Otthonszépítés kockázatokkal és mellékhatásokkal
Az egyre növekvő áraknak köszönhetően sokan nem vágnak bele komolyabb lakásfelújításba az idén, inkább egy szobafestéssel oldják meg az otthonuk szépítését. Akinek fontos a családja egészsége, az alaposabban utánanéz annak is, milyen festékeket használ saját kezűleg vagy szobafestője által, főleg ha kisgyerek is van a családban. Egyáltalán nem mindegy, hogy milyen a szobafesték kötőanyaga, mesterséges vagy természetes színanyagot tartalmaz, oldószerrel vagy vízzel higítható-e a festék, illetve adalékanyagot használtak-e fel a gyártásához. A tartósítók közül leggyakrabban a formaldehiddel találkozunk, bár már megjelentek formaldehid-mentes festékek is a hazai polcokon.
A káros anyagokról a festékek címkéi is tájékoztatnak minket, de legbiztosabb, ha elolvassuk a termékek biztonságtechnikai adatlapját. A csomagoláson a festékek VOC-tartalma, az illékony szerves vegyületekről szóló tájékoztatás a legfontosabb információ. VOC-nak neveznek minden levegőben előforduló, szennyező vegyületet. A lakásba jutó VOC-k fejfájást, légzőszervi megbetegedéseket, torok- és szemirritációt, kimerültséget okozhatnak, hosszú távon a máj és az idegrendszer is károsodhat. Az Európai Bizottság megbízásából végzett vizsgálatok szerint a VOC-k koncentrációja az iskolákban és óvodákban a kültéri duplája volt, a nemrég rákkeltőnek minősített formaldehidből és egyéb aldehidekből pedig hét-nyolcszor nagyobb mennyiség volt bent, mint kint. A VOC-k határértéke az EU-ban 2010-től 30 gramm literenként, ezt is kötelező feltüntetni a csomagoláson. A festékekből az első hónapokban szabadul fel a legtöbb ártalmas vegyület, ezért érdemes a káros anyagoktól mentes festékeket keresni.
Bár a felhasznált formaldehid mennyiségét a különböző iparágak az elmúlt 15 évben jelentősen csökkentették, még mindig aggasztó, hogy milyen sok helyen fordulhat elő. A formaldehid megtalálható sok festékben, egyes padlóburkolatokban és szőnyegragasztókban is. A legjobb tanács, hogy formaldehid-mentes festéket (például Poli-Farbe Platinum) válasszunk és mindig gondoskodni kell a megfelelő szellőztetésről, mert meleg, párás környezetben több formaldehid jut otthonunk légterébe.
A formaldehid nagy mennyiségben való belélegzése patkányoknál rákot okozott, a vegyületet a WHO rákkutatással foglalkozó ügynöksége az emberen bizonyítottan rákkeltő anyagok között tartja számon. A kutatók feltételezik, hogy a gáz növelheti a daganatos megbetegedések kockázatát, ezért érdemes minimalizálni a kockázatokat és mellékhatásokat otthonszépítés közben.
Közösségi hozzászólások: