SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Mentett mosómedvével gazdagodott a Budakeszi Vadaspark

Családinet [cikkei] - 2024-01-31
Új lakóval találkozhatnak a Budakeszi Vadaspark látogatói. A kétéves mosómedve, Gerda izgalmas utat tett meg az erdőből a Vadasparkig. Bár az új állat már augusztus óta a Vadaspark lakója, bemutatását állapotfelmérés, szükséges gyógyászati ellátás majd beszoktatás előzte meg.

A mosómedve 2023 augusztusában érkezett Zirc környékéről, ahol egy élvefogó csapdában találták. A Budakeszi Vadasparkot hivatalos hatósági úton értesítették az állatról és kérték fel a befogadására. A Budakeszi Vadasparkban lakó mosómedve mellé került az egészséges, két év körüli állat, aki új „lakótársához”, Gordonhoz passzoló Gerda nevet kapta.

Az Egészségügyi állapotának alapos felmérését követően kéthetes karanténidőszakot töltött, mely során megkapta az összes szükséges egészségügyi ellátást, beleértve a veszettség elleni oltást, féreghajtást, chipezést és ivartalanítást is. Majd ez után kezdődhetett el a Vadasparkban végleges elhelyezése, a már ott élő mosómedve mellé. Ahhoz, hogy az együttélés zavartalan legyen, kezdetét vette az összeszoktatási folyamat. A mosómedvék társas lények, és bár természetes körülmények között territoriális viselkedést mutatnak, állatkerti környezetben elengedhetetlen, hogy megtanulják a társas együttélést. Erre az agresszív viselkedés minimalizálása, valamint a közös térben élő állatok hosszabb távú életminősége miatt van szükség. A folyamat nem csak az állatok közötti harmonikus együttélést segíti elő, de hozzájárul fajuk és viselkedésük mélyebb megismeréséhez is.

Gerda - új mosómedve a Budakeszi Vadasparkban

Az állatok jóltartása iránt elkötelezett Budakeszi Vadaspark számára fontos, hogy a lehető legtermészetesebb körülményeket biztosítsa lakói számukra. A mosómedvék intelligens és kíváncsi állatok, így elengedhetetlen, hogy megfelelő stimulációt kapjanak, legyen szó akár fizikai, vagy mentális kihívásokról. Ennek érdekében rendszeres tréningeket és speciális etetési technikákat alkalmaznak, hogy fenntartsák érdeklődésüket és aktivitásukat. Az Észak – és Közép - Amerikából származó mosómedve, hazánkban nem őshonos, invazív fajnak számít. Egy-egy kóbor egyede is a természetben fokozott veszélyt jelent az őshonos élővilágra!

Gerda - új mosómedve a Budakeszi Vadasparkban

A Budakeszi Vadaspark, mosómedvéivel nem csak egy sikeres állatmentésre és összeszoktatásra mutat példát, de kiemelt szerepet kap az állatjólét és a tudományos alapokon nyugvó gondozás is. Az állatok mindennap megtekinthetők a Budakeszi Vadaspark, mosómedve kifutójánál, továbbá érdemes február 24-én a Farsangi programra ellátogatni, ahol különleges szakvezetésben lehet része a látogatnak, melynek egyik főszereplői a mosómedvék lesznek.

Fotók: Surányi Linda

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja