Utazási trombózis: Ön veszélyeztetett?
A hosszú ideig egy helyben történő ülés és a csökkent mozgás hatására, az erre hajlamos egyénekben az alsó végtagok vénáiban vérrög képződhet, mely a tüdőbe jutva létfontosságú ereket zárhat el és ezzel egy életveszélyes állapothoz, tüdőembóliához vezethet.
Normális esetben, járás közben az izompumpa segíti a vér visszaáramlását a visszerekben a lábaktól a szív felé. Tartós mozdulatlanság, egy helyben ülés, hosszabb, főként a 6 órát meghaladó repülőutak alatt azonban akár órákra is kieshet az izompumpa működése, emiatt az alsó végtag vénáiban a vér pangása alakul ki, különösen a kitágult visszerekben. -mondta el dr. Kósa Éva, az Oxygen Medical belgyógyász, angiológus orvosa. A pangás miatt, különösen az erre hajlamos egyénekben, kisebb-nagyobb vérrögök alakulhatnak ki az alsó végtagok vénáiban, mélyvénás trombózishoz vezetve. A mélyvénás trombózis lehet tünetmentes, de jellemzően a láb fájdalmas feszülése, dagadása formájában jelentkezik. A visszerekben képződött vérrögök az érkezés után, a mozgás hatására elmozdulhatnak, vagy egy részük leszakadhat és a keringésben a tüdő erekbe jutva azok elzáródásához vezethetnek. A vérrög nagyságától, illetve az elzáródott ér méretétől függően a tüdőembólia tünetei is változhatnak az enyhe köhögés és mellkasi fájdalomtól kezdve a teljes keringésleállásig, életveszélyes állapothoz vezetve. A mélyvénás trombózis és a tüdőembólia minden esetben sürgősségi ellátást igénylő állapotok.
Kik a veszélyeztetettek?
A már tágult vénákban, visszerekben eleve lassabb a véráramlás, így az ezzel párosuló tartós egy helyben ülés és mozdulatlanság könnyebben trombózis kialakulásához vezethet.
A visszeresség mellett utazási trombózisra hajlamosító további tényezők a fogamzásgátló vagy női hormonpótló tabletták szedése, a dohányzás, terhesség, a vele született és szerzett fokozott véralvadási hajlam, a jelentős túlsúly, az idős kor, a szív-és érrendszeri betegségek, daganatos megbetegedések, utazás előtt nem sokkal végzett nagyobb műtétek, vagy utazás előtt nem sokkal történt végtagtörés (láb) és mindenekelőtt a hat óránál hosszabb egy helyben ülés, mozgáskiesés.
A rizikócsoportba tartózó személyek már a hosszabb utazás tervezésekor keressék fel kezelőorvosukat, aki eldönti milyen feltételekkel alkalmasak a hosszabb légi vagy szárazföldi utazásra. Az egyén állapotától függően szükség lehet például fásli, kompressziós harisnya viselésére vagy véralvadást gátló injekció alkalmazására is. A felsorolt kockázati tényezők különböző mértékben de növelik az utazási trombózis kockázatát, azonban a megfelelő szakorvosi kontroll mellett ennek kialakulása nagymértékben csökkenthető, megelőzhető.
Trombózis megelőzés mindenkinek
A tartós mozdulatlanság korra és egészségi állapotra való tekintet nélkül minden esetben a vérkeringés lelassulásához vezet az alsó végtagok vénáiban. Minden utazó számára ajánlott a következők betartása az utazási trombózis megelőzésének érdekében:
-Utazás közben mozgassuk, tornáztassuk lábainkat, lábkörzéssel, a lábfej feszítésével, hajlításával működtessük a láb izompumpáját. Ne üljünk keresztbe tett lábakkal, utazás közben lehetőleg óránként álljunk fel, sétáljunk.
-Igyunk sok folyadékot, lehetőleg ásványvizet, kerüljük az alkohol és kávéfogyasztást az utazás során.
-Utazáshoz viseljünk laza ruhát, kényelmes cipőt.
-A trombózis megelőzésére viselhetünk kompressziós harisnyát, azonban ennek megválasztása minden esetben az egyén állapotától, visszeresség súlyosságától függ, így ezt bízzuk inkább szakorvosra.
www.oxygenmedical.hu
Kérjük, támogasd munkánkat!
Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!
Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás
Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:
Közösségi hozzászólások: