SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Mentett mosómedvével gazdagodott a Budakeszi Vadaspark

Családinet [cikkei] - 2024-01-31
Új lakóval találkozhatnak a Budakeszi Vadaspark látogatói. A kétéves mosómedve, Gerda izgalmas utat tett meg az erdőből a Vadasparkig. Bár az új állat már augusztus óta a Vadaspark lakója, bemutatását állapotfelmérés, szükséges gyógyászati ellátás majd beszoktatás előzte meg.
Mentett mosómedvével gazdagodott a Budakeszi Vadaspark

A mosómedve 2023 augusztusában érkezett Zirc környékéről, ahol egy élvefogó csapdában találták. A Budakeszi Vadasparkot hivatalos hatósági úton értesítették az állatról és kérték fel a befogadására. A Budakeszi Vadasparkban lakó mosómedve mellé került az egészséges, két év körüli állat, aki új „lakótársához”, Gordonhoz passzoló Gerda nevet kapta.

Az Egészségügyi állapotának alapos felmérését követően kéthetes karanténidőszakot töltött, mely során megkapta az összes szükséges egészségügyi ellátást, beleértve a veszettség elleni oltást, féreghajtást, chipezést és ivartalanítást is. Majd ez után kezdődhetett el a Vadasparkban végleges elhelyezése, a már ott élő mosómedve mellé. Ahhoz, hogy az együttélés zavartalan legyen, kezdetét vette az összeszoktatási folyamat. A mosómedvék társas lények, és bár természetes körülmények között territoriális viselkedést mutatnak, állatkerti környezetben elengedhetetlen, hogy megtanulják a társas együttélést. Erre az agresszív viselkedés minimalizálása, valamint a közös térben élő állatok hosszabb távú életminősége miatt van szükség. A folyamat nem csak az állatok közötti harmonikus együttélést segíti elő, de hozzájárul fajuk és viselkedésük mélyebb megismeréséhez is.

Gerda - új mosómedve a Budakeszi Vadasparkban

Az állatok jóltartása iránt elkötelezett Budakeszi Vadaspark számára fontos, hogy a lehető legtermészetesebb körülményeket biztosítsa lakói számukra. A mosómedvék intelligens és kíváncsi állatok, így elengedhetetlen, hogy megfelelő stimulációt kapjanak, legyen szó akár fizikai, vagy mentális kihívásokról. Ennek érdekében rendszeres tréningeket és speciális etetési technikákat alkalmaznak, hogy fenntartsák érdeklődésüket és aktivitásukat. Az Észak – és Közép - Amerikából származó mosómedve, hazánkban nem őshonos, invazív fajnak számít. Egy-egy kóbor egyede is a természetben fokozott veszélyt jelent az őshonos élővilágra!

Gerda - új mosómedve a Budakeszi Vadasparkban

A Budakeszi Vadaspark, mosómedvéivel nem csak egy sikeres állatmentésre és összeszoktatásra mutat példát, de kiemelt szerepet kap az állatjólét és a tudományos alapokon nyugvó gondozás is. Az állatok mindennap megtekinthetők a Budakeszi Vadaspark, mosómedve kifutójánál, továbbá érdemes február 24-én a Farsangi programra ellátogatni, ahol különleges szakvezetésben lehet része a látogatnak, melynek egyik főszereplői a mosómedvék lesznek.

Fotók: Surányi Linda

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.

A szerkesztő ajánlja