Méltó módon szülni és születni
A budapesti programok egyik nagy központja az Aranytíz Művelődési Központ volt. Vannak, akik talán még emlékeznek a tavaly őszi rendezvénysorozatra, mert ott voltak vagy csak távolról figyelték az eseményeket, kíváncsiságukat az interneten keresztül csillapították. Talán ebben az évben már ők is felkerekedtek, hogy a fővárosi vagy a vidéki városok valamely programján részt vegyenek.

Rám mégis a legkülönösebb hatást a "szoptatós napon" tartott előadások tették. Igaz, az első percekben kicsit kívülállónak éreztem magamat a domborodó pocakú mamák között, de pár percen belül már én is szívesen kérdeztem az előadóktól. Az a tény vitathatatlan, hogy a köldökzsinór elvágása után is a legintimebb kapcsolatot anya és gyermeke között a szoptatás jelenti. A pszichológusok, egészségügyi szakemberek és mindenki, aki természetes szülést támogatja a legboldogabb pillanatnak azt tartja, amikor a szülés után, a mama hasára helyezik az újszülöttet. Ezek a percek azok, amelyek mindkettőjük számára a megnyugvást és a biztonságot jelenthetik. Mégsem kell kétségbeesni, ha ez egyéb okból kifolyólag nem történik meg, hiszen van mód, alkalom, idő ezeket a pillanatokat újra megélni.

A szoptatás érzelmi oldalát emelte ki Schneiderné Diószegi Eszter előadásában: a baba és a mama kapcsolatában elsőrendű szerepet játszik a testből való táplálás. A szoptatás nem csak élettani okok miatt számottevő, hanem az érzelmi kötődés kialakítása miatt is, a csecsemőknek így fejlődik ki a biztonság érzete. A magzati burokból kikerülve az újszülöttek folyamatosan keresik azokat a pozíciókat és helyszíneket, amelyek hasonlítanak az anyai méh biztonságot nyújtó melegségére. Ezért is olyan ügyesek a pár hónapos babák a vízben vagy kedvelik jobban a kenguru zsákot, mint a merev babakocsiban való fekvést.

Bármilyen foglalkozást válasszon az anyuka, a legfontosabb az, hogy megtalálja az önmaga és csemetéje számára a kellemes és biztonságot nyújtó közeget, ahol jobban megismerhetik egymást. Ha úgy érzik, hogy tanácsra és támogatásra szorulnak, akkor bátran forduljanak az alábbi társulásokhoz: Eszter-lánc Anyatej Misszió, Szini Emese (tel.: 30/3436460, sziniemese@vnet.hu).
Plentner Katalin
Közösségi hozzászólások: