SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEKHÚSVÉT

Amelyik kutya ugat, az harap?!?

Családinet [cikkei] - 2005-06-01
A népi mondás szerint, amelyik kutya ugat, az nem harap. Ez a valóságban nem így van, hiszen a kutyák az esetek többségében félelemből ugatnak, és támadják meg áldozataikat...

Kutyaharapást szőrével

Mitől függ, hogy melyik kutya harap, és melyik nem? Honnan tudhatjuk, hogy melyik kutya lehet veszélyes? Milyen emberi reakciók váltanak ki agressziót az állatokból? Mit tehetünk a kutyatámadások kiküszöbölése érdekében?
 

Konkrét esetek 2005-ből

1. Kutyák támadtak egy kisfiúra Törökszentmiklóson. A fiú a karján, a fenekén és a combján sérült meg. A gyerek rokonlátogatásra érkezett, amikor a vendéglátó család kutyái rátámadtak. A fiú a karján, a fenekén és a combján sérült meg. A gyereket a Szolnok megyei Hetényi Géza Kórházba vitték. A kutyákat megfigyelés alatt tartják, de a családnál maradhatnak..

2. Összemarcangolt egy kutya egy 12 éves fiút szombaton Nyíregyháza-Oroson; a gyerek súlyos, de nem életveszélyes fejsérülésekkel került kórházban. A fiú több gyerekkel játszott barátja szüleinek udvarán, amikor az ott tartott néhány kutya közül egy vizsla keverék kan, tisztázatlan körülmények között rátámadt.

Hogyan, mivel kezeljük a kutyaharapást?

Ha már megtörtént a baj, és a bőr sérülésével járó sebeket szereztünk, azokat mindig mutassuk meg orvosnak! A következmények megfelelő sebellátással megelőzhetők. Ha súlyosabb sérülés jön létre, például erőteljes vérzéssel, ne hezitáljunk, hívjunk mentőt, menjünk korházba! A nyílt seb fertőzésveszélye mellett a veszett állat harapása halált is okozhat!

A szocializált állattartás egyik alapvető eleme, hogy a gazdák a háziasított állatot emberi környezetbe szoktatják. Amelyik kutya emberi (racionális) környezetbe szokik, az kirívóbb esetekben produkál tragédiát okozó kutyaharapást. Vannak szélsőséges időszakok, amikor a kutyák agresszívabbak, támadásra hajlamosabbak, mint általában.

Nem élt az idő kezdetétől az emberrel a kutya

Az időszámításunk előtti 12.000. évvel ezelőtti (középső kőkori) ember többek között a jobb vadászat érdekében a farkasból kezdte meg háziállattá nevelni a mai kutyát. A farkastörvény a piramisszerű hierarchiára épül, erre alapszik a kutyák ősi ösztönvilága is. Míg a farkasok falkákban éltek, és falkavezérük a "vezérhím" egyed volt, addig a hosszú évezredek alatt háziállattá vált kutya "falkavezére" az ember lett. A házi kutya cselekedetei az őt tartó emberi magatartásból (az állat neveléséből, tartásából, szocializációjából, a pillanatnyi helyzetből) adódik.

A kutyatámadások alapvető okai

Az Orpheus Állatvédő Egyesülethez napjában jönnek bejelentések utcán kóborló állatokról. A legtöbb kutyaharapásból keletkezett tragédiának az ember az okozója. Sokan szabadjára engedik kedvenceiket, és az utcán kerülnek emberekkel kapcsolatba. Mások az állatokat láncra kikötve, kis élettérben (ketrecben-boxban), embertelen környezetben tartják, így nagy az esélye annak, hogy az állat antiszociálissá válik, és az állat alkalom adtán (emberi félelem vagy irracionális viselkedés miatt) támadást fog produkálni. A kutyák ivarzási időszakában (tavasszal és ősszel) is több a kutyaharapás, mert ebben az időszakban is agresszívebbek az állatok. Több az állatok által okozott baleset a szünidőben is, mert a céltalanul lézengő fiatalok nem ritkán botok és kövek segédletével állatokkal próbálnak meg "játszani".

Az állatok felelősebb tartása által a tragédia megelőzhető lenne.

Seres Zoltán - Orpheus Állatvédő Egyesület
http://www.zug.hu - Állatbarát Web Kuckó
http://www.gyepmester.hu - Állatvédelmi Adatbank
Adó 1%: Orpheus Egyesület - 18464654-1-06

Fotó: en.wikipedia.org

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Az emlődaganat helyi kiújulásának típusa és ideje előrejelezheti a lehetséges áttéteket

Gépi tanulás segítségével nagy pontossággal megjósolható, hogy az emlőrák elsődleges kezelése után milyen típusú helyi kiújulásra van esély, és ezután kialakulhatnak-e szervi áttétek, derül ki a Semmelweis Egyetem friss kutatásából. A szakemberek 154 beteg adatainak elemzésével egyebek mellett kimutatták, hogy minél több idő telik el az első diagnózis és a tumor visszatérése között, annál kisebb az áttétek kockázata. A kutatás eredményei fontos lépést jelenthetnek a személyre szabott terápiás stratégiák kialakításában.

A ferde testhelyzetben való alvás előnyei

A ferde testhelyzetben való alvás egy enyhén döntött fekvőfelület révén hasznosítja a gravitációt. Az ötlet nem újkeletű: bizonyos állatfajok és már az ókori egyiptomiak is felismerték, hogy a fej kissé megemelt helyzete sokszor előnyösebb. A modern tudomány pedig megerősíti, hogy a 3,5-5 fokos szöggel megemelt ágy segítheti a jobb alvást, a regenerációt és a méreganyagok eltávolítását.

Egy anya megkéselte 11 éves fiát egy Disneyland-i kirándulás után

A szülői szeretetnek a világ legbiztonságosabb helyét kellene jelentenie egy gyermek számára. Tragikus módon azonban előfordul, hogy éppen a gondviselők okoznak fájdalmat. Nemrégiben egy anya állítólag halálra késelte 11 éves fiát egy Disneyland-i kirándulást követően.

Fiatal édesanya tragédiája: agyvérzés következtében hunyt el a szülés után

Megdöbbentő tragédia rázta meg a nyíregyházi közösséget: egy 22 éves kismama életét vesztette nem sokkal gyermeke születése után. Az eset körülményeit jelenleg is vizsgálják a hatóságok és az egészségügyi szakemberek.​

Életmentés-Elsősegély Egészségügyi vészhelyzetben

Az elsősegélynyújtás és az életmentő beavatkozások kapcsán gyakran felmerül a kérdés, hogy "Miért kellene ezt tudnom? Nem vagyok egészségügyi szakember!" Erre a válasz egyszerű: a váratlan események nem válogatnak szakmai háttér vagy felkészültségi szint szerint.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja