SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Otthonszépítés kockázatokkal és mellékhatásokkal

Családinet [cikkei] - 2011-07-26
Nyáron szezonja van a lakások, házak kifestésének, így jó tisztában lenni azzal, hogy mi kerül a falra és egyúttal a szervezetünkbe. Köhögés, tüsszögés, torok- és fejfájás oka egy veszélyes gáz is lehet: a festékekből áradó formaldehid.
Otthonszépítés kockázatokkal és mellékhatásokkal

molekulaAz egyre növekvő áraknak köszönhetően sokan nem vágnak bele komolyabb lakásfelújításba az idén, inkább egy szobafestéssel oldják meg az otthonuk szépítését. Akinek fontos a családja egészsége, az alaposabban utánanéz annak is, milyen festékeket használ saját kezűleg vagy szobafestője által, főleg ha kisgyerek is van a családban. Egyáltalán nem mindegy, hogy milyen a szobafesték kötőanyaga, mesterséges vagy természetes színanyagot tartalmaz, oldószerrel vagy vízzel higítható-e a festék, illetve adalékanyagot használtak-e fel a gyártásához. A tartósítók közül leggyakrabban a formaldehiddel találkozunk, bár már megjelentek formaldehid-mentes festékek is a hazai polcokon.

A káros anyagokról a festékek címkéi is tájékoztatnak minket, de legbiztosabb, ha elolvassuk a termékek biztonságtechnikai adatlapját. A csomagoláson a festékek VOC-tartalma, az illékony szerves vegyületekről szóló tájékoztatás a legfontosabb információ. VOC-nak neveznek minden levegőben előforduló, szennyező vegyületet. A lakásba jutó VOC-k fejfájást, légzőszervi megbetegedéseket, torok- és szemirritációt, kimerültséget okozhatnak, hosszú távon a máj és az idegrendszer is károsodhat. Az Európai Bizottság megbízásából végzett vizsgálatok szerint a VOC-k koncentrációja az iskolákban és óvodákban a kültéri duplája volt, a nemrég rákkeltőnek minősített formaldehidből és egyéb aldehidekből pedig hét-nyolcszor nagyobb mennyiség volt bent, mint kint. A VOC-k határértéke az EU-ban 2010-től 30 gramm literenként, ezt is kötelező feltüntetni a csomagoláson. A festékekből az első hónapokban szabadul fel a legtöbb ártalmas vegyület, ezért érdemes a káros anyagoktól mentes festékeket keresni.


Bár a felhasznált formaldehid mennyiségét a különböző iparágak az elmúlt 15 évben jelentősen csökkentették, még mindig aggasztó, hogy milyen sok helyen fordulhat elő. A formaldehid megtalálható sok festékben, egyes padlóburkolatokban és szőnyegragasztókban is. A legjobb tanács, hogy formaldehid-mentes festéket (például Poli-Farbe Platinum) válasszunk és mindig gondoskodni kell a megfelelő szellőztetésről, mert meleg, párás környezetben több formaldehid jut otthonunk légterébe.

A formaldehid nagy mennyiségben való belélegzése patkányoknál rákot okozott, a vegyületet a WHO rákkutatással foglalkozó ügynöksége az emberen bizonyítottan rákkeltő anyagok között tartja számon. A kutatók feltételezik, hogy a gáz növelheti a daganatos megbetegedések kockázatát, ezért érdemes minimalizálni a kockázatokat és mellékhatásokat otthonszépítés közben.
 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.

A szerkesztő ajánlja