SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

A férfi meddőségről

Kókai Kata [cikkei] - 2005-10-03
Míg korábban, az orvostudomány fejlődésének kezdetén még úgy vélték, csupán a nők lehetnek terméketlenek, ma már tudjuk, ez a probléma a férfiakat is ugyanolyan mértékben érinti.

Hazánkban a párok mintegy 18 százaléka gyermektelen. Ennek oka a férfi, vagy a nő meddősége. Normál esetben védekezés nélkül egy éven belül szinte biztosan bekövetkezik a gyermekáldás. Amennyiben mégsem történik meg a megtermékenyülés, érdemes szakorvoshoz fordulni. Amellett, hogy a meddőséget általában szervi problémák okozzák, sokat befolyásol az életvitel, a mentális állapot. A dohányzás ugyanolyan mértékben csökkentheti a termékenységet, mint a túlzott stressz.

Amennyiben egy éven belül nem következik be a megtermékenyülés, érdemes szakember segítségét kérni. A kivizsgálásokon mindkét fél részt vesz, így reálisan megállapítható, miért maradt el a gyermekáldás. Férfiak esetében a vizsgálatot andrológus végzi el. Első sorban a nemi szerv fizikai állapotát vizsgálják. Amennyiben nem áll fenn szervi probléma lehetősége, a spermiumok számát, mozgékonyságát, s jellemzőit is megvizsgálják.

1992-ben egy tudományos vizsgálat során megállapították, hogy az vizsgált egészséges populáció spermiumszáma mintegy 50 százalékkal csökkent. Ebből is látható, hogy a férfiak nemzőképtelensége, vagy nemzési nehézségei legalább olyan gyakoriak, mint a nőknél fellelhető meddőség. Amellett, hogy általában egy év sikertelen próbálkozás után érdemes szakorvos segítségét kérni, figyelembe kell venni az egyéni alkatok eltérőségét is. Néhány sikertelen próbálkozás nem jelent feltétlenül meddőséget.

Alacsony spermiumszám

Az alacsony spermiumszámnak rengeteg oka lehet. Okozhatja ugyanúgy a dohányzás, mint egy influenza. A probléma a betegség elmúltával, vagy a káros szokás elhagyásával megszüntethető. Férfiak esetében a különböző gyógyszerek, illetve maga a környezet is hatással lehet a spermium termelődésére. Az állandó magas hőmérséklet, a stressz egyaránt csökkenthetik a termékenységet.

A mozgási sebesség

A spermiumok mozgási sebessége legalább olyan fontos szerepet kap a megtermékenyítésben, mint azok száma. Amennyiben a „sebességgel” nincs probléma, alacsony spermiumszám esetén is létrejöhet a terhesség. Mozgásukat egytől négyig tartó skálán osztályozzák. A kisebb mozgékonyságot ugyanúgy okozhatják betegségek, mint más környezeti tényezők.

A meddőség lelki okai

Számos fizikai tényező mellett a lelki okok is befolyásolhatják a meddőséget. Előfordulhat, hogy egy férfi sportol, egészségesen táplálkozik, minden káros szenvedélytől mentes, mégsem képes a gyermeknemzésre. Az első intő jel az erekciós probléma. Ehhez a folyamathoz nyugalmi állapot szükséges, hogy az autonóm idegrendszer ezt irányító része megfelelően működjön.

Stressz hatására (legyen szó látványos idegességről, vagy elfojtott problémákról) merevedési zavarok következhetnek be. Amennyiben a férfi hosszabb időn át ki van téve a termékenységet gátló tényezőknek (stressz, dohányzás, stb.), az állandó sikertelenség önértékelési problémákhoz, depresszióhoz vezethet. Mivel azonban maga a depresszió is gátolhatja a termékenységet, nem érdemes saját tehetetlenségként, hibaként kezelni a gyermektelenséget. Első lépésként javasolt egy szakorvos (igény szerint emellett akár homeopátiás orvos) felkeresése. Ma már számtalan módszerrel orvosolható a probléma, s a kezelések természetes módszerekkel (masszázs, akupunktúra, természetgyógyászat) is kiegészíthető.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja