SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

A méhlepényhez kapcsolódó rituálék a nagyvilágban

Novák Julianna [cikkei] - 2011-09-21
A világ egyes tájain mágikus erőt tulajdonítanak a baba megszületése után már fölöslegessé vált szerveknek, így ezek a születéssel kapcsolatos rituálék alapját képezik.
A méhlepényhez kapcsolódó rituálék a nagyvilágban

placentaMiután elvágták a köldökzsinórt, a méhlepénnyel együtt gyakran temetik el egy frissen ültetett facsemete, mint például kókusz, pálma vagy avokádó fa alá. Úgy tartják, hogy a facsemete növekedése párhuzamos lesz a gyermekével, jelzi annak egészségi állapotát, életerejét. Egy másik szokás szerint pedig szerencsehozó talizmánnak tartják meg a köldökzsinór egy darabkáját.

A néphagyomány szerint egyes helyeken almafát ültetnek a kislányok, és körtefát a kisfiúk elásott méhlepénye fölé.

A keleti kultúrában a köldökzsinórt legalább 24 órán át nem vágják el, ezzel biztosítva az újszülött számára a tudat ébredését, a fokozatos és lassú átmenetet a benti és kinti világ között. Ezt lótusz-szülésnek nevezik.

Indiában és Mexikóban a köldökzsinórt a gyermek nyakába teszik, Törökországban pedig a házban tartják. Egyes helyeken a köldökzsinórt megeszik, egyrészt a kólika kezelésére, másrészt, hogy összekösse az újszülöttet a család többi tagjával.

Egyes népcsoportok az újszülött ikertestvéreként tekintenek a placentára, és a rituáléik is arra koncentrálnak, hogy megtartsák a köztük lévő mágikus köteléket.

Malin úgy tartják, hogy a méhlepény hatással van a baba kedélyére, és akár meg is betegítheti. A placentát megmossák, kiszárítják, majd az apa egy kosárban eltemeti.



Kambodzsában a placentát óvatosan egy banánlevélbe csomagolják, három napra az újszülött mellé teszik, majd eltemetik.

Dél-Amerika egyes területein, valamint Koreában és a Madagaszkártól keletre lévő Réunionon a méhlepényt elégetik a gyermek születése után, így téve semlegessé minden esetleges ártó hatást.

Új-Zélandon a maoriknál az a szokás, hogy a méhlepényt addig nem ássák el, amíg a szülők meg nem találták azt a helyet, ahol a gyereküket szeretnék felnevelni. Ha éppen költözés előtt állnak, akkor addig konzerválják a méhlepényt, amíg nem tudják elásni az új otthonuk kertjében.   

A nyugati kultúrákban is egyre több helyen használják a méhlepényt gyógyszerként, immunerősítőként. Van, ahol nyersen, apró darabokban, máshol lefagyasztott állapotban, vagy megsütve, megszárítva, porítva, homeopátiás készítményként adagolva fogyasztják. Bátran adagolják nemcsak az újszülött gyermeknek, a frissen szült nőnek, hanem bárkinek, akinek a családban életerőre, gyógyító erőre van szüksége.

Előfordul, hogy művészi alkotások is készülnek a lepényből: a magzati oldalon kirajzolódó erek az Életfa motívumait adják, ha papírra nyomtatják. A magzatburok pedig egy nagyon finom, áttetsző, hártyás anyag, amelyet kis keretre feszítenek, és ha megszárad, óvatosan - hogy el ne szakadjon - képet festenek rá.

Megenni a méhlepényt - Új trend?

Novák Julianna


Novák Julianna
Dúla, szülésfelkészítő, mentálhigiénés szakember, fókusztréner és perinatális szaktanácsadó

Elérhetőségem:
Honlap: http://www.szulosuli.hu
             http://www.module.hu
             http://www.tavam.hu

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Életét vesztette Sallai Nóra ötéves kisfia az autóbaleset következtében

Életét vesztette Sallai Nóra ötéves kisfia az autóbaleset következtében

Szeptember 27-én történt a súlyos karambol, melyben Sallai Nóra színésznő és kisfia életveszélyes sérüléseket szenvedett - azóta kórházban ápolták őket. A szörnyű baleset mára azonban felfoghatatlan tragédiává változott.
Október 2024-ben is a látás hónapja

Október 2024-ben is a látás hónapja

A látás hónapját minden évben megrendezik világszerte, így Magyarországon is. A látás hónapjának kezdetben elsősorban az optikai látásjavítás (szemüveg- és kontaktlencse-viselés) volt a fő témája. Az évek során azonban a látás, elsősorban a látásélesség megőrzésének és javításának figyelemfelhívó hónapja lett. Professzor Dr. Holló Gáborral, a Szemészeti Központ vezetőjével, glaukóma specialistájával a mai alkalommal a 2024. évben is aktuális látásmegőrzéséről és az éleslátást leginkább veszélyeztető betegségekről, valamint ezek korai felismeréséről beszélgettünk.
Minden ultrafeldolgozott élelmiszer káros? A dietetikus válaszol

Minden ultrafeldolgozott élelmiszer káros? A dietetikus válaszol

Egyre többet hallani az ultrafeldolgozott élelmiszerek veszélyeiről, a tájékozottabbak egyenesen a szív-érrendszer legnagyobb ellenségeinek tekintik azokat. Ugyanakkor érdemes tudni, hogy ezek az élelmiszerek nem mind ugyanolyan feldolgozással készülnek, és bizonyos típusaik akár még csökkenthetik is a kardiológiai kockázatokat. Czakó Bettina, a Kardioközpont dietetikusa, okleveles táplálkozástudományi szakember MSc egy új elemzés kapcsán beszélt a témáról.
Csúnyán köhög a gyermek: mi a teendő?

Csúnyán köhög a gyermek: mi a teendő?

"Csúnyán köhög" - panaszolják aggódva a szülők, amikor náthás és napok óta köhögő gyermekeikkel felkeresik az orvost. Dr. Mezei Györgyi, a Tüdőközpont gyermektüdőgyógyász, allergológus és klinikai immunológus szakorvosa arra hívja fel a figyelmet, hogy a vírusfertőzésekkel együtt járó köhögés 3-4 hétig is fennállhat.
Mennyit tudunk a szem egészségéről?

Mennyit tudunk a szem egészségéről?

Legtöbben jobban félünk a látásvesztéstől, mint a rák, a stroke, a szívbetegség és más súlyos betegségek kialakulásától, legalábbis erre mutatnak rá különböző nemzetközi tanulmányok. Bár azt feltételezzük, hogy jól ismerjük a jó látás megőrzéséhez szükséges tudnivalókat, valójában a többségnek csekély a tudása ezen a területen. Ez az ismerethiány pedig növeli egy-egy szembetegség kialakulásának kockázatát.
A szerkesztő ajánlja