SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Hogyan növeljük húszezer forinttal nyugdíjunkat, fizetésünket?

Prof. Dr. Balázs Csaba [cikkei] - 2011-11-25
Két héttel ezelőtt egyik kedves hölgy betegem derűs arccal lépett be a rendelőbe, és mielőtt még érdeklődhettem volna állapota felől, azonnal elkezdte mondani "tetszik tudni legalább húszezer forinttal emelkedett a nyugdíjam és most már jobban is vagyok".

Hogyan növeljük húszezer forinttal nyugdíjunkat, fizetésünket?
És ráadásul egészségesebbek, fittebbek is leszünk!

A csodálkozó tekintetemet látván egy papírt húzott elő, amelyen számsorok voltak.  Évek óta unszoltam, hogy egészsége érdekében szokjon le a dohányzásról. Három hónapja valóban le is tette az utolsó cigarettát és kiszámolta, hogy havonta ezzel mennyit takarított meg. Először nem akartam hinni a szememnek, de a számsorok meggyőztek.  Boldogan jegyezte meg, hogy az „utóbbi hetekben már jobban is vagyok, többet mozgok, nem fulladok, kevesebbet köhögök. A szemem, amelyik nemcsak kidülledt, de állandóan könnyezett is, most már lényeges panaszt nem okoz.”

Tudom, hogy nem egyszerű egyik napról a másikra letenni a cigarettát. A dohánytermékek füstje 4000-nél több kémiai vegyületet tartalmaz, melyek közül több rákkeltő. A nikotin az egyik összetevő, ami függőséget okoz, módosítja a dopamin felszabadulást, valamint megváltoztatja a noradrenerg aktivitást, ezáltal elvonási tüneteket okoz. A nikotin nem rákkeltő, de az egyik legtoxikusabb alkaloida, halálos dózisa 20-60 mg. Kis mennyiségben, enyhe mérgezéskor fejfájás, szédülés, hányinger, hasmenés, verejtékezés, szűk pupilla, szapora pulzus és a vérnyomás enyhe átmeneti emelkedése fordul elő. Idült nikotinmérgezéskor, pl. erős dohányosoknál: gyomorgyulladást, gyomorfekélyt, légúti károsodást okoz, szűkíti az ereket, a koszorúereket, infarktust válthat ki. Túladagoláskor hányás, hasmenés, izgatottság, végtagremegés tapasztalható. Súlyos mérgezés esetén zavartság, izomgyengeség, keringési zavar, pitvarlebegés, vezetési zavarok, szívelégtelenség, rekeszizom bénulás, görcsök kifejlődése, valamint légzésbénulás (központi idegrendszeri hatás) jelentkezik.

A dohányzást a világon évente az emberek 70%-a szeretné abbahagyni, de csak körülbelül 30% próbálja meg, és pusztán akaraterővel mindössze 3%-nak sikerül. Különböző lehetőségek állnak rendelkezésre a dohányzás abbahagyásához, ehhez erős akarat és gyakran orvosi segítség is kell. A nikotin tartalmú készítmények közül hazánkban a rágógumi és a tapasz van forgalomban, ezek megduplázzák az akaraterőt. Másik, nem nikotin tartalmú lehetőség a bupropion SR, amely a dopaminerg és a noradrenerg rendszerre is hatással van; enyhíti az elvonási tüneteket, megtízszerezi az akaraterőt, a sikerességet.

A dohányzás sokféle káros hatásáról tudunk, azonban a dohányzás és a népbetegségnek számító pajzsmirigybetegség kapcsolatáról eddig kevés adat volt ismeretes. A pajzsmirigybetegségek kialakulásában és a diagnózis felállításában egyaránt fontos az a legutóbbi megfigyelés, amelynek során a kutatók azt vizsgálták, hogy a dohányzás befolyásolja-e a pajzsmirigy működését. Az USA-ban nagyszámú 18-44 éves korú nem dohányzó, dohányzó és passzív dohányzó pajzsmirigyének működését vizsgálták és vezető nemzetközi lapban publikálták eredményeiket (Soldin OF és munkatársai: Thyroid  hormone levels associated with  active and passive cigarette smoking, Thyroid 2009, 19(8): 817-823).  Azon észlelésük, hogy a dohányzók között a golyvás (strúmás) betegek száma lényegesen nagyobb, önmagában nem volt meglepetés. Évek óta tudjuk, hogy a cigarettafüstben lévő anyagok növelik a pajzsmirigy méretét és a gyulladás kiváltásában, fenntartásában egyaránt fontosak. Az a megfigyelésük azonban, hogy a pajzsmirigy hormonjai is jelentékenyen különböztek az egyes csoportokban, sok szempontból is tanulságos. Mind az aktív, mind a passzív dohányosokban a pajzsmirigy hormonjainak szintje jelentősen csökkent (főleg az aktív dohányosokban és nőkben). Az immunológiai védekezésben szerepet játszó anyagok, fehérjék mennyisége is csökkent a cigarettázókban. Azt is egyértelműen kimutatták, hogy a pajzsmirigybetegségekhez társuló gyulladásos szemtünetek jelentősen romlottak. Kiemelték, hogy ez az aktív és a passzív dohányosokra is egyaránt igaz!  Mindezek az adatok nem csak arról szolgáltatnak egyértelmű információt, hogy a pajzsmirigy betegségeiben a szerv működése a füstben lévő toxikus anyagok miatt csökkent, hanem arra is rámutatnak, hogy a vizsgálatok során kapott értékek is csak annak fényében értékelhetők, ha tudjuk, hogy az illető egyén dohányzik-e.  Sajnos a laboratóriumi adatok értékelésekor sem a dohányzást, más gyógyszerek (depresszió miatti gyógyszerek), fogamzásgátló, gyulladás gátlók, jód tartalmú készítmények (Betadine, Cordarone) szerepét nem kalkulálják, így a beteg  (és az egészséges) számára adott laboratórium adat (ún. „normál érték”) megtévesztő lehet.

A világ  fejlettebb felén a dohányzásról való leszoktatásnak  köszönhetően lényegesebben egészségesebb a társadalom, csökkent a népbetegségekben szenvedők száma, a meddőség és a vetélések száma (1. ábra).
Hangsúlyozzák, hogy a leszoktató programok csak abban az esetben lehetnek eredményesek, ha az egyén is feltétlenül akarja. Az USA-ban egyes betegek kezelését már nem is vállalják, ha a beteg nem mond le erről a káros szenvedélyéről. A programok mottója az lehet: „Élj egészségesebben és anyagilag is jobban!" (New England J. Medicine 2011, 365, 1222)

vetelesi_arany
vetelesiarany
1. ábra

 

Fotó: jette55 / pixabay

 

Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

"Ez egy csoda, hogy ő itt van" - Gryllus Dorka nem számított rá és észre sem vette, hogy 47 évesen újra babát vár

Gryllus Dorka, a népszerű színésznő őszintén mesélt családi életéről és váratlan terhességéről Kadarkai Endre "Nőszintén" című műsorában. A most 52 éves színésznő elárulta, hogy 47 évesen, amikor már lemondott a gyermekvállalás lehetőségéről, hatalmas meglepetésként érte, hogy ismét babát vár.

Tragédia Győr mellett: Gyógyíthatatlan beteg volt a gyermek, akivel az anyja a vonat elé lépett

Győr közelében, Ménfőcsanak mellett egy 41 éves nő végzetes döntést hozott: péntek este karjában hároméves kisfiával egy száguldó vonat elé lépett. A környékbelieket sokkolta az eset, amelyet egyesek szerint az anya kétségbeesése váltott ki, mivel gyermeke gyógyíthatatlan betegséggel küzdött. Az asszony vélhetően tudatosan választotta ki a helyszínt, ahol a vonatok nagy sebességgel haladnak, és ahol nem maradt esély a túlélésre.

Tragédia Tatabányán: öngyilkos lett egy általános iskolás diák

A rendőrség közigazgatási eljárás keretében nyomozást indított az ügy kivizsgálása érdekében.

Mi történik? Több mint 120 iskolában van bombariadó az országban

Csütörtök reggel bombariadókat jelentettek több budapesti és később vidéki iskolából is, miután fenyegető e-maileket kaptak az intézmények. Az érintett iskolák között vannak csepeli, óbudai és újpesti intézmények, valamint a XVII. kerületi Kőrösi Csoma Sándor Általános Iskola és Gimnázium, illetve a Zrínyi Miklós Általános Iskola is.

Családi tragédia Győr közelében: karján a kisgyermekével lépett a vonat elé egy édesanya

Tragédia történt péntek este Győr-Ménfőcsanak közelében: egy édesanya, karján a gyermekével a vonat elé lépett. Az édesanya azonnal meghalt, a gyermek életéért a gyorsan kiérkező mentők küzdöttek, de nem tudták megmenteni – írja a MÁV-csoport Facebook-oldala.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja