SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Babamasszázs alapfokon

Kókai Kata [cikkei] - 2006-02-22
A babamasszázs az egyik legnagyszerűbb dolog, amit gyermekeink ápolása során alkalmazhatunk.

Nem csak a kicsik, de a szülők nagy örömére is szolgál a babamasszázs, hiszen nem csak a fájdalmak enyhíthetőek segítségével, de a baba-szülő kapcsolatot is szorosabbá teszi. A masszázs erősíti a babák immunrendszerét, fokozza a vérkeringést s az izomzatot is erősíti. Nem igényel nagyobb szakismeretet, csupán egy kevés odafigyelést és előkészületet.
 

A babamasszázs kellékei, előkészületek:
 

  • A szoba mindig legyen elég meleg, hiszen a csecsemő ruha nélkül lesz a masszázs idején. Az is jó megoldás, ha mindig csak a masszírozandó testrészt hagyjuk szabadon, a baba többi testrészét pedig törölközővel letakarjuk.
  • A masszírozáshoz kell találni egy sík, könnyen takarítható felületet, ahol kényelmesen elvégezhetjük a masszázst (pl. pelenkázó asztal vagy törölközővel letakart ágy).
  • Mindig készítsünk elő tiszta pelenkát és ruhát, melyre masszírozás után a babára adhatunk.
  • A masszírozáshoz mindig olajat kell használni, így a bőrfelület nem sérül meg, s a mozdulatok is könnyebbé válnak. Ügyelni kell rá, hogy ne tartalmazzon káros anyagokat, hiszen az olaj egy része felszívódik a baba bőrében, másik része pedig a kezéről akár a szájába is kerülhet. Erre a célra már számtalan káros anyagoktól mentes, bio masszázsolajat fejlesztettek ki.
  • Az olajat nem szabad közvetlenül a baba bőrére locsolni, hiszen először még hideg lehet. Mindig el kell oszlatni a tenyerünkön és rövid ideig összedörzsölni a kezünket, hogy átvegye a test hőmérsékletét.

A babáknak ez a fajta érintés még teljesen új, így változóan reagálhatnak. Egyesek már az első masszázs alkalmával felfedezik annak kellemességét, míg mások hevesen viselkedhetnek. A szülőnek oda kell figyelnie a gyerek visszajelzéseire, hiszen a baba kimutatja, mi az, amit szeret, és mi az, amit inkább elkerülne.

A babák könnyen átveszik a szülő hangulatát, így ha az anyuka éppen feszült, vagy nincs kedve a masszázshoz, nem is érdemes belekezdeni. A legfontosabb, hogy mindig nyugodt, a baba által már jól ismert környezetben végezzük a masszázst.
 

Lábmasszázs

Fontos, hogy csak az egyik láb teljes masszírozása után lássunk hozzá a másik lábhoz. Elsőként gyengéden dörzsöljük be a bőrbe a masszázs olajat. A hüvelykujjunkkal körkörös mozgást végezve haladjunk a csípőtől egészen a bokáig. A talp masszírozásánál szintén alkalmazzunk gyengéd körkörös mozdulatokat, majd ujjunkat óvatosan húzzuk egészen a lábujjak végéig. Ugyanezt végezzük el a másik lábon is.
 

A pocak masszírozása

Ezen a területen különösen óvatosan kell masszírozni. Oszlassunk el egy kevés, a kezünkben megmelegített olajat a baba hasán, egészen a pelenka vonaláig. Ujjainkat teljesen fektessük rá pocakjára, és a köldöktől kifelé haladva körkörösen masszírozzuk a hasat (leginkább a simogatásra hasonlító mozdulat, de ez esetben csak az ujjainkat használjuk, tenyerünket nem). A pocak masszírozása nem csak jó hangulatot biztosít a babának, de emésztését is segíti.
 

Hátmasszázs

A baba hátának masszírozása során először az egyik, majd a másik oldalt kell masszírozni. Fontos, hogy mindig csak az izmos, húsos részeket masszírozzuk, a csontokra, illetve a gerincre soha nem szabad nyomást gyakorolni. Ujjbegyeink segítségével először a hát egyik, majd másik felén föntről lefelé haladva körkörös mozdulatokat végzünk. Végül ujjainkkal fölfelé, majd lefelé egyenes, simító mozgásokat végzünk a nyaktól egészen a derékvonalig.

A babamasszázs könnyen elsajátítható, az egyszerű mozdulatokkal nem csak a baba és szülő közötti kötődés fűzhető szorosabbra, de kellemes kikapcsolódást is jelent. Nem igényel különösebb eszközöket, csupán egy-két törölközőt és némi olajat. A babának még jobb hangulata lesz, ha masszázs közben a szülő mesél neki vagy beszél hozzá. Az egyszerű mozdulatok segíthetnek az immunrendszer és az izmok erősítésében, valamint az emésztés javításában is.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

"Ez egy csoda, hogy ő itt van" - Gryllus Dorka nem számított rá és észre sem vette, hogy 47 évesen újra babát vár

Gryllus Dorka, a népszerű színésznő őszintén mesélt családi életéről és váratlan terhességéről Kadarkai Endre "Nőszintén" című műsorában. A most 52 éves színésznő elárulta, hogy 47 évesen, amikor már lemondott a gyermekvállalás lehetőségéről, hatalmas meglepetésként érte, hogy ismét babát vár.

Tragédia Győr mellett: Gyógyíthatatlan beteg volt a gyermek, akivel az anyja a vonat elé lépett

Győr közelében, Ménfőcsanak mellett egy 41 éves nő végzetes döntést hozott: péntek este karjában hároméves kisfiával egy száguldó vonat elé lépett. A környékbelieket sokkolta az eset, amelyet egyesek szerint az anya kétségbeesése váltott ki, mivel gyermeke gyógyíthatatlan betegséggel küzdött. Az asszony vélhetően tudatosan választotta ki a helyszínt, ahol a vonatok nagy sebességgel haladnak, és ahol nem maradt esély a túlélésre.

Tragédia Tatabányán: öngyilkos lett egy általános iskolás diák

A rendőrség közigazgatási eljárás keretében nyomozást indított az ügy kivizsgálása érdekében.

Élelmiszerek, amelyek felerősíthetik a menopauza tüneteit

A táplálkozás nagy jelentőségű lehet a menopauza tüneteinek enyhítésében, a csontritkulás, a hízás és más negatív egészségi következmény mérséklésében. De nemcsak arra érdemes figyelni, mi legyen a tányéron, hanem arra is, mit érdemes elkerülni. Imre Noémi, a Nőgyógyászati Központ dietetikusa, okleveles táplálkozástudományi szakember Msc ez utóbbi témáról beszél.

Most érdemes kivizsgáltatni a pollenallergiát!

Akár már februárban is jelentkezhetnek a szezonális pollenallergia tünetei, de még nem késő, hogy kivizsgáltassuk magunkat. A szezont a mogyoró virágzása nyitja, majd azt követi az éger, a kőris, a nyír, a nyár és a tölgy. A bőrön végzett úgynevezett prick-tesztet érdemes a tünetmentes időszakban és az antihisztamin készítmények szedése előtt elvégeztetni - mondja dr. Kraxner Helga, a Semmelweis Egyetem Fül-Orr-Gégészeti és Fej-Nyaksebészeti Klinika adjunktusa.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja