SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Cukorbeteg a gyermekem, melyik óvodába vigyem?

Fülöp-Kovács Katalin [cikkei] - 2011-03-08
Cukorbeteg nőként meglepett az a médiában elhangzott hír, miszerint egy 6 éves cukorbeteg kisfiút elutasított egy óvoda, arra hivatkozva, hogy túl nagy felelősség egy ilyen gyermek nevelése. Maga a cukorbetegség valójában nem is betegség, hanem inkább életviteli változás, hiszen az egészséges életmód egy nagyon pozitív, követendő példa. Jó alkalom arra, hogy a többi gyermeket is egészséges életmódra neveljék, s ezáltal megelőzhető, hogy túlsúlyosakká váljanak, vagy valamilyen betegség kialakuljon napjaink rohanó életmódja következtében.

Valószínűleg nem ez az egyetlen óvoda, talán nem is az utolsó, amely ilyen döntést hozott, s talán a probléma fő okozója maga a rendszer, amely még nem áll olyan szinten, hogy kezelni tudja ezt az élethelyzetet. Úgy gondolom, túlságosan aktuális a kérdés, ezért igenis beszélni kell róla, hiszen sajnos rohamosan nő a cukorbeteg-, illetve hasonló betegséggel küszködő (pl. liszt érzékeny) fiatalok száma.

Cukorbetegség esetén a hasnyálmirigy vagy nem termel elegendő inzulint a szénhidrát feldolgozásához, vagy - mint esetünkben is - egyáltalán nem működik e funkciója, ezért azt kívülről kell bejuttatni a szervezetbe.

A cukormérésen, és az inzulinadáson kívül - ami mindössze néhány perces elfoglaltság -, tény, hogy a cukorbeteg gyermek fokozott odafigyelést igényel. A megfelelő időpontokban, meghatározott szénhidrátot kell fogyasztania, illetve ha hirtelen leesik a vércukra egy alacsony szintre, akár rosszul is lehet. Ilyenkor arra kell törekedni, hogy minél előbb visszazökkenjen a normál tartományba. Érdemes a gyereknek, illetve az őt befogadó óvodának is szőlőcukrot, vagy valamilyen cukortartalmú üdítőt, élelmiszert magánál tartani, ugyanis hamarabb sikerül visszaállítani a cukorértéket. Ilyenkor a gyorsan felszívódó étel mellett plusz szénhidrátbevitel válik szükségessé. Problémát az okozhat, ha esetleg a gyermek nem jelez rosszullét esetén, ezért fontos a fokozott odafigyelés. Szükség esetén lényeges az orvosi konzultáció is, amely ilyen esetekben megnyugtató a szülők, illetve az óvoda számára is. Az étlappal kapcsolatosan is érdemes egyeztetni, így eldönthető, hogy esetleg valamely napokon otthonról hoz a gyermek ebédet.

Én már felnőttkorban, 21 évesen lettem cukorbeteg, mégis az új életmód mellett talán a legnehezebb azt volt feldolgozni, hogy ez által különböztem a társaimtól. Ők nagyon kedvesek és segítőkészek voltak, én viszont tartottam attól, hogy esetleg szánalmat éreznek irántam. De aztán beletörődtem a helyzetbe, és belerázódtam az új életritmusba.

De felvetődik bennem a gondolat, ha egy felnőtt így éli meg ezt az élethelyzetet, sokkal nehezebb lehet egy gyermeknek. Éppen ezért fontos az, hogy ne érezze az elutasítást, vagy azt, hogy most már kitűnik a többiek közül.

Ő is épp azokkal a játékokkal szeret játszani, mint a társai, ugyanazok a dolgok érdeklik, miért kellene őt megkülönböztetni. Ilyenkor törődésre, gondoskodásra van szüksége, hogy hamarabb el tudja fogadni a „betegségét”, illetve 6 éves lévén, inkább az iskolára való felkészülésre tudjon koncentrálni.


Maga a cukorbetegség valójában nem is betegség, hanem inkább életviteli változás, hiszen az egészséges életmód egy nagyon pozitív, követendő példa. A sok zöldség-, gyümölcsfogyasztás, a testmozgás, a rendszeres időközönkénti táplálkozás, minden fejlődő szervezet számára nélkülözhetetlen. Éppen ezért a többi gyereknek sem volna hátrány az, hogy cukorbeteg kisfiú is jár a csoportba. Jó alkalom arra, hogy a többi gyermeket is egészséges életmódra neveljék, s ezáltal megelőzhető, hogy túlsúlyosakká váljanak, vagy valamilyen betegség kialakuljon napjaink rohanó életmódja következtében.

Miközben a cukorbeteg kisfiúnak megmérik a cukrát, beadják neki az inzulint, elmesélhetik a többi gyereknek azt, hogy miért is olyan fontos odafigyelni az egészségre, és mit tehetünk azért, hogy vigyázzunk rá. Együtt mozoghatnak, sportolhatnak, kirándulhatnak, esetleg a szülők segítségével több zöldséget, gyümölcsöt fogyaszthatnak. Tarthatnak egészségnapot, akár a szülőkkel, orvossal, védőnővel közösen. Együtt készíthetnek diabetikus süteményeket, ételeket, kóstolóval, esetleg vásárral egybekötve, így a befolyt pénzösszeget szintén az egészséges életmódra való nevelésre költhetik.

Összefoglalva, cikkemben több oldalról próbáltam megközelíteni a tényeket, mind a gyermekek, mind a szülők, mind az óvónők szempontjából. Tény, hogy nagyon is valós problémával állunk szemben, amelyre sürgősen megoldást kell találni, ezzel kapcsolatosan próbáltam javaslatokkal szolgálni.

Ezek a programok akár a többi gyermeket is rávezethetik arra, hogy egészséges életmódot éljenek, a cukorbeteg kisfiúnak pedig könnyebb beilleszkednie és elfogadni az élethelyzetet.

Először valóban többletfeladatot jelenthet mindenki számára, de a befektetett energia később meghozza a pozitív eredményt.

A 2011. februári cikkíró pályázatra beküldött írás.
 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja