SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

A téli étkek gyógyereje

Szigeti Zsuzsa [cikkei] - 2009-12-10
A tél beköszöntével étkezésünkben is nagyobb hangsúlyt kapnak az emésztést serkentő, és melegítő hatású fűszerek, mint pl. a gyömbér, szegfűszeg, fahéj, vagy a torma. Télen is kaphatóak olyan hazai élelmiszerek és gyümölcsök, melyek egészségesek és immunerősítő hatásukkal segítenek a megfázásos, vagy vírusos náthás időszakban. Lássunk néhányat ezek közül!

Az alma, télen is sokáig frissen tartható gyümölcsünk. Tisztítja a fogakat, segíti az emésztést, és csökkenti a vér káros koleszterinszintjét, ezáltal értisztító hatású. Magas rosttartalma révén vitaminokhoz és enzimekhez juthatunk. Szabályozza a bélműködést, szorulás és hasmenés esetén egyaránt jól bevált. Reszelt formában székletlazító, egészben fogyasztva hasfogó hatású.
Ha az almát kis kockákra vágjuk, kevés zellert reszelünk rá, megszórjuk durvára vágott dióval, és csorgatunk rá egy kis mézet, máris kiváló immunerősítő és egészséges finomságot ehetünk.

A gomba magas fehérjetartalmával a vegetáriánus étrendben igen közkedvelt, de mégis a nehezen emészthető ételek közé tartozik. A shitake és fafül gombát a mai napig felhasználják a kínai gyógyászatban. Bizonyos gombákat (pl. laskagomba) ne fogyasszunk este hat után, mert rémálmokat okozhatnak.

Legfinomabb cukorpótló csemegénk a méz, mely egyaránt tartalmaz nyomelemeket, vitaminokat, és fertőtlenítő anyagokat. Magas gyümölcscukor tartalma miatt, kisebb mennyiségben cukorbetegek is fogyaszthatják. A legtöbb süteményben kiválthatjuk vele a cukrot, így nemcsak finom, de egészségesebb édességet majszolhatunk.


A tormát már a középkorban is ismerték és gyógyászati célokra is felhasználták. A benne található csípős anyagok erős fertőtlenítő és immunerősítő hatásúak. A népi gyógyászatban arcüreggyulladás és különféle megfázásos betegségek gyógyítására is használják. A reszelt tormát házilag készítsük el, mert a bolti tormákban, a csípős ízt gyakran vegyi anyagokkal helyettesítik, és ezért elvesztik gyógyító hatásukat.

A cékla ecetesen elkészítve kiváló savanyúság, de gyógyító tulajdonságait csak nyersen fogyasztva fejti ki. Káliumot, kalciumot, magnéziumot, vasat, foszfort, B- és C-vitaminokat egyaránt tartalmaz. Segít a vérképzésben, jó a prosztatabántalmakra és a cukorbetegségre, valamint az immunrendszert is erősíti. Kicsavart levét fogyasszuk.

A különféle gabonák rostokban, nyomelemekben, vitaminokban, és telítetlen zsírsavakban egyaránt gazdagok. Mivel az őrlés során sokat veszítenek ezekből a tulajdonságokból, ezért érdemes teljes magvakból készült ételeket is fogyasztani, mint pl. az árpagyöngyleves, vagy köretként a bulgur.

A nyirkos, ködös téli időjárás kedvez a különböző vírusos és megfázásos betegségeknek, de a helyes táplálkozással sokat tehetünk egészségünk megőrzése érdekében.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja