SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEKHÚSVÉT

Nyári "finomságok" - Tipikusan nyári betegség a szalmonella

Hidegh Sándor [cikkei] - 2010-08-17
Gyerekkoromban "celebek" helyett ez volt nyaranta a médiák kedvenc témája, hogy hol, merre és valószínűleg mitől, hány ember lett szalmonellától beteg.

Több alfaja is ismert, ezek okozzák a fertőzéseket
A betegség kialakulása nemcsak a kórokozók jelenlététől függ, ezért is nem betegszik meg mindenki. Amiktől függ:

  • A szervezet érzékenysége, fogékonysága pl. a gyomorsav
  • Az elfogyasztott baktérium mennyisége (1millió csíránál több)
  • Baktérium fajtája

Mitől lehet szalmonellát kapni?

  • A leggyakoribb valami tojást tartalmazó ételtől, de széles a skálája, a fagylalttól a tojásos nokedliig.
  • Helytelenül tárolt nyersanyagok, hús, tejtermékek, zöldségek egy helyen, és nem kellő  hőmérsékleten való tartása, (kacsa-, libatojás felhasználása) melyek a tágabb pórusuk miatt eleve fertőzöttek lehetnek.

A szalmonella legfőbb ellensége a tisztaság, az úgynevezett HACCP idevonatkozó pontjainak ismerete és betartása.

Otthon, kicsiben ugyanezeket próbáljuk betartani!  A csöpögő véres húslé alá lehetőleg tálat tegyünk, hogy ne fertőzze össze az egész hűtőszekrényt, ételmaradékokat minél előbb szanáljuk, csak megmosott zöldséget, tojást tegyünk a hűtőbe! Kiolvasztott mélyhűtött ételt ne fagyasszunk vissza!  Főzés előtt - és ha szükséges, közben is - többszőr is mossunk kezet!


Tünetek:

  • Hányás
  • Hányinger
  • Hasmenés
  • Fej és végtagfájás
  • Köldökkörüli hasfájás
  • Gyomor és bélnyálkahártya gyulladás
  • Láz

Egyszerűbb esetben a láz csak egy két napig tart, a hasmenés azonban hetekig, ha a baktérium befészkeli magát a szervezetbe. Ilyenkor gazdaszervezeté válik az ember és mindenkit megfertőzhet. Ezért szükséges a laboratóriumi székletvizsgálat, mely egyértelműen kimutatja, hogy fenn áll  még a fertőzés.

Ha már megbetegszik az ember, legfontosabb, hogy nem szabad bevenni sem hasfogót, sem hányás elleni készítményeket, mert ezzel útját álljuk a szervezet természetes tisztulásának és könnyen baktériumhordozók lehetünk.

Az elveszett folyadékmennyiséget pótoljuk, lehetőleg buborékmentes ásványvízzel., keserű teával!
Diétázzunk, ne igyunk cukortartalmú üdítőket, alkoholt!
A tünetek elmúlása után legalább két hétig kerüljük a tejtermékeket!

Ha  a tünetek súlyosbodnak, feltétlenül forduljunk orvoshoz!

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Letartóztatták a holtan talált berekfürdői kisfiú anyját

Elrendelte a bíróság szerdán a holtan talált berekfürdői kisfiú német állampolgárságú anyjának letartóztatását - közölte a Jász-Nagykun-Szolnok Vármegyei Főügyészség az MTI-vel.

Kegyetlen bántalmazás a csepeli technikumban: diákok kínozták meg fiatalabb társukat

Négy 19 éves diák brutális módon bántalmazta 15 éves iskolatársát a csepeli Weiss Manfréd Technikumban. Az eset során a fiút megverték, lekötözték, majd vízzel fojtogatták.

Közeledik a tavasz, gyakoribb a migrén?

A migrénesek pontosan tudják, melyek azok a triggerek, amelyek kiváltják náluk a görcsös fájást. Leggyakrabban bizonyos ételeket, fényt, hangokat, stresszt szokás emlegetni, de sokan vannak, akiket az időjárásváltozás visel meg. Dr. Para Szabolcs, a Neurológiai Központ neurológusa a közeledő tavaszi frontok kapcsán beszélt a migrén kezelési lehetőségeiről.

Tragédia az arizonai tavon: négy hónapos csecsemő hunyt el az extrém hőség miatt

Egy családi hajókirándulás tragédiába torkollott Arizonában, amikor a négy hónapos Tanna Rae Wroblewski életét vesztette a szélsőséges hőmérséklet következtében. Az eset rávilágít a hőség veszélyeire és a megelőzés fontosságára.

A tavaszi UV-sugárzás elleni védekezés fontossága

A tavasz beköszöntével az éghajlat változása mellett a napsugarak intenzitása is fokozatosan növekszik. Bár sokan a nyári hónapokkal társítják az erős napfényt és a lehetséges bőrkárosodást, már a tavasz elején is jelentős UV-sugárzási értékek érhetők el. E blogbejegyzés célja, hogy részletesen ismertesse az UV-sugárzás tudományos hátterét, annak hatását a bőrre és a szemre, valamint bemutassa a megelőző intézkedéseket, amelyekkel elkerülhetjük a hosszú távú károsodásokat.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja