SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Brittany Murphy fiatal, neves színésznő halálát pajzsmirigybetegség okozta?

Prof. Dr. Balázs Csaba [cikkei] - 2010-01-08
A pajzsmirigy túlműködése hirtelen szívhalált idézhet elő!

Néhány napja kapta fel a hírt a világsajtó, miszerint Brittany Murphy színésznő 32 éves korában hirtelen szívmegállás miatt életét veszítette. A pletyka szerint a színésznő kábítószert szedett, ez azonban nem volt bizonyítható. Az viszont kétségtelen, hogy az utóbbi hónapokban sokat fogyott és egyesek szerint pajzsmirigybetegségben is szenvedett. A végső bizonyítás még várat magára, az azonban valószínű, hogy Sudafed nevű tablettát szedhetett, amely efedrinszerű hatással rendelkezik. Brittany MurphyEz a készítmény abban az esetben, ha az egyén pajzsmirigy túltengésben szenved, súlyos szívritmuszavart, ill. szívmegállást válthat ki. A hirtelen stressz hatására is hasonló hormonok szabadulnak fel és ez is végzetes lehet. A pontos kiváltó okot még nem tudjuk. Feltűnő azonban az amerikai oknyomozó újságírók szerint, hogy az utóbbi időben sok fiatal színész, sportoló hal meg hirtelen szívmegállás következtében. Ennek természetesen sokféle oka lehet. Figyelemre méltó, hogy az USA-ban végzett kutatások alapján sok pajzsmirigytúltengésben szenvedő él, akinek a betegsége nem kerül felismerésre. Ezek az egyének - túlnyomó többségükben nők - sokat fogynak, pánikbetegségnek vagy depresszióban szenvednek. Sajnos a hasonló tünetektől szenvedő egyéneknél megfelelő endokrinológiai - immunológiai vizsgálat nem történik, így betegségük nem kerül felismerésre. A jelen ismereteink szerint a színésznőnek autoimmun eredetű pajzsmirigy túlműködése volt és az alkalmazott Sudafed tabletta a stressz hatásokkal együtt válthatta ki a szívmegállást. A tragédia után az orvosok felhívták a lakosok figyelmét, hogy akik hasonló tünetek észlelnek, mint amelyek Brittany Murphynél voltak, azok minél előbb vizsgáltassák ki magukat, így a fel nem ismert, elsődlegesen nem szíveredetű betegség miatti szívleállás elkerülhető. Egyébként ennek a kérdésnek sajátos magyarországi vonatkozását is gyakran idézi a külföldi sajtó. Idősebb George Bush is pajzsmirigy túlműködésben szenvedett és éppen budapesti tartózkodása alatt alakult ki súlyos szívritmuszavara. Kiderült, hogy a tünetek a fokozott pajzsmirigyhormon szinttel állottak összefüggésben. Ezt bizonyítja az is, hogy a megfelelő kezelés után a pajzsmirigyének működése helyreállt és nem régen 85. születésnapján tandemugrást hajtott végre, ezzel is jelezvén, hogy meggyógyult.



Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja