SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Apák a babaápolásban

Kókai Kata [cikkei] - 2006-01-31
Amikor egy újszülött érkezik a családba (főként, ha ő az első gyermek), a családi kapcsolatok teljes mértékben megváltoznak. A szülők egy új oldalról is megismerhetik önmagukat, s partnerüket.

Egy párkapcsolatban meg lehet ismerni a másik felet, de soha nem teljes egészében - ehhez egy egész élet is kevés lenne. Amikor végre elérkezik a várva várt pillanat, s megszületik az első baba, a család életvitelében hatalmas változások következnek be. Felborul a megszokott napirend, s mindenki az apró jövevényre koncentrál.

A kisbaba nem csak hatalmas örömöt jelent, de lehetőséget is arra, hogy a két szülő egy teljesen új szemszögből láthassa egymást. Mindannyian magunkkal hozzuk gyermekkori emlékeinket, tapasztalatainkat. Legtöbbször saját családunk nevelési elveit követjük, s eszerint döntjük el milyen szerep jut a gyermeknevelésben apának és anyának.

Néhányan neveltetésüknél fogva úgy gondolják az édesanya játssza a központi szerepet, míg mások szerint az apa szerepe ugyanolyan nagy jelentőséggel bír. A döntés nem kizárólag a magunkkal hozott tapasztalatokon alapul; ma már legtöbben a közös gondozást részesítik előnyben, hiszen a babának mindkét szülő szeretetére, közelségére szüksége van.

Az apák bevonása


Ha a szülők első babájukat gondozzák, számtalan kérdésük merülhet fel. Kezdő szülőként mindenkiben jobban él a félelem; hogyan ápolják gyermeküket, hogy semmiben ne szenvedjen hiányt. Az első babájukat gondozó édesanyák általában magabiztosabbak, könnyebben boldogulnak, mint az édesapák, akik ugyanúgy szeretik gyermeküket, de általában kevesebb tapasztalattal rendelkeznek a babaápolás és gyermeknevelés terén.

Az apák, ha egyáltalán nem rendelkeznek tapasztalattal, olykor nem merik elvállalni a számukra még ismeretlen feladatokat; a baba fürdetését, vagy éppen pelenkázását. Ez esetben az édesanyára vár a feladat, hogy bíztassa partnerét, s megtanítsa mindarra, amit a babaápolásról tudni kell, hiszen az apa is legalább annyira szeretne részt venni a baba gondozásában.

Segítség kezdő apáknak

  •  Támogatni kell az apákat. Az édesapák sokszor munkájuk miatt nem tudnak részt venni a szülésre felkészítő tanfolyamokon, s neveltetésük folytán előfordulhat, hogy soha nem vettek még részt a babaápolásban. Szerencsésebbek azok az édesapák, akiknek rokonságában már volt kisbaba, s lehetőségük adódott a módszerek elsajátítására. Ha azonban az apa teljesen kezdő, az édesanyának kell megtanítania mindent, ami a baba gondozásához szükséges lehet.
     
  • Csak a nők értenek a babaápoláshoz? Az ősidőktől fogva szinte a világ összes népe úgy vélte, a gyermeknevelés az édesanya feladata, a babaápolás pedig egyáltalán nem tartozik a férfiakra, hiszen a nőknek veleszületett képessége a gyermekről való gondoskodás. Ma már tudjuk, hogy mindkét szülő egyenlő szerepet játszik a gyermeknevelésben, s az apák is egyre inkább igénylik, hogy részt vehessenek a babaápolásban. Egyetlen apának sem szabad azt gondolnia, hogy kevésbé ért a gyermek gondozásához.
     
  • Az ellentétek kiegyenlítése. Minden szülő másként gondolkodik a gyereknevelésről. Előfordulhat, hogy már a babaápolást is másként képzelik el. Míg egyik szülő az egyik pelenkát választaná, a másik egy másikat, vagy éppen a baba etetéséről, esetleg alvásáról vélekednek másként. Fontos az elvek egyeztetése, hiszen mindkét szülőnek ugyanannyi joga van beleszólni a gyereknevelésbe. Ha a szülők kompromisszumot kötnek, a gyermeknevelés is könnyebb lesz.
     
  • Az egyedüllétre is szükség van. Mindkét szülőnek egyedül is el kell töltenie egy kevés időt a babával, hogy felfedezze saját "képességeit". Amíg a másik is jelen van, tanácsot lehet kérni tőle, de elengedhetetlen, hogy a szülő akkor is el tudja látni teendőit, ha egyedül van a babával. Az első babánál általában van mit tanulnia a szülőnek - többek között azt, hogyan kontrollálja saját félelmét, aggodalmát.
     
  • A célok egyeztetése. Fontos, hogy a szülők megbeszéljék, milyen elvek alapján szeretnék nevelni gyermeküket. Meg kell vitatni azt is, hogy melyik szülő milyen feladatokat tud ellátni, mikor szeretne egy kevés szabadidőt, és a későbbiekben hogyan képzeli a gyermeknevelést. Sokszor vitatéma lehet az etetés is (pl. mikor kaphat először édességet a gyermek, és egyáltalán szükségesnek tartja-e), amit később a nagyszülőkkel, vagy a többi családtaggal is érdemes megbeszélni.

Mindent összevetve baba és szülő számára az a legjobb, ha mindkét fél kiveszi részét a gyermek gondozásából.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja