SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Biztonságban a póráz mindkét végén

Nemes Dóra [cikkei] - 2020-11-30
1,5 millió kutyatartó lélegzett fel, miután bejelentették: a kijárási tilalom nem vonatkozik a kutyasétáltatásra. A szigorítás célja a koronavírus-járvány terjedésének lassítása, de a fertőzés elkerüléséért maguk a gazdik is sokat tehetnek. Ehhez ad ötleteket a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal.

A Nébih ajánlása szerint a kutyasétáltatáshoz érdemes úgy felöltözni, hogy minél kevesebb bőrfelületünk maradjon szabadon. A hűvösebb időben ez valószínűleg nem jelent kihívást, a kesztyű és a sál lassan amúgy is előkerül.

Arra viszont figyeljünk, hogy a kutyaürülékes zacskó mellett a kézfertőtlenítő se maradjon otthon – főleg, ha a környezetünkben csak fedeles szeméttárolók találhatók.

A kutyás társadalom messze híres az összetartásáról, ám minden felelős gazdinak be kell látnia, hogy a barátkozásnak és a felhőtlen játéknak nem most van itt az ideje. Sétáink során kerüljük a forgalmas helyeket, és ne engedjük kutyánkat a futtatóba, ha ott már sokan vannak. Ne hagyjuk azt sem, hogy bárki megsimogassa négylábú társunkat, s ezen a téren mi magunk is gyakoroljunk önmérsékletet.

A hazaérkezés utáni kézmosás a legtöbbünknél már beépült a rutinba – ne feledkezzünk el a mancsokról sem! Ehhez használjunk langyos, szappanos vizet.

A Nébih a karanténban lévő gazdik számára is összegyűjtött néhány tippet: aki nem tudja másra bízni háziállatát, szerezzen be tartalék eledelt és – amennyiben szükséges – gyógyszert. Egy alomtálca és tisztítószer is jól jöhet, ha a séta nem megoldható.

Akinél felmerül a fertőzöttség gyanúja, nem puszilgassa, ölelgesse kedvencét, és azt se engedje neki, hogy az ágyban aludjon.

A szakemberek figyelmeztetnek arra is, hogy állatorvoshoz menni csak indokolt esetben lehet: érdemes telefonon konzultálni, és időpontot egyeztetni, mielőtt felkeresnénk a rendelőt.

Bár a COVID-19 elsősorban az emberekre veszélyes, pár esetben Amerikában és Hongkongban is előfordult már, hogy valaki megfertőzte a kutyáját.

Indexkép: Helena Lopes/pexels.com

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja