SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Az éltető anyatej

Kókai Kata [cikkei] - 2006-10-02
Sokat hallhattunk már az éltető anyatejről, mellyel nem véletlenül ajándékozott meg minket a természet.

Mindig egyfajta csodaként emlegetjük az anyatejet, s kiemeljük a szoptatás fontosságát. Nem csoda, hiszen ez a természet egyik legnagyobb ajándéka. A mesterséges tápanyagokkal szemben önmagától igazodik a babák igényeihez, mennyisége, sűrűsége, s tápanyag tartalma is eszerint változik. Léteznek ajánlott időtartamok, ameddig egy baba igényli az anyatejet, de leginkább magán az édesanyán múlik, mennyi ideig tudja, vagy szeretné kizárólag anyatejjel táplálni gyermekét.

Miért pont anyatej?

Sajnos napjainkban akadnak olyanok akik nem akarnak, de olyanok is, akik adottságaik révén nem tudnak szoptatni. Egyesek akár évekig is táplálhatják gyermeküket anyatejjel, míg mások teje már néhány hónap után elapad. Azt azonban mindenképpen meg kell említeni, ameddig egy anyának lehetősége van rá, hogy anyatejjel táplálja gyermekét, addig nem szabad engedni a tápszer csábításának.

Bár a modern anyatej pótló készítmények sokkal biztonságosabbak és jobbak mint elődeik, mégsem egyenlőek az anyatejjel. A baba első évében a központi idegrendszer különösen érzékeny a táplálékokra, s az anyatej az egyetlen létező táplálék, mely maradéktalanul kielégítheti a baba szervezetének igényeit.

Tápszer- minél később, annál jobb


Mindenki által elfogadott tény, hogy az anyatej a legjobb, minden igényt kielégítő élelmiszer egy baba számára. A modern korban azonban egyre több készítmény véli helyettesíteni azt. A tápszer ugyan csodálatos találmány, hiszen azok számára, akiknek korának elapad a teje, nem csak nélkülözhetetlen, de életmentő is lehet. Viszont nem szabad átesni a ló túloldalára, a tápszer csak akkor jó, ha nincs más választás- vagy a baba elég nagy már.

Általában fél éves kortól javasolják a hozzátáplálást, mely történhet tápszerrel, szilárdabb tápanyagokkal is. A gyakorlat azonban azt mutatja, hogy nem lehet egyértelműen meghatározni azt az időpontot, amikor elérkezik más tápanyagok bevezetésének az ideje. Hagyni kell, hogy az apróság maga döntse el, mikor van szüksége az anyatej mellett más táplálékra is.

Szoptatás és gyógyszerek

Sajnos adódhatnak olyan esetek, amikor a kismama akarata ellenére is kénytelen gyógyszerhez nyúlni. A modern készítmények között természetesen akad számtalan olyan szer, amely nem befolyásolja a szoptatást, de akadnak olyan készítmények is, melyek szedése során egyes összetevők bekerülhetnek az anyatejbe.

Fontos megemlíteni, hogy a várandósság alatt szedhető gyógyszerek nem egyenlők a szoptatás alatt szedhető készítményekkel. Terhesség alatt szedhető gyógyszerek lebomlanak, mielőtt a magzathoz kerülnének, szoptatás idején azokban ezen gyógyszerek nagy részének hatóanyagai az anyatejbe is bekerülhetnek.

Tehát szoptatás idején veszélyes és tilos olyan készítményeket fogyasztani, melyekről nem kérjük ki szakértő véleményét. Legyen szó gyógynövényről vagy kemikáliáról, mindenképpen ki kell kérni a háziorvos, vagy gyógyszer véleményét.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja