratóriumi adat, de érvelésem nem bizonyult meggyőzőnek.

A beteg történeke nagyon tanulságosnak bizonyult, ezért írom le ezt a történetet és igyekszem további tanácsokat adni. Amikor a betegség részleteibe sikerült betekintenem, kiderült, hogy a pajzsmirigybetegségéhez  csontritkulás, vashiány és gyomorégés (ún. reflux betegség) is társult. Kiderült, hogy a pajzsmirigyhormont valóban vízzel vette be  reggelente, de ezt követően  Grapefruit lével vette be a kálcium pezsgő-, a vas tablettát és az alumínium hidroxidot tartalmazó kanalas készítményt. Ezekről kimutatott, hogy jelentősen gátolják a pajzsmirigy hormonjának felszívódását.  Nem kellett további komplikált újabb vizsgálati sorozat és a beteg néhány hét múlva  jó közérzettel és eredményekkel tért vissza.
Fontosnak tartom – a teljesség igénye nélkül -, hogy néhány a gyakran  használt gyógyszer együttes alkalmazása során jelentkező  káros hatásaira felhívjam a kedves Olvasó figyelmét.

Melyek ezek?

Csökkentik az pajzsmirigyhormon felszívódását:

  • Vaskészítmények
  • Tejtermékek
  • Kálcium karbonátot  tartalmazó tabletták
  • Alumínium sók
  • Szóját tartalmazó ételek
  • Protonpumpa gátló gyógyszerek, amelyeket a fokozott savtermelés gátlására szednek

Gátolják a pajzsmirigy biológiai hasznosulását:

  • Szteroidok
  • Gyulladáscsökkentő, a reumatológiai betegségek kezelésére használt szalicilszármazékok
  • Vízhajtók (pl. a Furosemid)
  • Főleg a pszichiátriai gyakorlatban használt gyógyszerek (lítium, depresszió ellenes készítmények)

Befolyásolják az agyalapi mirigy működését és a pajzsmirigy hormonjainak képződését:

  • Fogamzásgátlók
  • A szívbetegek gyógyításában gyakran használt Cordarone, ill. Amiodaron,  Huma-Pronol, Concor stb.
  • A röntgen vizsgálatokban használt kontrasztanyagok
  • Az emlő daganatban szenvedők által szedett  tamoxifen
  • A nyugtatók és altatók egy része (barbiturátszármazékok)
  • Az antibiotikumok egy része, a gyakran hosszabb ideig szedett rifampicin

Mindezek az adatok (hangsúlyozom ismételten a teljesség igénye nélkül!) arra utalnak, hogy a pajzsmirigybetegek kezelése valóban összetett feladat, holisztikus szemléletet követel a kezelő orvostól és körültekintést, odafigyelést a betegtől egyaránt.

Prof. Dr. Balázs Csaba

Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

A herecsavarodás okai, tünetei és kezelése - az újszülöttek és a kamaszok nagyobb veszélyben vannak

A herecsavarodás (heretorzió vagy torsio testis) egy ritka, de súlyos állapot, amely leginkább újszülötteknél és a serdülés korai szakaszában járó fiúknál fordul elő, de bármely életkorban kialakulhat. A probléma a herekocsány megcsavarodásával jár, amely a herék vérellátását gátolja. Ez kezelés nélkül a here elhalásához is vezethet.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja