SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEKHÚSVÉT

Gyermekbalesetek - A fulladás 2. rész

Kandikó Éva [cikkei] - 2010-05-13
Mit tegyünk vízbefulladás, vagy betegségek okozta fulladás esetén?

Teendők vízbe fulladás esetén

A vízbefúlás nem csak nyílt vízben vagy medencékben fenyegeti a gyerekeket, de akár a fürdőkádban is előfordulhat, ugyanis ha a gyermek feje víz alá kerül, az első reakció gyerekeknél – a felnőttekkel szemben -  a sírás, amihez mélyen beszívja a levegőt, ezzel együtt pedig a vizet is, amely a tüdőbe jut. Egy csecsemő akár néhány centis vízbe is belefulladhat, ezért nagyon fontos, hogy csecsemőt és kisgyermeket soha ne hagyjunk egyedül a fürdőszobában. Ha mégis megtörtént a baleset, vegyük ki a gyereket a vízből. Ha eszméleténél van, vigasztaljuk és nyugtassuk meg. Tartsuk melegen és hívjuk fel az ügyeletet, vagy a háziorvost, és kérjünk tanácsot.  Fontos lehet, hogy a gyereket orvos lássa,  mert a tüdőbe került víz később tüdőgyulladást okozhat.

Amennyiben eszméletlen a gyerek, ellenőrizzük, hogy lélegzik-e. Ha van légzése, fektessük stabil oldalfekvésbe, takarjuk be és hívjunk mentőt. Ha nincs légzése, tisztítsuk ki a száját és kezdjük meg a mesterséges lélegeztetést. Hívassunk mentőt és folytassuk a lélegeztetést addig, amíg a mentők meg nem érkeznek, vagy meg nem indul a spontán légzés.

A stabil oldalfekvés az elsősegély legfontosabb műfogása, és azért fontos ismerni, mert biztosítani lehet vele az eszméletlen sérült  szabad légzését, megakadályozhatjuk nyelve hátra csúszását, valamint azt, hogy vér, váladék vagy hányadék elzárja a légutakat.
Így végezzük: Először a hátán fekvő sérült hozzánk közelebb eső kezét derékszögben behajlítjuk. Majd távolabbi kezének tenyerét arcához helyezzük. Távolabbi lábát térdénél felemeljük, majd magunk felé fordítjuk. Ezt a fej hátra szegése követi, amely a szabad légutakat biztosítja. Végül felső lábának behajlításával stabilizáljuk.

Betegségek okozta fulladás

A légúti eredetű fulladásokkal kapcsolatosan külön ki kell emelni a kisgyermekek speciális helyzetét. Immunrendszerük még nem teljesen érett, kevésbé tudnak reagálni bizonyos behatásokra, például fertőzésekre. Légútjaik átmérője piciny, és hajlamos a vizenyő – ödéma – képződésére. Ezért könnyen létrejöhet nehézlégzés, fulladás. Ennek okán sokszor még egy kis, ártalmatlannak hitt vírus- vagy bakteriális fertőzés is ijesztő tüneteket produkálhat: ugató köhögést, nyálcsorgást, húzó belégzési hangot; mindezt a betegség egyéb velejárói – láz, kiütés – mellett.

A kisgyermekeket – akár fertőzés, akár félrenyelés okozza panaszaikat – fontos mielőbb kórházba, szakrendelőbe szállítani (sürgős esetben mentővel, mert akkor már a szállítás során is szakemberek tudnak segíteni rajtuk.). Sajnos vannak visszatérő fulladásos rohamok, mint a tüdőasztmánál, illetve a kruppnál. Ilyen esetekben egy gyakorlott szülő – aki ismeri csemetéjét és a betegség természetes lefolyását is – „szimpla” esetben elláthatja gyermekét. Beadhatja az előírt szereket, kúpokat, spray-t alkalmazhat, kitárhatja az ablakot, hogy friss levegőt engedjen be, s megnyugtatja rémült, beteg gyermekét.

Ha azt látjuk, hogy valaki fulladozik, először is figyeljük meg az adott körülményeket – helyzet, életkor, pillanatnyi tevékenység, betegség, gyógyszerszedés –, ezután mielőbb összegezzük a tényeket, és hozzunk döntést, ami akár életet is menthet!

1. rész
 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Az emlődaganat helyi kiújulásának típusa és ideje előrejelezheti a lehetséges áttéteket

Gépi tanulás segítségével nagy pontossággal megjósolható, hogy az emlőrák elsődleges kezelése után milyen típusú helyi kiújulásra van esély, és ezután kialakulhatnak-e szervi áttétek, derül ki a Semmelweis Egyetem friss kutatásából. A szakemberek 154 beteg adatainak elemzésével egyebek mellett kimutatták, hogy minél több idő telik el az első diagnózis és a tumor visszatérése között, annál kisebb az áttétek kockázata. A kutatás eredményei fontos lépést jelenthetnek a személyre szabott terápiás stratégiák kialakításában.

Egy anya megkéselte 11 éves fiát egy Disneyland-i kirándulás után

A szülői szeretetnek a világ legbiztonságosabb helyét kellene jelentenie egy gyermek számára. Tragikus módon azonban előfordul, hogy éppen a gondviselők okoznak fájdalmat. Nemrégiben egy anya állítólag halálra késelte 11 éves fiát egy Disneyland-i kirándulást követően.

A ferde testhelyzetben való alvás előnyei

A ferde testhelyzetben való alvás egy enyhén döntött fekvőfelület révén hasznosítja a gravitációt. Az ötlet nem újkeletű: bizonyos állatfajok és már az ókori egyiptomiak is felismerték, hogy a fej kissé megemelt helyzete sokszor előnyösebb. A modern tudomány pedig megerősíti, hogy a 3,5-5 fokos szöggel megemelt ágy segítheti a jobb alvást, a regenerációt és a méreganyagok eltávolítását.

Fiatal édesanya tragédiája: agyvérzés következtében hunyt el a szülés után

Megdöbbentő tragédia rázta meg a nyíregyházi közösséget: egy 22 éves kismama életét vesztette nem sokkal gyermeke születése után. Az eset körülményeit jelenleg is vizsgálják a hatóságok és az egészségügyi szakemberek.​

Dráma az esküvőn: az oltár előtt esett össze a menyasszony

Stressz, éhezés és a boldogító igen - avagy hogyan NE készüljünk a nagy napra.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja