SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Fájjon vagy ne fájjon? (Cikkíró pályázatra beküldött írás)

Teklesz Zsuzsanna [cikkei] - 2011-04-29
Fájjon vagy ne fájjon? Kérjünk epidurális érzéstelenítést vagy ne kérjünk? Írásomat azoknak szánom, akik nem tudnak döntést hozni arról, hogy teljes egészében átéljék-e a szüléssel járó fájdalmakat vagy könnyítsenek magukon és születendő gyermekükön, kockáztatva ezzel azt, hogy nem ismerik meg pontosan, mit ad a természet.
Fájjon vagy ne fájjon? (Cikkíró pályázatra beküldött írás)

Anya szemmel az epidurális érzéstelenítésről



Én kétszer szültem. Mindkétszer epidurális érzéstelenítéssel. Első gyermekem születése előtt én sem tudtam eldönteni, majd a nyolcadik hónapban azt kérdezte az orvosom: Ha elmegy a fogorvoshoz, kér fájdalomcsillapítót? Azt válaszoltam, hogy természetesen. Na látja. - mondta ő. Ha egyszer az orvostudomány rájött, hogy hogyan segíthetünk a szülő nőknek, akkor maga miért ne élne ezzel a lehetőséggel. Többé nem volt kérdés, hogyan döntsek. Tudom, sokan úgy érzik, át kell élniük a fájdalmakat is ahhoz, hogy megtudják milyen szülni, hogy átélhessék igazán, milyen érzés világra hozni a gyermeküket. Megértem őket, de utólag mégis azt mondom, nem érzem, hogy bármiről is lemaradtam volna. Mindkét gyermekemet nagyon szépen szültem. Könnyű volt, harmonikus, jó kedvű, és ami talán a legfontosabb, minden pillanata átélhető. Nem voltam kimerült, nem voltak elviselhetetlen fájdalmaim. Megőriztem emberi méltóságomat. Az orvosommal és a szülésznőmmel úgy tudtam beszélgetni, mint a játszmában egyenrangú fél. Nem a megváltást vártam tőlük. Élveztem minden pillanatot. Életre szóló élmény volt. Most megpróbálok a tapasztalataim alapján eloszlatni néhány tévhitet, ami miatt sokan tartanak az epidurális érzéstelenítéstől: - Nem igaz, hogy az érzéstelenítést a vajúdás elején kapjuk, így semmit nem érzékelünk abból, milyen is a szülési fájdalom. Sok-sok óra eltelik, elviselhető fájdalmakkal, mikor beadják az érzéstelenítőt. - Nem valószínű, hogy rosszul adják be, mert azok az orvosok, akik ezt beadhatják, komoly képzésen vettek részt erre vonatkozólag, tehát nagyon kicsi az esélyük, hogy hibázzanak. Maga a művelet egyáltalán nem fájdalmas. Előtte kapunk egy érzéstelenítő injekciót, ami kicsit feszít, de utána már semmit nem érezni. Ha nehezen találja el az orvos a megfelelő helyet (nekem a második gyermekem születésénél így volt), akkor is csak kellemetlenséget érezni, nem fájdalmat. - Tévhit, hogy kínzó fejfájás jön a szülés után. Az egy másik gerincközeli érzéstelenítésnél fordulhat elő, a spinális érzéstelenítésnél. - Nem igaz, hogy a tolófájásokat nem érezni és ezért hosszabb a kitolási szakasz. A tolófájásoknál már nem adnak érzéstelenítőt. Így azt mi is pontosan érezzük, csak nem a kimerültség lesz úrrá rajtunk, hanem az, hogy most kell "dolgozni", most kell mindent beleadni és így az a fájdalom csak segítség. A kitolás pedig egyáltalán nem tart sokáig. Én első gyerekemet négy nyomással, a másodikat pedig kettővel hoztam a világra. Végezetül - amellett, hogy természetesen megértem, aki nem kér epidurális érzéstelenítést - minden szülő nőnek csak ajánlani tudom. Nem érzem, hogy kimaradt volna az életemből a szülés élménye és nem érzem, hogy gyengébb vagy rosszabb anya lennék attól, hogy a szülésnek ezt a formáját választottam.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Életét vesztette Sallai Nóra ötéves kisfia az autóbaleset következtében

Életét vesztette Sallai Nóra ötéves kisfia az autóbaleset következtében

Szeptember 27-én történt a súlyos karambol, melyben Sallai Nóra színésznő és kisfia életveszélyes sérüléseket szenvedett - azóta kórházban ápolták őket. A szörnyű baleset mára azonban felfoghatatlan tragédiává változott.
Október 2024-ben is a látás hónapja

Október 2024-ben is a látás hónapja

A látás hónapját minden évben megrendezik világszerte, így Magyarországon is. A látás hónapjának kezdetben elsősorban az optikai látásjavítás (szemüveg- és kontaktlencse-viselés) volt a fő témája. Az évek során azonban a látás, elsősorban a látásélesség megőrzésének és javításának figyelemfelhívó hónapja lett. Professzor Dr. Holló Gáborral, a Szemészeti Központ vezetőjével, glaukóma specialistájával a mai alkalommal a 2024. évben is aktuális látásmegőrzéséről és az éleslátást leginkább veszélyeztető betegségekről, valamint ezek korai felismeréséről beszélgettünk.
Minden ultrafeldolgozott élelmiszer káros? A dietetikus válaszol

Minden ultrafeldolgozott élelmiszer káros? A dietetikus válaszol

Egyre többet hallani az ultrafeldolgozott élelmiszerek veszélyeiről, a tájékozottabbak egyenesen a szív-érrendszer legnagyobb ellenségeinek tekintik azokat. Ugyanakkor érdemes tudni, hogy ezek az élelmiszerek nem mind ugyanolyan feldolgozással készülnek, és bizonyos típusaik akár még csökkenthetik is a kardiológiai kockázatokat. Czakó Bettina, a Kardioközpont dietetikusa, okleveles táplálkozástudományi szakember MSc egy új elemzés kapcsán beszélt a témáról.
Csúnyán köhög a gyermek: mi a teendő?

Csúnyán köhög a gyermek: mi a teendő?

"Csúnyán köhög" - panaszolják aggódva a szülők, amikor náthás és napok óta köhögő gyermekeikkel felkeresik az orvost. Dr. Mezei Györgyi, a Tüdőközpont gyermektüdőgyógyász, allergológus és klinikai immunológus szakorvosa arra hívja fel a figyelmet, hogy a vírusfertőzésekkel együtt járó köhögés 3-4 hétig is fennállhat.
Mennyit tudunk a szem egészségéről?

Mennyit tudunk a szem egészségéről?

Legtöbben jobban félünk a látásvesztéstől, mint a rák, a stroke, a szívbetegség és más súlyos betegségek kialakulásától, legalábbis erre mutatnak rá különböző nemzetközi tanulmányok. Bár azt feltételezzük, hogy jól ismerjük a jó látás megőrzéséhez szükséges tudnivalókat, valójában a többségnek csekély a tudása ezen a területen. Ez az ismerethiány pedig növeli egy-egy szembetegség kialakulásának kockázatát.
A szerkesztő ajánlja