SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

A babák fogzása

Kókai Kata [cikkei] - 2005-07-17
Nyűgös, nem tud aludni, vagy éppen étvágytalan.. Minden anyuka tudja, mennyire megviseli a babákat a fogzás időszaka.
A babák fogzása

Bár ez kívülről még nem látszik, a csecsemőknek vannak fogaik, melyek koronája, azaz a később kívül megjelenő része már magzati korban kialakul. Azt tudjuk, hogy a babák csontozatának fejlődése szempontjából rendkívül fontos a terhesség alatti helyes kalcium bevitel. És gyermekkorban is elengedhetetlen, hogy a gyermek ebből megfelelő mennyiséget fogyasszon. De ugyan ki gondolná, hogy a leendő tejfogak erőssége is a terhesség alatt bevitt vitaminoktól és ásványi anyagoktól függ?

A baba megszületése utáni első hónapokban, a szoptatás idején megkezdődik a csontfogak kialakulása is, hiszen életünknek talán ez az egyetlen olyan szakasza, amikor ehhez elegendő mennyiségű kalciumot és foszfort veszünk magunkhoz. Olasz kutatók szerint az anyatej nem csupán a fogak és a csontozat fejlődésében játszik elengedhetetlen szerepet.

A szoptatás segíthet abban is, hogy gyermekünk fogsora szabályos legyen, ugyanis a csecsemők másképpen használják szájizmaikat szoptatás és másképpen cumisüvegből való etetés esetén. Szoptatáskor nyelvüket és ajkukat összeszorítva jutnak a táplálékhoz, míg a mesterséges cumiból csak akkor tudják elfogyasztani a táplálékot, ha azt szájpadlásukhoz préselve szívják. Utóbbi esetben (mivel ez természetellenes) könnyebben alakulhat ki szabálytalan fogsor.


A fogzás legkorábban öt-hat hónapos korban jelentkezik. Mielőtt az első fog kibújna, a baba igyekszik minden elérhető dolgot a szájába venni és rágcsálni. A fogzás igénybe veszi a baba szervezetét, előfordulhat, hogy kissé legyengül, náthás, vagy az íny érzékenysége miatt nem akar enni. Leggyakrabban először az alsó metszőfogak jelennek meg, majd ezt követi a többi. Előfordulhat, hogy a baba éjszaka is felébred, míg ki nem bújnak a fogak. Vigasztaljuk meg, esetleg adjunk neki vizet, ami enyhítheti a fogíny fájdalmát, de ne szoktassuk rá az éjszakai etetésre, mert később sem fogja végigaludni az éjszakát.

Napközben sokat segíthetnek a rágókák, illetve a patikákban számtalan gyógynövényes, homeopátiás ecsetelő és zselé kapható, amely segít a babának átvészelni a fogzást. Ha lehet, ne szoktassuk rá a cukros, édes italokra, mert később is ezeket fogja kívánni, és így könnyen tönkreteheti fogait.

Két és fél- három éves korra már kialakul a tejfogakból álló fogsor. Néha nem vesszük komolyan, hiszen a csontfogakra kell igazán vigyázni, de ha nem tanítjuk meg időben a fogmosást, a gyermek később is hanyagolja fogait. Fontos, hogy ekkor is sok tejterméket fogyasszon; sajtot, joghurtot, tejet, de akár puding és tejbegríz formájában is elfogyaszthatja a megfelelő mennyiségű tápanyagot. A fogmosás soha ne legyen kényszer, ne higgye azt a gyermek, hogy ez egy unalmas kötelesség. Tegyük érdekessé; a színes, mintás fogkefék, az illatos, édes fogkrémek kötelesség helyett szórakozássá teszik a fogmosást.

Természetesen a szülő az első számú mintakép. A gyermekek két-három éves korban kezdik el utánozni a felnőtteket. Ha látják, hogy a szülő fogat mos, ők is szívesebben teszik, egy idő után pedig természetes lesz számukra a fogak ápolása.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Életét vesztette Sallai Nóra ötéves kisfia az autóbaleset következtében

Életét vesztette Sallai Nóra ötéves kisfia az autóbaleset következtében

Szeptember 27-én történt a súlyos karambol, melyben Sallai Nóra színésznő és kisfia életveszélyes sérüléseket szenvedett - azóta kórházban ápolták őket. A szörnyű baleset mára azonban felfoghatatlan tragédiává változott.
Október 2024-ben is a látás hónapja

Október 2024-ben is a látás hónapja

A látás hónapját minden évben megrendezik világszerte, így Magyarországon is. A látás hónapjának kezdetben elsősorban az optikai látásjavítás (szemüveg- és kontaktlencse-viselés) volt a fő témája. Az évek során azonban a látás, elsősorban a látásélesség megőrzésének és javításának figyelemfelhívó hónapja lett. Professzor Dr. Holló Gáborral, a Szemészeti Központ vezetőjével, glaukóma specialistájával a mai alkalommal a 2024. évben is aktuális látásmegőrzéséről és az éleslátást leginkább veszélyeztető betegségekről, valamint ezek korai felismeréséről beszélgettünk.
Minden ultrafeldolgozott élelmiszer káros? A dietetikus válaszol

Minden ultrafeldolgozott élelmiszer káros? A dietetikus válaszol

Egyre többet hallani az ultrafeldolgozott élelmiszerek veszélyeiről, a tájékozottabbak egyenesen a szív-érrendszer legnagyobb ellenségeinek tekintik azokat. Ugyanakkor érdemes tudni, hogy ezek az élelmiszerek nem mind ugyanolyan feldolgozással készülnek, és bizonyos típusaik akár még csökkenthetik is a kardiológiai kockázatokat. Czakó Bettina, a Kardioközpont dietetikusa, okleveles táplálkozástudományi szakember MSc egy új elemzés kapcsán beszélt a témáról.
"A halloween a sátánisták ünnepe!" - egy szigetszentmiklósi óvoda hosszan írt arról, miért nem szabad részt venni benne

"A halloween a sátánisták ünnepe!" - egy szigetszentmiklósi óvoda hosszan írt arról, miért nem szabad részt venni benne

"Hallooween nagyon veszélyes mindenkire nézve. Nem kell átvegyünk semmilyen idegen néptől pogány ünnepeket, szokásokat! Ennek a megemlékezése az méltó a keresztyén emberekhez" - írták egy hosszú posztjuk végén.
Csúnyán köhög a gyermek: mi a teendő?

Csúnyán köhög a gyermek: mi a teendő?

"Csúnyán köhög" - panaszolják aggódva a szülők, amikor náthás és napok óta köhögő gyermekeikkel felkeresik az orvost. Dr. Mezei Györgyi, a Tüdőközpont gyermektüdőgyógyász, allergológus és klinikai immunológus szakorvosa arra hívja fel a figyelmet, hogy a vírusfertőzésekkel együtt járó köhögés 3-4 hétig is fennállhat.
A szerkesztő ajánlja