SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Az éltető anyatej

Kókai Kata [cikkei] - 2006-10-02
Sokat hallhattunk már az éltető anyatejről, mellyel nem véletlenül ajándékozott meg minket a természet.
Az éltető anyatej

Mindig egyfajta csodaként emlegetjük az anyatejet, s kiemeljük a szoptatás fontosságát. Nem csoda, hiszen ez a természet egyik legnagyobb ajándéka. A mesterséges tápanyagokkal szemben önmagától igazodik a babák igényeihez, mennyisége, sűrűsége, s tápanyag tartalma is eszerint változik. Léteznek ajánlott időtartamok, ameddig egy baba igényli az anyatejet, de leginkább magán az édesanyán múlik, mennyi ideig tudja, vagy szeretné kizárólag anyatejjel táplálni gyermekét.

Miért pont anyatej?

Sajnos napjainkban akadnak olyanok akik nem akarnak, de olyanok is, akik adottságaik révén nem tudnak szoptatni. Egyesek akár évekig is táplálhatják gyermeküket anyatejjel, míg mások teje már néhány hónap után elapad. Azt azonban mindenképpen meg kell említeni, ameddig egy anyának lehetősége van rá, hogy anyatejjel táplálja gyermekét, addig nem szabad engedni a tápszer csábításának.

Bár a modern anyatej pótló készítmények sokkal biztonságosabbak és jobbak mint elődeik, mégsem egyenlőek az anyatejjel. A baba első évében a központi idegrendszer különösen érzékeny a táplálékokra, s az anyatej az egyetlen létező táplálék, mely maradéktalanul kielégítheti a baba szervezetének igényeit.

Tápszer- minél később, annál jobb


Mindenki által elfogadott tény, hogy az anyatej a legjobb, minden igényt kielégítő élelmiszer egy baba számára. A modern korban azonban egyre több készítmény véli helyettesíteni azt. A tápszer ugyan csodálatos találmány, hiszen azok számára, akiknek korának elapad a teje, nem csak nélkülözhetetlen, de életmentő is lehet. Viszont nem szabad átesni a ló túloldalára, a tápszer csak akkor jó, ha nincs más választás- vagy a baba elég nagy már.

Általában fél éves kortól javasolják a hozzátáplálást, mely történhet tápszerrel, szilárdabb tápanyagokkal is. A gyakorlat azonban azt mutatja, hogy nem lehet egyértelműen meghatározni azt az időpontot, amikor elérkezik más tápanyagok bevezetésének az ideje. Hagyni kell, hogy az apróság maga döntse el, mikor van szüksége az anyatej mellett más táplálékra is.

Szoptatás és gyógyszerek

Sajnos adódhatnak olyan esetek, amikor a kismama akarata ellenére is kénytelen gyógyszerhez nyúlni. A modern készítmények között természetesen akad számtalan olyan szer, amely nem befolyásolja a szoptatást, de akadnak olyan készítmények is, melyek szedése során egyes összetevők bekerülhetnek az anyatejbe.

Fontos megemlíteni, hogy a várandósság alatt szedhető gyógyszerek nem egyenlők a szoptatás alatt szedhető készítményekkel. Terhesség alatt szedhető gyógyszerek lebomlanak, mielőtt a magzathoz kerülnének, szoptatás idején azokban ezen gyógyszerek nagy részének hatóanyagai az anyatejbe is bekerülhetnek.

Tehát szoptatás idején veszélyes és tilos olyan készítményeket fogyasztani, melyekről nem kérjük ki szakértő véleményét. Legyen szó gyógynövényről vagy kemikáliáról, mindenképpen ki kell kérni a háziorvos, vagy gyógyszer véleményét.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.

A szerkesztő ajánlja