SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Plazmaferezis centrum Budapesten

Családinet [cikkei] - 2009-11-09
Kettős ünnepség helyszíne volt a Szent Rókus Kórház. Az intézmény falai között kezdte meg működését a Plazmaferezis 2. számú budapesti Intézete, és a megnyitóval egybekötve érkezett el a Millenniumi zászló is a kórházba

Az ország harmadik  plazmaferezis centrumát adták át pénteken,  Budapesten a Rókus Kórház  területén. Az ünnepélyes megnyitón Illés Béla  a Plazmaferezis Állomás Közhasznú Nonprofit Kft. ügyvezetője elmondta, hogy  Budapesten, a Péterfy Sándor kórházban majd a tavalyi esztendőben a Debreceni Egyetem területén megnyitott centrum után az országban harmadikként a Rókus Kórház  területén hozták létre az életmentő gyógyszerek készítésére alkalmas szolgáltató centrumot.

A plazmaferezis a véradás speciális  formája, emberi vérplazmanyerésre szolgáló eljárás, amelynek során egy speciális készülék segítségével a levett vért plazmára, illetve sejtkomponensekre bontják.

A teljesen automatizált eljárás során steril és zárt körülmények között  a  donortól levett vért közvetlenül a donor ágya mellett működtetett speciális géppel, centrifugálással, majd szűréssel sejtes elemekre és plazmára különítik el. A sejtes elemeket a donor ismételt szúrás nélkül visszakapja, míg a 90 százalékban vizet tartalmazó plazmát összegyűjtik, amelyből nélkülözhetetlen életmentő gyógyszereket készítenek elsősorban   a veleszületett vérzékenységben, immunrendszer különböző zavaraiban  szenvedők, a súlyos szeptikus fertőzöttek valamint a  gyakran vetélő nők számára.


Egy alkalommal 700-800 milliliter plazmát lehet levenni, ami rendkívül gyorsan, mindössze 72 órán belül pótlódik az emberi szervezetben. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy 10 naponta lehet plazmaadáson részt venni.
A napokban átadott centrumban 16 gépen megfelelő számú donor jelentkezése esetén évente 15-18  ezer liter plazmát vehetnek le a jelentkezőktől.

Bárki lehet donor 18 és 60 év között, amennyiben az orvosi vizsgálat negatív eredménnyel zárul.  Minden jelentkezőnek  megnézik a vérképét, összfehérje immunglobulin állományát, ugyanakkor egy vírusszűrésen esik át.

Az ügyvezetője szerint további centrumokat kívánnak létrehozni elsősorban az  egyetemekhez kapcsolódva Szegeden és Miskolcon.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja