SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Nyári "finomságok" - Tipikusan nyári betegség a szalmonella

Hidegh Sándor [cikkei] - 2010-08-17
Gyerekkoromban "celebek" helyett ez volt nyaranta a médiák kedvenc témája, hogy hol, merre és valószínűleg mitől, hány ember lett szalmonellától beteg.

Több alfaja is ismert, ezek okozzák a fertőzéseket
A betegség kialakulása nemcsak a kórokozók jelenlététől függ, ezért is nem betegszik meg mindenki. Amiktől függ:

  • A szervezet érzékenysége, fogékonysága pl. a gyomorsav
  • Az elfogyasztott baktérium mennyisége (1millió csíránál több)
  • Baktérium fajtája

Mitől lehet szalmonellát kapni?

  • A leggyakoribb valami tojást tartalmazó ételtől, de széles a skálája, a fagylalttól a tojásos nokedliig.
  • Helytelenül tárolt nyersanyagok, hús, tejtermékek, zöldségek egy helyen, és nem kellő  hőmérsékleten való tartása, (kacsa-, libatojás felhasználása) melyek a tágabb pórusuk miatt eleve fertőzöttek lehetnek.

A szalmonella legfőbb ellensége a tisztaság, az úgynevezett HACCP idevonatkozó pontjainak ismerete és betartása.

Otthon, kicsiben ugyanezeket próbáljuk betartani!  A csöpögő véres húslé alá lehetőleg tálat tegyünk, hogy ne fertőzze össze az egész hűtőszekrényt, ételmaradékokat minél előbb szanáljuk, csak megmosott zöldséget, tojást tegyünk a hűtőbe! Kiolvasztott mélyhűtött ételt ne fagyasszunk vissza!  Főzés előtt - és ha szükséges, közben is - többszőr is mossunk kezet!


Tünetek:

  • Hányás
  • Hányinger
  • Hasmenés
  • Fej és végtagfájás
  • Köldökkörüli hasfájás
  • Gyomor és bélnyálkahártya gyulladás
  • Láz

Egyszerűbb esetben a láz csak egy két napig tart, a hasmenés azonban hetekig, ha a baktérium befészkeli magát a szervezetbe. Ilyenkor gazdaszervezeté válik az ember és mindenkit megfertőzhet. Ezért szükséges a laboratóriumi székletvizsgálat, mely egyértelműen kimutatja, hogy fenn áll  még a fertőzés.

Ha már megbetegszik az ember, legfontosabb, hogy nem szabad bevenni sem hasfogót, sem hányás elleni készítményeket, mert ezzel útját álljuk a szervezet természetes tisztulásának és könnyen baktériumhordozók lehetünk.

Az elveszett folyadékmennyiséget pótoljuk, lehetőleg buborékmentes ásványvízzel., keserű teával!
Diétázzunk, ne igyunk cukortartalmú üdítőket, alkoholt!
A tünetek elmúlása után legalább két hétig kerüljük a tejtermékeket!

Ha  a tünetek súlyosbodnak, feltétlenül forduljunk orvoshoz!

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja