SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Eltűnt a pajzsmirigy? - Pajzsmirigy a nyelven!

Prof. Dr. Balázs Csaba [cikkei] - 2009-09-15
Általában köztudott, hogy a pajzsmirigy a nyakon a pajzsporc előtt helyezkedik el. A megnagyobbodását golyvának vagy strúmának nevezzük.

Ez az életfontos mirigyünk azonban ritkán nem a szokásos helyen található (1.ábra). 23 éves nőbeteg azért jelentkezett szakrendeléseken, mert nyelési nehézséget tapasztalt és szájából kellemetlen szag áradt.


Az előzőkben végzett ultrahang és izotópos  vizsgálat során pajzsmirigyet nem észleltek. A hormonvizsgálatok kóros értéket nem mutattak. A következtetés az volt, hogy pajzsmirigy-betegsége nincs a fiatal nőnek.  Ekkor került  endokrin szakrendelésünkre, ahol a száj vizsgálata során a nyelvgyökön szövetszaporulat volt látható (2. ábrán a nyíl mutatja a pajzsmirigyet). Az ismételten elvégzett  izotópos vizsgálat  ezen a területen dúsulást mutatott, bizonyítva ennek pajzsmirigy eredetét. Jóllehet az ilyen un. ektópiás, azaz a megszokottól eltérő helyen található pajzsmirigy ritka jelenség, de gondolni kell rá. Hasonlóan a petefészekben is  kialakulhat pajzsmirigy szövet (petefészek eredetű stúma, azaz struma ovarii). Jelentőségét az adja, hogy rosszindulatúvá válhatnak az ilyen „ektópiás” pajzsmirigyek, ezért fontos időben történő eltávolításuk Betegünk esetében lézeres műtétet követően a göb eltávolíthatónak bizonyult és panaszmenetessé vált. Azóta a megfelelő gondozás és kezelést követően 2 alkalommal szült egészséges gyermekeket.

Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja