A téli étkek gyógyereje
Az alma, télen is sokáig frissen tartható gyümölcsünk. Tisztítja a fogakat, segíti az emésztést, és csökkenti a vér káros koleszterinszintjét, ezáltal értisztító hatású. Magas rosttartalma révén vitaminokhoz és enzimekhez juthatunk. Szabályozza a bélműködést, szorulás és hasmenés esetén egyaránt jól bevált. Reszelt formában székletlazító, egészben fogyasztva hasfogó hatású.
Ha az almát kis kockákra vágjuk, kevés zellert reszelünk rá, megszórjuk durvára vágott dióval, és csorgatunk rá egy kis mézet, máris kiváló immunerősítő és egészséges finomságot ehetünk.
A gomba magas fehérjetartalmával a vegetáriánus étrendben igen közkedvelt, de mégis a nehezen emészthető ételek közé tartozik. A shitake és fafül gombát a mai napig felhasználják a kínai gyógyászatban. Bizonyos gombákat (pl. laskagomba) ne fogyasszunk este hat után, mert rémálmokat okozhatnak.
Legfinomabb cukorpótló csemegénk a méz, mely egyaránt tartalmaz nyomelemeket, vitaminokat, és fertőtlenítő anyagokat. Magas gyümölcscukor tartalma miatt, kisebb mennyiségben cukorbetegek is fogyaszthatják. A legtöbb süteményben kiválthatjuk vele a cukrot, így nemcsak finom, de egészségesebb édességet majszolhatunk.
A tormát már a középkorban is ismerték és gyógyászati célokra is felhasználták. A benne található csípős anyagok erős fertőtlenítő és immunerősítő hatásúak. A népi gyógyászatban arcüreggyulladás és különféle megfázásos betegségek gyógyítására is használják. A reszelt tormát házilag készítsük el, mert a bolti tormákban, a csípős ízt gyakran vegyi anyagokkal helyettesítik, és ezért elvesztik gyógyító hatásukat.
A cékla ecetesen elkészítve kiváló savanyúság, de gyógyító tulajdonságait csak nyersen fogyasztva fejti ki. Káliumot, kalciumot, magnéziumot, vasat, foszfort, B- és C-vitaminokat egyaránt tartalmaz. Segít a vérképzésben, jó a prosztatabántalmakra és a cukorbetegségre, valamint az immunrendszert is erősíti. Kicsavart levét fogyasszuk.
A különféle gabonák rostokban, nyomelemekben, vitaminokban, és telítetlen zsírsavakban egyaránt gazdagok. Mivel az őrlés során sokat veszítenek ezekből a tulajdonságokból, ezért érdemes teljes magvakból készült ételeket is fogyasztani, mint pl. az árpagyöngyleves, vagy köretként a bulgur.
A nyirkos, ködös téli időjárás kedvez a különböző vírusos és megfázásos betegségeknek, de a helyes táplálkozással sokat tehetünk egészségünk megőrzése érdekében.
Közösségi hozzászólások: