SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEKHÚSVÉT

Hogyan növeljük húszezer forinttal nyugdíjunkat, fizetésünket?

Prof. Dr. Balázs Csaba [cikkei] - 2011-11-25
Két héttel ezelőtt egyik kedves hölgy betegem derűs arccal lépett be a rendelőbe, és mielőtt még érdeklődhettem volna állapota felől, azonnal elkezdte mondani "tetszik tudni legalább húszezer forinttal emelkedett a nyugdíjam és most már jobban is vagyok".

Hogyan növeljük húszezer forinttal nyugdíjunkat, fizetésünket?
És ráadásul egészségesebbek, fittebbek is leszünk!

A csodálkozó tekintetemet látván egy papírt húzott elő, amelyen számsorok voltak.  Évek óta unszoltam, hogy egészsége érdekében szokjon le a dohányzásról. Három hónapja valóban le is tette az utolsó cigarettát és kiszámolta, hogy havonta ezzel mennyit takarított meg. Először nem akartam hinni a szememnek, de a számsorok meggyőztek.  Boldogan jegyezte meg, hogy az „utóbbi hetekben már jobban is vagyok, többet mozgok, nem fulladok, kevesebbet köhögök. A szemem, amelyik nemcsak kidülledt, de állandóan könnyezett is, most már lényeges panaszt nem okoz.”

Tudom, hogy nem egyszerű egyik napról a másikra letenni a cigarettát. A dohánytermékek füstje 4000-nél több kémiai vegyületet tartalmaz, melyek közül több rákkeltő. A nikotin az egyik összetevő, ami függőséget okoz, módosítja a dopamin felszabadulást, valamint megváltoztatja a noradrenerg aktivitást, ezáltal elvonási tüneteket okoz. A nikotin nem rákkeltő, de az egyik legtoxikusabb alkaloida, halálos dózisa 20-60 mg. Kis mennyiségben, enyhe mérgezéskor fejfájás, szédülés, hányinger, hasmenés, verejtékezés, szűk pupilla, szapora pulzus és a vérnyomás enyhe átmeneti emelkedése fordul elő. Idült nikotinmérgezéskor, pl. erős dohányosoknál: gyomorgyulladást, gyomorfekélyt, légúti károsodást okoz, szűkíti az ereket, a koszorúereket, infarktust válthat ki. Túladagoláskor hányás, hasmenés, izgatottság, végtagremegés tapasztalható. Súlyos mérgezés esetén zavartság, izomgyengeség, keringési zavar, pitvarlebegés, vezetési zavarok, szívelégtelenség, rekeszizom bénulás, görcsök kifejlődése, valamint légzésbénulás (központi idegrendszeri hatás) jelentkezik.

A dohányzást a világon évente az emberek 70%-a szeretné abbahagyni, de csak körülbelül 30% próbálja meg, és pusztán akaraterővel mindössze 3%-nak sikerül. Különböző lehetőségek állnak rendelkezésre a dohányzás abbahagyásához, ehhez erős akarat és gyakran orvosi segítség is kell. A nikotin tartalmú készítmények közül hazánkban a rágógumi és a tapasz van forgalomban, ezek megduplázzák az akaraterőt. Másik, nem nikotin tartalmú lehetőség a bupropion SR, amely a dopaminerg és a noradrenerg rendszerre is hatással van; enyhíti az elvonási tüneteket, megtízszerezi az akaraterőt, a sikerességet.

A dohányzás sokféle káros hatásáról tudunk, azonban a dohányzás és a népbetegségnek számító pajzsmirigybetegség kapcsolatáról eddig kevés adat volt ismeretes. A pajzsmirigybetegségek kialakulásában és a diagnózis felállításában egyaránt fontos az a legutóbbi megfigyelés, amelynek során a kutatók azt vizsgálták, hogy a dohányzás befolyásolja-e a pajzsmirigy működését. Az USA-ban nagyszámú 18-44 éves korú nem dohányzó, dohányzó és passzív dohányzó pajzsmirigyének működését vizsgálták és vezető nemzetközi lapban publikálták eredményeiket (Soldin OF és munkatársai: Thyroid  hormone levels associated with  active and passive cigarette smoking, Thyroid 2009, 19(8): 817-823).  Azon észlelésük, hogy a dohányzók között a golyvás (strúmás) betegek száma lényegesen nagyobb, önmagában nem volt meglepetés. Évek óta tudjuk, hogy a cigarettafüstben lévő anyagok növelik a pajzsmirigy méretét és a gyulladás kiváltásában, fenntartásában egyaránt fontosak. Az a megfigyelésük azonban, hogy a pajzsmirigy hormonjai is jelentékenyen különböztek az egyes csoportokban, sok szempontból is tanulságos. Mind az aktív, mind a passzív dohányosokban a pajzsmirigy hormonjainak szintje jelentősen csökkent (főleg az aktív dohányosokban és nőkben). Az immunológiai védekezésben szerepet játszó anyagok, fehérjék mennyisége is csökkent a cigarettázókban. Azt is egyértelműen kimutatták, hogy a pajzsmirigybetegségekhez társuló gyulladásos szemtünetek jelentősen romlottak. Kiemelték, hogy ez az aktív és a passzív dohányosokra is egyaránt igaz!  Mindezek az adatok nem csak arról szolgáltatnak egyértelmű információt, hogy a pajzsmirigy betegségeiben a szerv működése a füstben lévő toxikus anyagok miatt csökkent, hanem arra is rámutatnak, hogy a vizsgálatok során kapott értékek is csak annak fényében értékelhetők, ha tudjuk, hogy az illető egyén dohányzik-e.  Sajnos a laboratóriumi adatok értékelésekor sem a dohányzást, más gyógyszerek (depresszió miatti gyógyszerek), fogamzásgátló, gyulladás gátlók, jód tartalmú készítmények (Betadine, Cordarone) szerepét nem kalkulálják, így a beteg  (és az egészséges) számára adott laboratórium adat (ún. „normál érték”) megtévesztő lehet.

A világ  fejlettebb felén a dohányzásról való leszoktatásnak  köszönhetően lényegesebben egészségesebb a társadalom, csökkent a népbetegségekben szenvedők száma, a meddőség és a vetélések száma (1. ábra).
Hangsúlyozzák, hogy a leszoktató programok csak abban az esetben lehetnek eredményesek, ha az egyén is feltétlenül akarja. Az USA-ban egyes betegek kezelését már nem is vállalják, ha a beteg nem mond le erről a káros szenvedélyéről. A programok mottója az lehet: „Élj egészségesebben és anyagilag is jobban!" (New England J. Medicine 2011, 365, 1222)

vetelesi_arany
vetelesiarany
1. ábra

 

Fotó: jette55 / pixabay

 

Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Egy anya megkéselte 11 éves fiát egy Disneyland-i kirándulás után

A szülői szeretetnek a világ legbiztonságosabb helyét kellene jelentenie egy gyermek számára. Tragikus módon azonban előfordul, hogy éppen a gondviselők okoznak fájdalmat. Nemrégiben egy anya állítólag halálra késelte 11 éves fiát egy Disneyland-i kirándulást követően.

Az emlődaganat helyi kiújulásának típusa és ideje előrejelezheti a lehetséges áttéteket

Gépi tanulás segítségével nagy pontossággal megjósolható, hogy az emlőrák elsődleges kezelése után milyen típusú helyi kiújulásra van esély, és ezután kialakulhatnak-e szervi áttétek, derül ki a Semmelweis Egyetem friss kutatásából. A szakemberek 154 beteg adatainak elemzésével egyebek mellett kimutatták, hogy minél több idő telik el az első diagnózis és a tumor visszatérése között, annál kisebb az áttétek kockázata. A kutatás eredményei fontos lépést jelenthetnek a személyre szabott terápiás stratégiák kialakításában.

A ferde testhelyzetben való alvás előnyei

A ferde testhelyzetben való alvás egy enyhén döntött fekvőfelület révén hasznosítja a gravitációt. Az ötlet nem újkeletű: bizonyos állatfajok és már az ókori egyiptomiak is felismerték, hogy a fej kissé megemelt helyzete sokszor előnyösebb. A modern tudomány pedig megerősíti, hogy a 3,5-5 fokos szöggel megemelt ágy segítheti a jobb alvást, a regenerációt és a méreganyagok eltávolítását.

Fiatal édesanya tragédiája: agyvérzés következtében hunyt el a szülés után

Megdöbbentő tragédia rázta meg a nyíregyházi közösséget: egy 22 éves kismama életét vesztette nem sokkal gyermeke születése után. Az eset körülményeit jelenleg is vizsgálják a hatóságok és az egészségügyi szakemberek.​

Dráma az esküvőn: az oltár előtt esett össze a menyasszony

Stressz, éhezés és a boldogító igen - avagy hogyan NE készüljünk a nagy napra.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja