SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEKHÚSVÉT

A méhlepényhez kapcsolódó rituálék a nagyvilágban

Novák Julianna [cikkei] - 2011-09-21
A világ egyes tájain mágikus erőt tulajdonítanak a baba megszületése után már fölöslegessé vált szerveknek, így ezek a születéssel kapcsolatos rituálék alapját képezik.

placentaMiután elvágták a köldökzsinórt, a méhlepénnyel együtt gyakran temetik el egy frissen ültetett facsemete, mint például kókusz, pálma vagy avokádó fa alá. Úgy tartják, hogy a facsemete növekedése párhuzamos lesz a gyermekével, jelzi annak egészségi állapotát, életerejét. Egy másik szokás szerint pedig szerencsehozó talizmánnak tartják meg a köldökzsinór egy darabkáját.

A néphagyomány szerint egyes helyeken almafát ültetnek a kislányok, és körtefát a kisfiúk elásott méhlepénye fölé.

A keleti kultúrában a köldökzsinórt legalább 24 órán át nem vágják el, ezzel biztosítva az újszülött számára a tudat ébredését, a fokozatos és lassú átmenetet a benti és kinti világ között. Ezt lótusz-szülésnek nevezik.

Indiában és Mexikóban a köldökzsinórt a gyermek nyakába teszik, Törökországban pedig a házban tartják. Egyes helyeken a köldökzsinórt megeszik, egyrészt a kólika kezelésére, másrészt, hogy összekösse az újszülöttet a család többi tagjával.

Egyes népcsoportok az újszülött ikertestvéreként tekintenek a placentára, és a rituáléik is arra koncentrálnak, hogy megtartsák a köztük lévő mágikus köteléket.

Malin úgy tartják, hogy a méhlepény hatással van a baba kedélyére, és akár meg is betegítheti. A placentát megmossák, kiszárítják, majd az apa egy kosárban eltemeti.



Kambodzsában a placentát óvatosan egy banánlevélbe csomagolják, három napra az újszülött mellé teszik, majd eltemetik.

Dél-Amerika egyes területein, valamint Koreában és a Madagaszkártól keletre lévő Réunionon a méhlepényt elégetik a gyermek születése után, így téve semlegessé minden esetleges ártó hatást.

Új-Zélandon a maoriknál az a szokás, hogy a méhlepényt addig nem ássák el, amíg a szülők meg nem találták azt a helyet, ahol a gyereküket szeretnék felnevelni. Ha éppen költözés előtt állnak, akkor addig konzerválják a méhlepényt, amíg nem tudják elásni az új otthonuk kertjében.   

A nyugati kultúrákban is egyre több helyen használják a méhlepényt gyógyszerként, immunerősítőként. Van, ahol nyersen, apró darabokban, máshol lefagyasztott állapotban, vagy megsütve, megszárítva, porítva, homeopátiás készítményként adagolva fogyasztják. Bátran adagolják nemcsak az újszülött gyermeknek, a frissen szült nőnek, hanem bárkinek, akinek a családban életerőre, gyógyító erőre van szüksége.

Előfordul, hogy művészi alkotások is készülnek a lepényből: a magzati oldalon kirajzolódó erek az Életfa motívumait adják, ha papírra nyomtatják. A magzatburok pedig egy nagyon finom, áttetsző, hártyás anyag, amelyet kis keretre feszítenek, és ha megszárad, óvatosan - hogy el ne szakadjon - képet festenek rá.

Megenni a méhlepényt - Új trend?

Novák Julianna


Novák Julianna
Dúla, szülésfelkészítő, mentálhigiénés szakember, fókusztréner és perinatális szaktanácsadó

Elérhetőségem:
Honlap: http://www.szulosuli.hu
             http://www.module.hu
             http://www.tavam.hu

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

A ferde testhelyzetben való alvás előnyei

A ferde testhelyzetben való alvás egy enyhén döntött fekvőfelület révén hasznosítja a gravitációt. Az ötlet nem újkeletű: bizonyos állatfajok és már az ókori egyiptomiak is felismerték, hogy a fej kissé megemelt helyzete sokszor előnyösebb. A modern tudomány pedig megerősíti, hogy a 3,5-5 fokos szöggel megemelt ágy segítheti a jobb alvást, a regenerációt és a méreganyagok eltávolítását.

Egy anya megkéselte 11 éves fiát egy Disneyland-i kirándulás után

A szülői szeretetnek a világ legbiztonságosabb helyét kellene jelentenie egy gyermek számára. Tragikus módon azonban előfordul, hogy éppen a gondviselők okoznak fájdalmat. Nemrégiben egy anya állítólag halálra késelte 11 éves fiát egy Disneyland-i kirándulást követően.

Fiatal édesanya tragédiája: agyvérzés következtében hunyt el a szülés után

Megdöbbentő tragédia rázta meg a nyíregyházi közösséget: egy 22 éves kismama életét vesztette nem sokkal gyermeke születése után. Az eset körülményeit jelenleg is vizsgálják a hatóságok és az egészségügyi szakemberek.​

Életmentés-Elsősegély Egészségügyi vészhelyzetben

Az elsősegélynyújtás és az életmentő beavatkozások kapcsán gyakran felmerül a kérdés, hogy "Miért kellene ezt tudnom? Nem vagyok egészségügyi szakember!" Erre a válasz egyszerű: a váratlan események nem válogatnak szakmai háttér vagy felkészültségi szint szerint.

Évente 5 ezren halnak meg itthon vastagbélrákban, pedig szűréssel megelőzhető lenne a betegség (VIDEÓVAL)

Ugrásszerű növekedést mutat az utóbbi évtizedekben a vastag- és végbéldaganatok száma: Magyarországon mintegy kilencezer új vastagbéldaganatot diagnosztizálnak évente, és ez a második leggyakoribb halált okozó daganatos betegség, amely évente mintegy ötezer ember életét követeli. A már kialakult daganat felismerése mellett a betegség meg is előzhető az időben elvégzett vastagbéltükrözéssel (kolonoszkópia), és a daganatos elfajulásra hajlamos polipok eltávolításával. A Semmelweis Egyetem legújabb oktatóvideója azt mutatja be, hogyan kell a vizsgálatra felkészülni, mi történik a vastagbéltükrözés során, és mire kell számítani azt követően.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja