SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Küzdelem a rák ellen

[cikkei] - 2004-09-20
A daganatos betegségek minél hatékonyabb megelőzése és kezelése érdekében az állami és a civil szféra páratlan összefogásában minden eddiginél nagyobb szabású országos háziorvos továbbképző road show indul szeptembertől. Az esemény fővédnöke Dr. Várkonyi Andrea, a TV2 híradójának sztár-műsorvezetője, aki eredeti hivatását tekintve maga is orvos.

 

Magyarország a mai napig számos daganatos betegséget tekintve dobogós helyen áll Európában. Évente közel 30 ezer magyar hal meg daganatos megbetegedések következtében, ez a szám majdnem másfélszerese az EU-s átlagnak. A KSH adatai szerint például a légcső-, hörgő- és tüdőrák okozta, illetve az emésztőszervi rákos megbetegedések miatti elhalálozások száma 5, illetve 3 százalékponttal magasabb az EU-átlagnál. A daganatos betegségek elleni küzdelem leghatékonyabb fegyvere a megelőzés és a rendszeres szűrés. Ezen a téren hatalmas szerep hárul a háziorvosokra. A Nemzeti Népegészségügyi Program (NNP) 2003-ban kezdte meg működését, egyik alapvető eleme a daganatos betegségek visszaszorítása. Az NNP a lakossági megelőző szűrővizsgálatoktól évente 1200 élet megmentését reméli.A háziorvosok döntő szerepet játszanak a daganatos betegségek megfelelő szűrésében, illetve megelőzésében. A 2003-as adatok alapján eddig például az emlőrák-szűréseken való átlagos részvételi arány, az EU-s ajánlásként megfogalmazott 70 százalékkal szemben, mindössze 42 százalék volt hazánkban. Ehhez képest azokon a területeken, ahol a háziorvosi szolgálatok aktív szerepet vállalnak a megelőzésben, ez az arány a 80-90 százalékot is elérte.

Az NNP-vel összhangban és a háziorvosoknak a megelőzésben betöltött kiemelt szerepét hangsúlyozandó, az állami (legrangosabb hazai egészségügyi szervezetek) és a civil szféra páratlan összefogásában minden eddiginél nagyobb szabású, országos háziorvos továbbképző road show indul szeptembertől a daganatos betegségek megelőzésére és kezelésére. Ilyen mértékű összefogásra az orvos-továbbképzések területén hazánkban eddig nem volt példa, hiszen a konferenciasorozat mellé állt akkreditáló partnerként az alapellátásban tevékenykedő orvosok és védőnők munkáját támogató, segítő Országos Alapellátási Intézet, illetve közreműködő szakmai támogatóként az NNP-ben meghatározott szűrési feladatokat koordináló ÁNTSZ és a rákos megbetegedések elleni küzdelmet, illetve a rákban szenvedőket támogató Magyar Rákellenes Liga. Az esemény fővédnöke pedig Dr. Várkonyi Andrea, a TV2 sztár-műsorvezetője, aki eredeti hivatását tekintve maga is orvos. A Közép-európai Innovációs és Oktatási Központ (Keiok) – a Harmeron Hungary (Kórházmédia) csoport tagja – által 2004. szeptember és 2005. január között, összesen 28 helyszínen megszervezendő országos háziorvos továbbképzés témája: „A daganatos megbetegedések megelőzése, valamint a diagnosztizált tumoros betegségekből fakadó fájdalmak enyhítésének terápiás lehetőségei”.

 Dr. Várkonyi Andrea, a daganatos betegségek megelőzésének fontosságáról elmondta: „Az egészségüggyel kapcsolatos kérdések különösen közel állnak hozzám, hiszen eredeti végzettségemet tekintve én is orvos vagyok. Tudom, hogy a háziorvosok hatalmas szerepet játszanak a különböző betegségek, közöttük a daganatos megbetegedések szűrésében és megelőzésében. Fontosnak tartom, hogy a háziorvosok, akik mindent megtesznek a pácienseik egészségének megőrzéséért, a lehető legátfogóbb és legmodernebb ismeretekkel rendelkezzenek korunk egyik legsúlyosabb és legveszélyesebb betegségének, a daganatos problémáknak megelőzésével, illetve kezelésével kapcsolatban. Ezért tartottam fontosnak, hogy személyes támogatásommal is hozzájáruljak a minden korábbinál alaposabb háziorvos továbbképzés sikeréhez.

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja