SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Iskolai prevenciós program a gerincbetegségek megelőzésére

Családinet [cikkei] - 2011-05-17
Az iskoláskorú gyermekek körében végzett felmérésekből kiderül, hogy évről évre igen magas a tartáshibák száma, amely főként a mozgásszegény, ülő életmód következménye. A KSH korábbi kutatási eredményei alapján a háziorvoshoz és a gyermekorvoshoz ellátogató 5-14 éves korosztályból 24.377 gyermek szenved gerincdeformáló hátgerinc elváltozásban. A felnőttkori gerincbetegségek elkerülésének érdekében már gyermekkorban fokozott figyelmet kell fordítani a megelőzésre.

Az Országos Gerincgyógyászati Központ – a Budai Egészségközpont szakkórháza – prevenciós programjának keretein belül az iskolákban végezhető megelőzést szorgalmazza, valamint tanácsadással segíti a gyermekeket és a pedagógusokat a betegségek elkerülése érdekében.

Az iskolákban a prevenciós program célja, hogy a közoktatás-irányítás segítségével a diákok és a pedagógusok számára elterjessze azokat az iskolás korban végzendő fontos tennivalókat, amelyekkel megelőzhető az iskolás gyermekek majdani, felnőttkori porckopásos betegségeinek kialakulása. A gyermek- és ifjúkori megelőzés egyik fontos helyszíne az iskola, így a megelőzéshez kapcsolódó tennivalókat be kell építeni az iskolai élet mindennapjaiba. Az Országos Gerincgyógyászati Központ által kidolgozott iskolai prevenciós program magában foglalja a fokozott figyelmet igénylő területeket, valamint azokat a megelőző tevékenységeket, amelyekkel elkerülhetjük a gerinc felnőttkori porckopásos betegségeinek kialakulását.

Rendszeres sport és speciális gerinctorna

A megelőzés egyik legfontosabb eszköze a mindennapi iskolai testnevelés. Mivel a helytelen testtartást a gyermek nem megfelelően fejlődő izomzata okozza, így azt a mindennapi testedzéssel kell fejleszteni. Ennek részeként a gimnasztikai gyakorlatok között speciális tartásjavító tornát is rendszeresen végezni kell. Ez segít kialakítani a helyes testtartásért felelős izmok megfelelően erős és kellőképpen nyújtható állapotát, azaz a helyes testtartást megalapozó izomegyensúlyt. A speciális gerinctorna során megtanítjuk a gyermekeknek a helyes testtartás elemeit (pl. a medence helyes középállását), amelyek rendszeres gyakorlás mellett automatikussá válnak.

Egyenletes terhelés, minél kisebb súly



A megelőzés másik eleme a megfelelő iskolatáska. Ha iskolatáskát választunk, ne a divat legyen a döntő szempont. Nagyon fontos, hogy mindkét vállat egyforma mértékben terheljük, így elkerülhető a gerinc ferdülése. A megfelelő táska mellett figyelnünk kell annak súlyára is, hiszen a túl nehéz táska hosszú távon szintén elváltozásokhoz vezethet: a megrakott iskolatáska súlya nem haladhatja meg a tanuló testsúlyának 10-12 százalékát. Ennek segítésére kiváló megoldás az iskola által biztosított szekrény, így a gyermek az iskolában hagyhatja azokat a felszereléseket, amelyekre nincs szüksége az otthoni tanulásban.

Jó székkel a helyes testtartásért

Mivel a gyermekek az iskolában töltött idő nagy részében az iskolapadban ülnek, így nagyon fontos a megfelelő iskolabútor, ezen belül a jó szék biztosítása. A gerinc szempontjából akkor jó a szék, ha a gyermek egész a széktámláig hátra tud csúszni, miközben a talpa a földön marad. A szék támlája író és figyelő helyzetben is a medencecsont tetejét és a derekat támasztja, valamint nem akadályozza a lapockák és a hát felső részének elhelyezkedését. Az ülés ne legyen túl puha és az üléslap ne szorítsa a gyermek térdhajlatát, hiszen ez akadályozhatja a vérkeringést. Deréktámasztó párna használata és az ülőlapra helyezhető ékpárna sokat segíthet a kevésbé jó szék jobbításában.

„Nagyon fontos, hogy már iskolás korban tegyünk a gerincbetegségek kialakulása ellen, és még serdülő kor előtt kialakuljon a helyes testtartás” – mondta Dr. Somhegyi Annamária, az Országos Gerincgyógyászati Központ prevenciós igazgatója. „Ha nem fordítunk kellő figyelmet a megelőzésre, a problémákon felnőtt korban csak visszatérő kezelésekkel, esetleg műtéttel lehet segíteni, de a gerinc porckopásos betegségét teljesen meggyógyítani, meg nem történtté tenni akkor sem tudjuk” – tette hozzá a doktornő.

Forrás: www.morpho.hu

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja