A madármentők kérése: ne etesd a vízimadarakat!
Kercsó Dorottya [cikkei] - 2020-06-29
A legtöbben tiszta jó szándékból etetik a hattyúkat, kacsákat és a többi vízimadarat, a madármentők azonban arra kérnek mindenkit, hogy az állatok egészsége és túlélése érdekében hagyjanak fel ezzel a szokással.
Az állatbarátok, jó szándékú családok nincsenek tisztában azzal, hogy a vízimadarak etetése felesleges, különösen nyáron, amikor az állatok amúgy is találnak maguknak elegendő táplálékot. A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) az alábbi okok miatt kéri a lakosságot, hogy ne dobáljanak semmit a hattyúknak, kacsáknak:
- A hosszú ideig fennálló egyoldalú „kenyérdiéta” miatt úgynevezett „angyalszárny-betegség” alakul ki náluk.
- Az etetés megnöveli a madarak közti agressziót.
- Az elkényelmesedett állatok őszre akár röpképtelenné is válhatnak.
- A könnyű táplálékszerzés elfojtja bennük a téli túléléshez szükséges vonulási ösztönt, és ezek a madarak fagynak télen vízbe.
- A kenyér, kiflicsücsök szennyezi a vizeket, felgyorsítja az elmocsarasodást.
- A sok felesleges táplálék odavonzza a patkányokat.
- A sok táplálék évről-évre több madarat vonz az etetések helyszínére, így a probléma egyre csak fokozódik.
Ezért ha szereted a madarakat, mi is kérünk, hogy ne kínáld őket semmivel!
Kép: mme.hu
Kapcsolódó cikkeink:
Családinet hozzászólások:
LEGOLVASOTTABB
Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról
A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.
Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai
Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.
Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is
A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.
Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!
Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.
Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?
A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.
Közösségi hozzászólások: