SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

A szülés utáni depresszió megelőzése

Családinet [cikkei] - 2009-05-11
A legfontosabb kérdések, amelyekre figyelni kell a szülés utáni depresszió elkerülése érdekében: szülés utáni segítség, szoptatási tanácsadás, hogyan reagáljunk kisbabánk sírására, szakítsunk időt egymásra is, pihenés.

Lényeges megkülönböztetnünk a baby blues-t és a valódi szülés utáni depressziót. A baby blues jellegzetesen a szülés utáni második és ötödik nap között jelentkezik a nők 80-90%-ánál, szélsőséges érzelmek rövid periódusai jellemzik. A szülés utáni depresszió (PPD) ezzel ellentétben a szülés után 4-8 héttel alakul ki (időnként még később az első év folyamán), és több mint egy évig is eltarthat. PPd a kismamák 10-16%-át érinti.

A szülés utáni depresszió tünetei igen széles skálán mozognak, ingerlékenység, rendszeres sírás, kiszolgáltatottság- és reménytelenség érzése, energia- és motiváció hiány, étvágytalanság, alvás zavar, szex iránti érdeklődés hiánya, és az érzés, hogy képtelenek vagyunk megbírkózni az új feladatokkal. Az aggodalom gyakran a kisbaba iránti érzelmek elmaradása formájában jelentkezik, ami miatt bűntudat és önvád alakul ki.

A szülés utáni depresszió komolyan hathat az újszülöttre is. Számos tanulmány kimutatta az összefüggést az anya depressziója és a gyermek későbbi fejlődési problémái között. Ilyenek lehetnek: viselkedési zavar, rossz egészség, bizonytalanság a kötődésben és depresszió. A szülés utáni depresszióban szenvedő édesanyák gyógyulási esélyei igen jók, ha a diagnózis korán megtörténik, és elkezdődik a kezelés. Ha késik a kezelés, a depresszió elhúzódhat. Gyakran egy rövid pszichoterápia is segít!

A PPD esetében is a megelőzésre kell a hangsúlyt helyezni, és ebben létfontosságúak a szociális tényezők. Néhány jó tanács: szervezzünk szülés utánra segítséget, keressünk szoptatásban tanácsadót, reagáljunk kisbabánk sírására, tartsunk fenn időt egymás számára és pihenjünk.

Szervezzünk szülés utánra segítséget!

Újdonsült édesanyaként 3-4 hétig segítségre van szükségünk a háztartásban, főzésben, hogy módunk legyen jó kapcsolatot kiépíteni kisbabánkkal, és beállítani az etetéseket.
Manapság a partnerek gyakran kivesznek egy-két hét szabadságot a baba születése után, de a nagymamák vagy barátok is beugorhatnak néhány napra. Ezek a segítségek semmiképpen sem lebecsülendők, de előfordulhat, hogy a viszonylag rövid idő, nem bizonyul elegendőnek, hogy igazán megismerkedjünk újszülött babánkkal.

Ezért bíztatjuk a szülőket, hogy vegyék számításba az otthoni segítség egyéb lehetőségeit is. Jelentős változást hozhat az anya és a kisbaba életébe is, ha hetente három-öt nap segítségnek fogad a család  három órára  egy tinédzsert vagy egy idősebb asszonyt. Ezenkívül sok városban vannak szülés utáni doulák is. Kérjünk ajánlást a védőnőnktől vagy más egészségügyi dolgozótól.


Keressünk szoptatási tanácsadót!

A legtöbb közösségben a sikeresen szoptató anyák hasznos segítséget nyújthatnak egy új kismamának. Sok helyen rendelkezésre állnak szoptatási tanácsadók is.

Reagáljunk kisbabánk sírására!

Ha kisbabánk sírása stresszel minket, egy hordozókendő segítségével tartsuk őt testközelben. Egy tanulmány szerint, ha három hetes babákat etetéstől és sírástól függetlenül naponta három órát testközelben tartottak, 50%-kal kevesebbet sírtak (különösen az esti órákban) mint azok, akiknek kimaradt ez a plusz három óra. Egy másik tanulmány kimutatta, ha az édesanya 90 másodpercen belül reagál a baba sírására, a sírás hamarabb abbamarad. Ha az anya tovább vár, gyakran hosszabb nyugtatgatásra van szükség, hogy a baba befejezze a sírást. 

Tartsunk fenn időt egymás számára!

Fontos, hogy az édesanya és az édesapa is rendszeresen beszélhessen érzéseiről és problémáiról. Segíthet az "ötperces szabály": minden este kap mindkét szülő öt percet, hogy elmondhassa aznapi érzéseit, gondolatait, amit a másik figyelmesen végighallgat.

Pihenjünk!

Néhány szülőnek segít a meditáció, relaxáció - bizonyos lélegzési technikákon alapuló pihenés; másoknak fizikai aktivitásra van szükségük, hogy megszabaduljanak a stressztől. Relaxációs folyamatok, mint "imagery" vagy önhipnózis szintén csökkentheti a napi feszültséget.
 

Fotó: www.foter.com

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

"Ez egy csoda, hogy ő itt van" - Gryllus Dorka nem számított rá és észre sem vette, hogy 47 évesen újra babát vár

Gryllus Dorka, a népszerű színésznő őszintén mesélt családi életéről és váratlan terhességéről Kadarkai Endre "Nőszintén" című műsorában. A most 52 éves színésznő elárulta, hogy 47 évesen, amikor már lemondott a gyermekvállalás lehetőségéről, hatalmas meglepetésként érte, hogy ismét babát vár.

Tragédia Győr mellett: Gyógyíthatatlan beteg volt a gyermek, akivel az anyja a vonat elé lépett

Győr közelében, Ménfőcsanak mellett egy 41 éves nő végzetes döntést hozott: péntek este karjában hároméves kisfiával egy száguldó vonat elé lépett. A környékbelieket sokkolta az eset, amelyet egyesek szerint az anya kétségbeesése váltott ki, mivel gyermeke gyógyíthatatlan betegséggel küzdött. Az asszony vélhetően tudatosan választotta ki a helyszínt, ahol a vonatok nagy sebességgel haladnak, és ahol nem maradt esély a túlélésre.

Tragédia Tatabányán: öngyilkos lett egy általános iskolás diák

A rendőrség közigazgatási eljárás keretében nyomozást indított az ügy kivizsgálása érdekében.

Élelmiszerek, amelyek felerősíthetik a menopauza tüneteit

A táplálkozás nagy jelentőségű lehet a menopauza tüneteinek enyhítésében, a csontritkulás, a hízás és más negatív egészségi következmény mérséklésében. De nemcsak arra érdemes figyelni, mi legyen a tányéron, hanem arra is, mit érdemes elkerülni. Imre Noémi, a Nőgyógyászati Központ dietetikusa, okleveles táplálkozástudományi szakember Msc ez utóbbi témáról beszél.

Most érdemes kivizsgáltatni a pollenallergiát!

Akár már februárban is jelentkezhetnek a szezonális pollenallergia tünetei, de még nem késő, hogy kivizsgáltassuk magunkat. A szezont a mogyoró virágzása nyitja, majd azt követi az éger, a kőris, a nyír, a nyár és a tölgy. A bőrön végzett úgynevezett prick-tesztet érdemes a tünetmentes időszakban és az antihisztamin készítmények szedése előtt elvégeztetni - mondja dr. Kraxner Helga, a Semmelweis Egyetem Fül-Orr-Gégészeti és Fej-Nyaksebészeti Klinika adjunktusa.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja