SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Amelyik kutya ugat, az harap?!?

Családinet [cikkei] - 2005-06-01
A népi mondás szerint, amelyik kutya ugat, az nem harap. Ez a valóságban nem így van, hiszen a kutyák az esetek többségében félelemből ugatnak, és támadják meg áldozataikat...

Kutyaharapást szőrével

Mitől függ, hogy melyik kutya harap, és melyik nem? Honnan tudhatjuk, hogy melyik kutya lehet veszélyes? Milyen emberi reakciók váltanak ki agressziót az állatokból? Mit tehetünk a kutyatámadások kiküszöbölése érdekében?
 

Konkrét esetek 2005-ből

1. Kutyák támadtak egy kisfiúra Törökszentmiklóson. A fiú a karján, a fenekén és a combján sérült meg. A gyerek rokonlátogatásra érkezett, amikor a vendéglátó család kutyái rátámadtak. A fiú a karján, a fenekén és a combján sérült meg. A gyereket a Szolnok megyei Hetényi Géza Kórházba vitték. A kutyákat megfigyelés alatt tartják, de a családnál maradhatnak..

2. Összemarcangolt egy kutya egy 12 éves fiút szombaton Nyíregyháza-Oroson; a gyerek súlyos, de nem életveszélyes fejsérülésekkel került kórházban. A fiú több gyerekkel játszott barátja szüleinek udvarán, amikor az ott tartott néhány kutya közül egy vizsla keverék kan, tisztázatlan körülmények között rátámadt.

Hogyan, mivel kezeljük a kutyaharapást?

Ha már megtörtént a baj, és a bőr sérülésével járó sebeket szereztünk, azokat mindig mutassuk meg orvosnak! A következmények megfelelő sebellátással megelőzhetők. Ha súlyosabb sérülés jön létre, például erőteljes vérzéssel, ne hezitáljunk, hívjunk mentőt, menjünk korházba! A nyílt seb fertőzésveszélye mellett a veszett állat harapása halált is okozhat!

A szocializált állattartás egyik alapvető eleme, hogy a gazdák a háziasított állatot emberi környezetbe szoktatják. Amelyik kutya emberi (racionális) környezetbe szokik, az kirívóbb esetekben produkál tragédiát okozó kutyaharapást. Vannak szélsőséges időszakok, amikor a kutyák agresszívabbak, támadásra hajlamosabbak, mint általában.

Nem élt az idő kezdetétől az emberrel a kutya

Az időszámításunk előtti 12.000. évvel ezelőtti (középső kőkori) ember többek között a jobb vadászat érdekében a farkasból kezdte meg háziállattá nevelni a mai kutyát. A farkastörvény a piramisszerű hierarchiára épül, erre alapszik a kutyák ősi ösztönvilága is. Míg a farkasok falkákban éltek, és falkavezérük a "vezérhím" egyed volt, addig a hosszú évezredek alatt háziállattá vált kutya "falkavezére" az ember lett. A házi kutya cselekedetei az őt tartó emberi magatartásból (az állat neveléséből, tartásából, szocializációjából, a pillanatnyi helyzetből) adódik.

A kutyatámadások alapvető okai

Az Orpheus Állatvédő Egyesülethez napjában jönnek bejelentések utcán kóborló állatokról. A legtöbb kutyaharapásból keletkezett tragédiának az ember az okozója. Sokan szabadjára engedik kedvenceiket, és az utcán kerülnek emberekkel kapcsolatba. Mások az állatokat láncra kikötve, kis élettérben (ketrecben-boxban), embertelen környezetben tartják, így nagy az esélye annak, hogy az állat antiszociálissá válik, és az állat alkalom adtán (emberi félelem vagy irracionális viselkedés miatt) támadást fog produkálni. A kutyák ivarzási időszakában (tavasszal és ősszel) is több a kutyaharapás, mert ebben az időszakban is agresszívebbek az állatok. Több az állatok által okozott baleset a szünidőben is, mert a céltalanul lézengő fiatalok nem ritkán botok és kövek segédletével állatokkal próbálnak meg "játszani".

Az állatok felelősebb tartása által a tragédia megelőzhető lenne.

Seres Zoltán - Orpheus Állatvédő Egyesület
http://www.zug.hu - Állatbarát Web Kuckó
http://www.gyepmester.hu - Állatvédelmi Adatbank
Adó 1%: Orpheus Egyesület - 18464654-1-06

Fotó: en.wikipedia.org

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja